Petter Lars Röckert

Man 2011 -


Generationer:      Standard    |    Vertikal    |    Kompakt    |    Ruta    |    Endast text    |    Listad antavla    |    Solfjäderdiagram    |    Media

Generation: 1

  1. 1.  Petter Lars Röckert föddes 12 Okt 2011 (son till Pontus Lars Röckert och Karin Teresia Nygren).

Generation: 2

  1. 2.  Pontus Lars Röckert föddes 21 Nov 1978, Berga, Östergötlands län (son till Lars Mauritz Röckert och Anna Catharina Tranaeus).

    Pontus gift Karin Teresia Nygren. Karin (dotter till Peter Sven Nygren och Karin Margareta Ifver) föddes 20 Feb 1976. [Familjeöversikt]


  2. 3.  Karin Teresia Nygren föddes 20 Feb 1976 (dotter till Peter Sven Nygren och Karin Margareta Ifver).
    Barn:
    1. Klara Teresia Röckert föddes 28 Nov 2009.
    2. 1. Petter Lars Röckert föddes 12 Okt 2011.
    3. Rasmus Peter Röckert föddes 21 Apr 2015.


Generation: 3

  1. 4.  Lars Mauritz Röckert föddes 15 Dec 1950, Visby (son till Åke Mauritz Eriksson och Lilly Margareta Svensson).

    Lars gift Anna Catharina Tranaeus. Anna (dotter till Leif Arne Tranaeus och Anna Margaretha Sofia Wijnbladh) föddes 27 Jan 1950, Kungsholmen, Stockholm. [Familjeöversikt]


  2. 5.  Anna Catharina Tranaeus föddes 27 Jan 1950, Kungsholmen, Stockholm (dotter till Leif Arne Tranaeus och Anna Margaretha Sofia Wijnbladh).
    Barn:
    1. 2. Pontus Lars Röckert föddes 21 Nov 1978, Berga, Östergötlands län.

  3. 6.  Peter Sven Nygren föddes 28 Mars 1947, Katarina församling (A) (son till Sven Kristoffer Nygren och Britta Kristina Hayman).

    Peter gift Karin Margareta Ifver. Karin (dotter till Stig Gustaf Ifver och Karin Maria Wahlström) föddes 10 Juni 1946, Karlstad. [Familjeöversikt]


  4. 7.  Karin Margareta Ifver föddes 10 Juni 1946, Karlstad (dotter till Stig Gustaf Ifver och Karin Maria Wahlström).
    Barn:
    1. Peter Kristoffer Nygren föddes 7 Sept 1971.
    2. 3. Karin Teresia Nygren föddes 20 Feb 1976.
    3. Joakim Olle Nygren föddes 14 Mars 1980, Stockholm.


Generation: 4

  1. 8.  Åke Mauritz Eriksson föddes 28 Jul 1923, Upplands artilleriregementes församling, Uppsala län (son till Arvid Mauritz Eriksson och Marta Leonora Lindberger).

    Åke gift Lilly Margareta Svensson 19 Nov 1949. Lilly (dotter till Ernst Otto Vilhelm Svensson och Henny Amalia Pettersson) föddes 17 Jun 1928, Katarina, Stockholms stad. [Familjeöversikt]


  2. 9.  Lilly Margareta Svensson föddes 17 Jun 1928, Katarina, Stockholms stad (dotter till Ernst Otto Vilhelm Svensson och Henny Amalia Pettersson).
    Barn:
    1. 4. Lars Mauritz Röckert föddes 15 Dec 1950, Visby.
    2. Åke Thomas Eriksson föddes 27 Jun 1955, Oscar, Stockholms stad.

  3. 10.  Leif Arne Tranaeus föddes 28 Feb 1922, Hedvig Eleonora, Stockholms stad (son till Nils Bertil Tranaeus och Inez Augusta Jönnick).

    Leif gift Anna Margaretha Sofia Wijnbladh 16 Okt 1944. Anna (dotter till Thorsten Otto Rudolf Wijnbladh och Sigrid Anna Maria Westerström) föddes 13 Jan 1921, Oscar, Stockholms stad; död 16 okt 2014, Lidingö. [Familjeöversikt]


  4. 11.  Anna Margaretha Sofia Wijnbladh föddes 13 Jan 1921, Oscar, Stockholms stad (dotter till Thorsten Otto Rudolf Wijnbladh och Sigrid Anna Maria Westerström); död 16 okt 2014, Lidingö.
    Barn:
    1. Anders Peter Tranaeus föddes 27 Dec 1946, Kungsholm, Stockholms stad.
    2. 5. Anna Catharina Tranaeus föddes 27 Jan 1950, Kungsholmen, Stockholm.
    3. Anna Helena Tranaeus föddes 10 Dec 1952, Enskede, Stockholms stad.
    4. Sigrid Ulrika Tranaeus föddes 1 Jul 1959, Skarpnäck, Stockholms stad.

  5. 12.  Sven Kristoffer NygrenSven Kristoffer Nygren föddes 16 Jan 1916, Nygård, Täby, Stockholm (AB); döpt 27 Jan 1916, Nygård, Täby, Stockholm (AB) (son till Ernst Kristoffer Teodor Nygren och Ruth Tekla Elisabet Nilsson); död 2 Jan 2003, Djurö, Värmdö kommun, Stockholm (AB).

    Sven gift Britta Kristina Hayman 5 Okt 1940, Högalid, Stockholm. Britta (dotter till John Edward Hayman och Hulda Rebecka Nilsson) föddes 25 Aug 1912, Ekran, Västra Frölunda, Göteborg (O); döpt 19 Sep 1912, Ekran, Västra Frölunda, Göteborg (O); död 24 Aug 2003, Djurö, Värmdö kommun, Stockholm (AB). [Familjeöversikt]


  6. 13.  Britta Kristina HaymanBritta Kristina Hayman föddes 25 Aug 1912, Ekran, Västra Frölunda, Göteborg (O); döpt 19 Sep 1912, Ekran, Västra Frölunda, Göteborg (O) (dotter till John Edward Hayman och Hulda Rebecka Nilsson); död 24 Aug 2003, Djurö, Värmdö kommun, Stockholm (AB).
    Barn:
    1. Lars Kristoffer Nygren föddes 11 Feb 1944, Oscars församling, Stockholm (AB).
    2. 6. Peter Sven Nygren föddes 28 Mars 1947, Katarina församling (A).
    3. Eva Kristina Nygren föddes 24 Aug 1951, Stockholm.

  7. 14.  Stig Gustaf Ifver föddes 29 Mars 1912, Karlstad (son till Gustaf Adolf Ifver och Regina Larsson); död 12 Juni 1992, Karlstad.

    Stig gift Karin Maria Wahlström. Karin (dotter till David Wahlström och Nina Maria Olsson) föddes 01 Dec 1913, Karlstad; död 3 Mars 1999, Herrhagsgatan 40-42, 652 22 Karlstad. [Familjeöversikt]


  8. 15.  Karin Maria Wahlström föddes 01 Dec 1913, Karlstad (dotter till David Wahlström och Nina Maria Olsson); död 3 Mars 1999, Herrhagsgatan 40-42, 652 22 Karlstad.
    Barn:
    1. 7. Karin Margareta Ifver föddes 10 Juni 1946, Karlstad.


Generation: 5

  1. 16.  Arvid Mauritz ErikssonArvid Mauritz Eriksson föddes 9 Jan 1898, Vaxholm, Stockholms län (son till Arvid Eriksson och Brita Kristina Andersson).

    Arvid gift Marta Leonora Lindberger 11 Jun 1921. Marta (dotter till Okänd och Okänd) föddes 6 Jun 1896, Barnbördshuset Pro Patria, Stockholms stad; död 22 sept 1983, Täby. [Familjeöversikt]


  2. 17.  Marta Leonora Lindberger föddes 6 Jun 1896, Barnbördshuset Pro Patria, Stockholms stad (dotter till Okänd och Okänd); död 22 sept 1983, Täby.
    Barn:
    1. 8. Åke Mauritz Eriksson föddes 28 Jul 1923, Upplands artilleriregementes församling, Uppsala län.
    2. Bo Knut Arvid Eriksson föddes 30 Mar 1922, Upplands artilleriregementes församling, Uppsala län.
    3. Marta Birgit Eriksson föddes 25 sept 1929, Boden.

  3. 18.  Ernst Otto Vilhelm Svensson föddes 30 Jan 1900, Hedvig Eleonora, Stockholm (son till Otto Valfrid Svensson och Angelina Josefina Jansson); död 28 Jan 1986, Vantör, Stockholm.

    Ernst gift Henny Amalia Pettersson. Henny föddes 21 Mar 1898, Norrköping Norra; död 8 Nov 1973, Engelbrekt, Stockholm. [Familjeöversikt]


  4. 19.  Henny Amalia Pettersson föddes 21 Mar 1898, Norrköping Norra; död 8 Nov 1973, Engelbrekt, Stockholm.
    Barn:
    1. 9. Lilly Margareta Svensson föddes 17 Jun 1928, Katarina, Stockholms stad.
    2. Hans Otto Ernst Svensson föddes 10 Jan 1932, Sundsvall.

  5. 20.  Nils Bertil Tranaeus föddes 30 sept 1884, Fritsla, Älvsborgs län (son till Rudolf Daniel Traneus och Hilma Rosalia Strömberg); död 19 Nov 1953, Oskars församling.

    Nils gift Inez Augusta Jönnick. Inez föddes 14 maj 1895, Karlsborg; död 18 juli 1980, Oskars församling. [Familjeöversikt]


  6. 21.  Inez Augusta Jönnick föddes 14 maj 1895, Karlsborg; död 18 juli 1980, Oskars församling.
    Barn:
    1. 10. Leif Arne Tranaeus föddes 28 Feb 1922, Hedvig Eleonora, Stockholms stad.

  7. 22.  Thorsten Otto Rudolf Wijnbladh föddes 16 Jan 1884, Storkyrkoförsamlingen, Stockholm (son till Otto Edvard Sigismund Wijnbladh och Selma Sofia Pettersson); död 3 okt 1973, Hedvig Eleonora, Stockholm.

    Thorsten gift Sigrid Anna Maria Westerström. Sigrid föddes 24 Feb 1895, Össebygarns socken (AB); död 10 mars 1973, Hedvig Eleonora, Stockholm. [Familjeöversikt]


  8. 23.  Sigrid Anna Maria Westerström föddes 24 Feb 1895, Össebygarns socken (AB); död 10 mars 1973, Hedvig Eleonora, Stockholm.
    Barn:
    1. 11. Anna Margaretha Sofia Wijnbladh föddes 13 Jan 1921, Oscar, Stockholms stad; död 16 okt 2014, Lidingö.
    2. Carl Thorsten Lennart Wijnbladh föddes 22 Feb 1923, Stockholm.

  9. 24.  Ernst Kristoffer Teodor NygrenErnst Kristoffer Teodor Nygren föddes 16 Sep 1880, Kristiania (son till Ernst Malcolm Abraham Nygren och Maria Augusta Edberg (Wendelius)); död 21 Feb 1933, Gustav Vasa församling, Stockholm.

    Ernst gift Ruth Tekla Elisabet Nilsson 19 Dec 1914, Täby (AB). Ruth (dotter till Carl Gustaf Nilsson och Clara Helena Freij) föddes 17 Apr 1886, Gårda Göteborg; död 14 Apr 1976, Stockholm. [Familjeöversikt]


  10. 25.  Ruth Tekla Elisabet NilssonRuth Tekla Elisabet Nilsson föddes 17 Apr 1886, Gårda Göteborg (dotter till Carl Gustaf Nilsson och Clara Helena Freij); död 14 Apr 1976, Stockholm.
    Barn:
    1. Hans Teodor Nygren föddes 22 Apr 1920, Gustav Vasa, Stockholm; död 17 juni 2019, Nacka.
    2. 12. Sven Kristoffer Nygren föddes 16 Jan 1916, Nygård, Täby, Stockholm (AB); döpt 27 Jan 1916, Nygård, Täby, Stockholm (AB); död 2 Jan 2003, Djurö, Värmdö kommun, Stockholm (AB).

  11. 26.  John Edward HaymanJohn Edward Hayman föddes 15 Apr 1878, Göteborg Domkyrkoförsamling; döpt 5 Maj 1878, Göteborg Domkyrkoförsamling (son till George Henry Hayman och Elvina Augusta Wilhelmina Söderqwist); död 28 Dec 1913, Göteborg.

    John gift Hulda Rebecka Nilsson 4 Maj 1907, Oskar Fredrik, Göteborg. Hulda (dotter till Carl Gustaf Nilsson och Clara Helena Freij) föddes 16 Maj 1881, Göteborgs Domkyrkoförsamling; död 9 okt 1921, Göteborg. [Familjeöversikt]


  12. 27.  Hulda Rebecka NilssonHulda Rebecka Nilsson föddes 16 Maj 1881, Göteborgs Domkyrkoförsamling (dotter till Carl Gustaf Nilsson och Clara Helena Freij); död 9 okt 1921, Göteborg.
    Barn:
    1. Margareta Wilhelmina Hayman föddes 08 Nov 1907, Oskar Fredrik, Göteborg; döpt 15 Dec 1907, Oskar Fredrik, Göteborg; död 26 Dec 1993, Göteborg; Gustavi församling.
    2. Helena Elisabeth Hayman föddes 26 Okt 1909, Haga, Göteborg; döpt 28 Okt 1909, Haga, Göteborg; död 14 Jan 2007.
    3. Karl-Erik Edward Hayman föddes 2 Febr 1911, Oskar Fredrik, Göteborg; döpt 5 Febr 1911, Oskar Fredrik, Göteborg; död 16 Nov 1979, Växjö.
    4. 13. Britta Kristina Hayman föddes 25 Aug 1912, Ekran, Västra Frölunda, Göteborg (O); döpt 19 Sep 1912, Ekran, Västra Frölunda, Göteborg (O); död 24 Aug 2003, Djurö, Värmdö kommun, Stockholm (AB).

  13. 28.  Gustaf Adolf Ifver föddes 2 Juli 1878, Grava (son till Johannes Iver och Maria Stina Larsdotter); död 13 Juni 1960.

    Gustaf gift Regina Larsson. Regina (dotter till Lars Gustaf Larsson och Lena Jansdotter) föddes 2 Juli 1879, Grava; död 22 Juni 1958, Karlstad. [Familjeöversikt]


  14. 29.  Regina Larsson föddes 2 Juli 1879, Grava (dotter till Lars Gustaf Larsson och Lena Jansdotter); död 22 Juni 1958, Karlstad.
    Barn:
    1. Ove Sören Ifver föddes 18 Apr 1906, Karlstad; död 2 Aug 1906, Karlstad.
    2. Gerd Karin Ifver föddes 5 Apr 1909, Karlstad; död 16 Dec 1988, Hägersten, Stockholm.
    3. 14. Stig Gustaf Ifver föddes 29 Mars 1912, Karlstad; död 12 Juni 1992, Karlstad.
    4. Asta Barbro Helena Ifver föddes 20 Mars 1914, Karlstad; död 7 Dec 1982, Eskilstuna.
    5. Hilda Märta Anette Ifver föddes 8 Sept 1916, Karlstad; död 27 Okt 1940, Karlstad.
    6. Tord Folke Ifver föddes 22 Apr 1920, Karlstad; död 10 maj 1993, Lidingö.

  15. 30.  David Wahlström föddes 14 Juni 1881, Utby; döpt 16 Juni 1881, Utby (son till Jan Erik Jonsson och Anna Stina Svensdotter); död 10 Sept 1967, Karlstad.

    David gift Nina Maria Olsson. Nina (dotter till Jan Erik Olsson och Maria Kristina Karlsdotter) föddes 7 Aug 1883, Hedenskog, Brattfors (S); döpt 12 Aug 1883, Hedenskog, Brattfors (S); död 2 Nov 1975, Karlstad (S). [Familjeöversikt]


  16. 31.  Nina Maria Olsson föddes 7 Aug 1883, Hedenskog, Brattfors (S); döpt 12 Aug 1883, Hedenskog, Brattfors (S) (dotter till Jan Erik Olsson och Maria Kristina Karlsdotter); död 2 Nov 1975, Karlstad (S).
    Barn:
    1. Bengt Hugo Wahlström föddes 23 okt 1909, Karlstad; död 4 Jul 1994, Ringg 57 A, 653 49 Karlstad.
    2. Anna Greta Wahlström föddes 29 Aug 1926, Karlstad (S).
    3. Britta Ingegerd Wahlström föddes 4 febr 1925, Karlstad.
    4. Erik Rickard Wahlström föddes 1 Aug 1905, Karlstad; död 16 maj 1979, Älvdalsg 7, 652 29 Karlstad.
    5. 15. Karin Maria Wahlström föddes 01 Dec 1913, Karlstad; död 3 Mars 1999, Herrhagsgatan 40-42, 652 22 Karlstad.
    6. Nils Uno Wahlström föddes 13 Nov 1915, Karlstad; död 15 Okt 1974, Eriksborgsg 6, 654 64 Karlstad.
    7. Stina Elisabet Wahlström föddes 15 okt 1917, Karlstad; död 13 Jul 2005, Gamla Södertäljevägen 9 5Tr, 129 55 Hägersten.


Generation: 6

  1. 32.  Arvid Eriksson föddes 9 Dec 1867, Östra Fågelvik, Värmlands län (son till Erik Gustaf Pettersson och Amalia Wilhelmina Boström); död 4 Dec 1937, Vaxholm.

    Arvid gift Brita Kristina Andersson 29 sept 1895. Brita föddes 3 okt 1871, Falun. [Familjeöversikt]


  2. 33.  Brita Kristina Andersson föddes 3 okt 1871, Falun.
    Barn:
    1. 16. Arvid Mauritz Eriksson föddes 9 Jan 1898, Vaxholm, Stockholms län.
    2. Rudolf Sxten Eriksson föddes 20 Apr 1901, Vaxholm.
    3. Rolf Fritiof Eriksson föddes 2 Apr 1902, Vaxholm.
    4. Nils Uno Eriksson föddes 1 Jan 1908, Vaxholm.

  3. 34.  Okänd

    Okänd gift Okänd. [Familjeöversikt]


  4. 35.  Okänd
    Barn:
    1. 17. Marta Leonora Lindberger föddes 6 Jun 1896, Barnbördshuset Pro Patria, Stockholms stad; död 22 sept 1983, Täby.

  5. 36.  Otto Valfrid Svensson föddes 17 juli 1873, Maria, Stockholm (son till Wilhelm Svensson och Sara Fredrika Bergman); död 9 mars 1949, Katarina, Stockholm.

    Otto gift Angelina Josefina Jansson. Angelina (dotter till Frans Johan Jansson och Carolina Andersdotter) föddes 26 Apr 1873, Lidingö; död 4 juni 1919, Katarina, Stockholm. [Familjeöversikt]


  6. 37.  Angelina Josefina Jansson föddes 26 Apr 1873, Lidingö (dotter till Frans Johan Jansson och Carolina Andersdotter); död 4 juni 1919, Katarina, Stockholm.
    Barn:
    1. 18. Ernst Otto Vilhelm Svensson föddes 30 Jan 1900, Hedvig Eleonora, Stockholm; död 28 Jan 1986, Vantör, Stockholm.
    2. Johan Holger Svensson föddes 26 Jan 1902, Hedvig Eleonora, Stockholm; död 9 Jan 1985, Vårdhemmet, Enskede.
    3. Lilly Helena Fredrika Svensson föddes 8 maj 1904, Hedvig Eleonora, Stockholm; död 30 juli 1979, Kungsholmen.
    4. Signe Elisabet Svensson föddes 17 sept 1905, Hedvig Eleonora, Stockholm; död 19 Nov 1959, Kungsholm.
    5. Märta Otilia Josefina Svensson föddes 14 Apr 1908, Maria, Stockholm; död 7 Dec 1986, Kungsholm.
    6. Eva Karolina Svensson föddes 25 Dec 1910, Katarina, Stockholm (A); död 19 sept 1995, Slottsstaden, Malmö.

  7. 40.  Rudolf Daniel Traneus föddes 3 okt 1857, Uddevalla (son till Per Ludvig Traneus och Emelie Maria Bergren); död 11 sept 1938, Fritsla.

    Rudolf gift Hilma Rosalia Strömberg 10 Jan 1884. Hilma föddes 31 mars 1863, Varberg; död 26 febr 1939, Oskar Fredrik, Göteborg (O). [Familjeöversikt]


  8. 41.  Hilma Rosalia Strömberg föddes 31 mars 1863, Varberg; död 26 febr 1939, Oskar Fredrik, Göteborg (O).
    Barn:
    1. 20. Nils Bertil Tranaeus föddes 30 sept 1884, Fritsla, Älvsborgs län; död 19 Nov 1953, Oskars församling.
    2. Per Gunnar Tranaeus föddes 9 maj 1886, Fristla.
    3. Elsa Metaxa Tranaeus föddes 25 juli 1887, Fritsla, Älvsborgs län; död 29 Dec 1942, Lund.
    4. Dagmar Metaxa Traneus föddes 4 Dec 1890, Fritsla, Älvsborgs län; död 13 Jan 1891, Fritsla.
    5. Bengt Åke Tranaeus föddes 7 juli 1893, Fritsla, Älvsborgs län; död 27 maj 1949, Kungsholm.
    6. Margit Elisabeth Tranaeus föddes 4 okt 1895, Fritsla, Älvsborgs län.

  9. 44.  Otto Edvard Sigismund Wijnbladh föddes 22 Feb 1851, Alm, Stora Mellösa, Örebro län (son till Alfred Robert Edvard Alexander Wijnbladh och Anna Sofia Sjöberg); död 10 Dec 1905, Hedvig Eleonora, Stockholm.

    Otto gift Selma Sofia Pettersson 26 Mar 1883, Segersjö i Lännäs socken, Örebro län. Selma föddes 17 Nov 1854, Carlberg; död 14 Jan 1940, Oscars förs, Stockholm. [Familjeöversikt]


  10. 45.  Selma Sofia Pettersson föddes 17 Nov 1854, Carlberg; död 14 Jan 1940, Oscars förs, Stockholm.
    Barn:
    1. 22. Thorsten Otto Rudolf Wijnbladh föddes 16 Jan 1884, Storkyrkoförsamlingen, Stockholm; död 3 okt 1973, Hedvig Eleonora, Stockholm.
    2. Elsa Cecilia Sofia Wijnbladh föddes 21 Nov 1886, Oscars förs, Stockholm; död 10 mars 1963, Oscars förs, Stockholm.
    3. Hugo Arvid Sigismund Wijnbladh föddes 31 Aug 1888, Oscar, Stockholms stad; död 3 Jan 1892, Oscar, Stockholms stad.
    4. Carl Mauritz Edvard Wijnbladh föddes 21 Sep 1895, Oscar, Stockholms stad; död 1 okt 1986, Lidingö.

  11. 48.  Ernst Malcolm Abraham NygrenErnst Malcolm Abraham Nygren föddes 17 Dec 1851, Sundsör, Turinge församling i Södermanlands län; döpt 4 Jan 1852, Sundsör, Turinge församling i Södermanlands län (son till Christopher Nygren och Eva Mathilda Hård af Segerstad).

    Ernst gift Maria Augusta Edberg (Wendelius) 14 Juli 1877, Christiania (Oslo). Maria (dotter till Okänd och Maria Sophia Wendelius, dotter till Johan Ferdinand Edberg och Christina Olsdotter) föddes 9 Sep 1858, Stockholm, Allmänna BB; döpt 13 Sep 1858, Stockholm, Allmänna BB; död 11 Jan 1949, Göteborg på Vasa Sjukhem. [Familjeöversikt]


  12. 49.  Maria Augusta Edberg (Wendelius)Maria Augusta Edberg (Wendelius) föddes 9 Sep 1858, Stockholm, Allmänna BB; döpt 13 Sep 1858, Stockholm, Allmänna BB (dotter till Okänd och Maria Sophia Wendelius, dotter till Johan Ferdinand Edberg och Christina Olsdotter); död 11 Jan 1949, Göteborg på Vasa Sjukhem.
    Barn:
    1. Nygren föddes 20 Dec 1878, Oslo; död 20 Dec 1878, Oslo; är begravd 23 Dec 1878, Oslo.
    2. 24. Ernst Kristoffer Teodor Nygren föddes 16 Sep 1880, Kristiania; död 21 Feb 1933, Gustav Vasa församling, Stockholm.
    3. Mauritz Theodor Nygren föddes 30 Jan 1882, Oslo; döpt 6 Febr 1882, Oslo; död 13 febr 1882, Oslo; är begravd 17 Febr 1882, Oslo.
    4. Anna Maria Mathilda Nygren föddes 15 Jun 1883, Kristiania/Norge; död 15 Feb 1977, Engelbrekt församling, Stockholm.
    5. Hugo August Nygren föddes 27 Aug 1884; död 2 Apr 1907, Göteborg.

  13. 50.  Carl Gustaf NilssonCarl Gustaf Nilsson föddes 19 Jul 1846, Vänersborg (son till Gustaf Nilsson och Anna Maria Andersdotter); död 22 Nov 1940, Stockolm.

    Carl gift Clara Helena Freij 15 sept 1877, Jönköping. Clara (dotter till Sven Samuelsson Freij och Anna Sofia Andersdotter) föddes 23 Dec 1849, Ulfstorp, Norra Sandsjö (F); död 20 Apr 1908, Oskar Fredrik, Göteborg (O); är begravd 4 maj 1908, Oskar Fredrik, Göteborg (O). [Familjeöversikt]


  14. 51.  Clara Helena FreijClara Helena Freij föddes 23 Dec 1849, Ulfstorp, Norra Sandsjö (F) (dotter till Sven Samuelsson Freij och Anna Sofia Andersdotter); död 20 Apr 1908, Oskar Fredrik, Göteborg (O); är begravd 4 maj 1908, Oskar Fredrik, Göteborg (O).
    Barn:
    1. Beda Helena Nilsson föddes 15 Jun 1878, Gustavi församling, Göteborg; död 23 Jun 1963, Katarina, Stockholm.
    2. Tekla Maria Nilsson föddes 21 sept 1879, Gustavi, Göteborg (O); död 14 maj 1885, Örgryte (O).
    3. 27. Hulda Rebecka Nilsson föddes 16 Maj 1881, Göteborgs Domkyrkoförsamling; död 9 okt 1921, Göteborg.
    4. Erik Natanael Nilsson föddes 23 Feb 1883, Göteborg; död 5 Apr 1969, Djurö, Stockholm.
    5. Edvin Emanuel Nilsson föddes 13 Sep 1884, Örgryte (O); död 1 Okt 1966, Djurö, Stockholm.
    6. 25. Ruth Tekla Elisabet Nilsson föddes 17 Apr 1886, Gårda Göteborg; död 14 Apr 1976, Stockholm.
    7. David Gustaf Maurits Nilsson föddes 22 Aug 1887, Örgryte; döpt 16 Okt 1887, Örgryte; död 4 Febr 1888, Örgryte; är begravd 9 Febr 188, Örgryte.
    8. Tekla Edvina Nilsson föddes 11 Nov 1888, Örgryte; döpt 11 Nov 1888, Örgryte; död 16 Sept 1890, Örgryte; är begravd 21 Sept 1890, Örgryte.

  15. 52.  George Henry Hayman föddes 15 Juni 1847, Boston (son till John Hayman och Anna Charlotta Wahlberg); död 31 Mars 1928, Göteborg.

    George gift Elvina Augusta Wilhelmina Söderqwist 23 Sep 1877, Göteborgs Domkyrkoförsamling (O). Elvina (dotter till Johan Peter Söderqvist och Gustafva Charlotta Lundin) föddes 21 Juni 1848, Hedvig Eleonora, Stockholm; död 5 Okt 1929, Göteborg; är begravd 9 Okt 1929, Göteborg. [Familjeöversikt]


  16. 53.  Elvina Augusta Wilhelmina Söderqwist föddes 21 Juni 1848, Hedvig Eleonora, Stockholm (dotter till Johan Peter Söderqvist och Gustafva Charlotta Lundin); död 5 Okt 1929, Göteborg; är begravd 9 Okt 1929, Göteborg.
    Barn:
    1. 26. John Edward Hayman föddes 15 Apr 1878, Göteborg Domkyrkoförsamling; döpt 5 Maj 1878, Göteborg Domkyrkoförsamling; död 28 Dec 1913, Göteborg.
    2. Olga Hayman föddes 1 Juni 1879, Göteborg Domkyrkoförsamling; döpt 22 Juni 1879, Göteborg Domkyrkoförsamling; död 23 Apr 1880, Göteborg Domkyrkoförsamling; är begravd 27 Apr 1880, Göteborgs Domkyrkoförsamling.
    3. Georgina Wilhelmina Hayman föddes 8 Maj 1880, Göteborg; död 4 Okt 1940, Göteborg.
    4. Knut Algot Hayman föddes 10 Apr 1881, Göteborg; död 13 Mars 1963, Göteborg; är begravd 25 Mars 1963.
    5. Alf Gudmund Hayman föddes 18 Juli 1884, Göteborg; död 26 Jan 1889, Göteborg; är begravd 29 Jan 1889, Göteborg.

  17. 56.  Johannes Iver föddes 27 Aug 1847, Nedre Ullerud (S) (son till Nils Larsson och Cajsa Olsdotter); död 22 Okt 1925, Berget 88, Karlstad (S).

    Johannes gift Maria Stina Larsdotter 16 Sept 1871. Maria föddes 28 Juli 1843, Karlstad (S); död 6 Dec 1910, Ö. Berget 19, Karlstad (S). [Familjeöversikt]


  18. 57.  Maria Stina Larsdotter föddes 28 Juli 1843, Karlstad (S); död 6 Dec 1910, Ö. Berget 19, Karlstad (S).
    Barn:
    1. Anna Sofia Iver föddes 15 Maj 1872, Grava; död 9 Apr 1933, Karlstad.
    2. Augusta Iver föddes 14 Jan 1874, Grava; död 21 Maj 1894, Karlstad.
    3. 28. Gustaf Adolf Ifver föddes 2 Juli 1878, Grava; död 13 Juni 1960.
    4. Maria Teresia Iver föddes 14 Sept 1875, Grava; död 14 Juni 1959, Karlstad.
    5. Jenny Iver föddes 4 Febr 1881, Grava; död 8 Sept 1966, Malmö.
    6. Elin Kristina Iver föddes 12 Mars 1883, Grava; död 5 Juli 1963, Karlstad.
    7. Herman Gustav Iver föddes 18 Sept 1885, Grava; död 10 Mars 1967, Karlstad.

  19. 58.  Lars Gustaf Larsson föddes 1 Apr 1848, Hammar, Bro (S); döpt 2 Apr 1848, Hammar, Bro (S) (son till Lars Danielsson och Britta Johanna Persdotter); död 30 Sep 1913, Viken 65, Karlstad (S).

    Lars gift Lena Jansdotter 6 Jan 1870. Lena föddes 12 Okt 1838, Nor (S); död 14 Jun 1922, Viken 65, Karlstad (S). [Familjeöversikt]


  20. 59.  Lena Jansdotter föddes 12 Okt 1838, Nor (S); död 14 Jun 1922, Viken 65, Karlstad (S).
    Barn:
    1. Emma Augusta Larsson föddes 10 Jan 1868, By-Säffle.
    2. Hilda Emilia Larsson föddes 18 Nov 1871; död 31 Jan 1876, Grava.
    3. Gustaf Teodor Larsson föddes 14 Nov 1874; död 22 Jan 1876, Grava.
    4. Julia Larsson föddes 12 Apr 1877, Grava.
    5. Georg Larsson föddes 12 Apr 1877, Grava; död 14 Maj 1877, Grava.
    6. 29. Regina Larsson föddes 2 Juli 1879, Grava; död 22 Juni 1958, Karlstad.

  21. 60.  Jan Erik Jonsson föddes 25 Mar 1842, Udderud, Visnum (S); döpt 26 Mar 1842, Udderud, Visnum (S) (son till Jonas Jansson och Sara Greta Ersdotter); död 5 Dec 1927, Ålderdomshemmet, Visnum (S).

    Jan gift Anna Stina Svensdotter. Anna föddes 26 Maj 1839, Södra Räverud, Visnum (S); döpt 26 Maj 1839, Södra Räverud, Visnum (S); död 26 Feb 1899, Prästgården, Visnums-Kil (S). [Familjeöversikt]


  22. 61.  Anna Stina Svensdotter föddes 26 Maj 1839, Södra Räverud, Visnum (S); döpt 26 Maj 1839, Södra Räverud, Visnum (S); död 26 Feb 1899, Prästgården, Visnums-Kil (S).
    Barn:
    1. Otto Jansson föddes 14 Juni 1881, Utby.
    2. 30. David Wahlström föddes 14 Juni 1881, Utby; döpt 16 Juni 1881, Utby; död 10 Sept 1967, Karlstad.

  23. 62.  Jan Erik Olsson föddes 18 Feb 1852, Brattforshyttan, Brattfors (S); döpt 21 Feb 1852, Brattforshyttan, Brattfors (S) (son till Olov Jansson och Anna Greta Sax); död 7 Jun 1936, Långgatan 51, Karlstad (S).

    Jan gift Maria Kristina Karlsdotter. Maria föddes 7 Mar 1845, Lima, Brattfors (S); döpt 10 Mar 1845, Lima, Brattfors (S); död 28 Sep 1934, Fahlgrensg 18, Karlstad (S). [Familjeöversikt]


  24. 63.  Maria Kristina Karlsdotter föddes 7 Mar 1845, Lima, Brattfors (S); döpt 10 Mar 1845, Lima, Brattfors (S); död 28 Sep 1934, Fahlgrensg 18, Karlstad (S).
    Barn:
    1. Ida Sofia Olsson föddes 16 Jul 1874, Brattfors (S); död 29 Nov 1881, Brattfors (S).
    2. Karl August Olsson föddes 21 Jan 1876.
    3. Anna Lovisa Olsson föddes 17 Feb 1879.
    4. 31. Nina Maria Olsson föddes 7 Aug 1883, Hedenskog, Brattfors (S); döpt 12 Aug 1883, Hedenskog, Brattfors (S); död 2 Nov 1975, Karlstad (S).
    5. Lydia Kristina Olsson föddes 27 Mar 1887, Nedre Ullerud (S).
    6. Janne Rikard Olsson föddes 7 Feb 1891, Alström, Alster (S); döpt 22 Feb 1891, Alström, Alster (S).


Generation: 7

  1. 64.  Erik Gustaf Pettersson föddes 2 Aug 1840, Östra Fågelvik (son till Petter Olsson Lund och Stina Ersdotter); död 19 Apr 1915, Östra Fågelvik.

    Erik gift Amalia Wilhelmina Boström 24 juni 1867, Östra Fågelvik. Amalia (dotter till Anders Boström och Cajsa Kjellander) föddes 12 Dec 1842, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 28 Nov 1931, Östra Fågelvik. [Familjeöversikt]


  2. 65.  Amalia Wilhelmina Boström föddes 12 Dec 1842, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län (dotter till Anders Boström och Cajsa Kjellander); död 28 Nov 1931, Östra Fågelvik.
    Barn:
    1. 32. Arvid Eriksson föddes 9 Dec 1867, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 4 Dec 1937, Vaxholm.
    2. Gustaf Erksson föddes 3 juni 1870, Fågelvik.
    3. Elin Erksson föddes 26 juli 1873, Östra Fågelvik; död 24 Jan 1882, Östra Fågelvik.
    4. Hildegard Eriksson föddes 3 febr 1876, Östra Fågelvik.
    5. Anna Eriksson föddes 25 mars 1880, Östra Fågelvik.
    6. Oskar Eriksson föddes 31 okt 1884, Östra Fågelvik.

  3. 72.  Wilhelm Svensson föddes 24 Apr 1840, Hölö; död 5 maj 1909, Maria, Stockholm.

    Wilhelm gift Sara Fredrika Bergman. Sara föddes 4 Dec 1838, Brännkyrka; död 4 Dec 1880, Maria, Stockholm. [Familjeöversikt]


  4. 73.  Sara Fredrika Bergman föddes 4 Dec 1838, Brännkyrka; död 4 Dec 1880, Maria, Stockholm.
    Barn:
    1. Emil August Wilhelm Svensson föddes 2 Jan 1864, Maria, Stockholm; död 6 Dec 1921, Järla Ångturbin, Nacka.
    2. Oskar Fredrik Svensson föddes 14 Jun 1865, Maria, Stockholm; död 8 Nov 1896, Maria, Stockholm.
    3. Carl Mauritz Isidor Svensson föddes 9 Feb 1867, Maria, Stockholm; död 25 mars 1917, Krokek, Östergötland.
    4. Ernst Thure Svensson föddes 30 Jun 1868, Maria, Stockholm; död 22 febr 1910, Klara, Stockholm .
    5. Richard Waldemar Svensson föddes 26 Sep 1869, Maria, Stockholm; död 29 Aug 1894, Malmö Sankt Pauli.
    6. Anna Bengta Fredrika Svensson föddes 7 Dec 1870, Maria, Stockholm.
    7. 36. Otto Valfrid Svensson föddes 17 juli 1873, Maria, Stockholm; död 9 mars 1949, Katarina, Stockholm.
    8. Ida Mathilda Svensson föddes 17 Dec 1875, Maria, Stockholm.
    9. Elvira Wilhelmina Bernhardina Svensson föddes 27 Jun 1877, Maria, Stockholm.
    10. Sven Adolf Svensson föddes 20 Okt 1878, Katarina, Stockholm (A).
    11. Knut Hjalmar Svensson föddes 8 Aug 1880, Maria, Stockholm.

  5. 74.  Frans Johan Jansson föddes 23 Jan 1843, Åker, Södermanlands län; död 1 sept 1914, Katarina, Stockholm.

    Frans gift Carolina Andersdotter 29 Nov 1868. Carolina föddes 26 maj 1839, Hällestad, Östergötlands län; död 16 Dec 1875, Käppala, Lidingö. [Familjeöversikt]


  6. 75.  Carolina Andersdotter föddes 26 maj 1839, Hällestad, Östergötlands län; död 16 Dec 1875, Käppala, Lidingö.
    Barn:
    1. 37. Angelina Josefina Jansson föddes 26 Apr 1873, Lidingö; död 4 juni 1919, Katarina, Stockholm.

  7. 80.  Per Ludvig Traneus föddes 28 febr 1826, Göteborg (son till Anders Petter Traneus och Christina Lovisa Aurelius); död 29 Jan 1892, Brooklyn, Kings, New York, United States.

    Per gift Emelie Maria Bergren 25 juli 1853. Emelie (dotter till Daniel Berggren och Brita Ulrika Brogren) föddes 16 Jan 1834, Vitsand (S); död 22 okt 1924, Göteborgs Masthugg. [Familjeöversikt]


  8. 81.  Emelie Maria Bergren föddes 16 Jan 1834, Vitsand (S) (dotter till Daniel Berggren och Brita Ulrika Brogren); död 22 okt 1924, Göteborgs Masthugg.
    Barn:
    1. Selma Lovisa Traneus föddes 9 maj 1854, Hällefors.
    2. Hildur Ingeorg Traneus föddes 18 Dec 1855, Uddevalla.
    3. 40. Rudolf Daniel Traneus föddes 3 okt 1857, Uddevalla; död 11 sept 1938, Fritsla.
    4. Selma Maria Traneus föddes 24 okt 1859, Uddevalla.
    5. Olof Hugo Traneus föddes 29 juni 1861, Göteborgs Domkyrkoförsamling.

  9. 88.  Alfred Robert Edvard Alexander Wijnbladh föddes 22 Jan 1821, Lundby (son till Gustaf Adolf Wijnbladh och Carolina Sofia de Bronikowsky); död 8 Jan 1887, Via, Stora Mellösa, Örebro län.

    Alfred gift Anna Sofia Sjöberg 27 Okt 1846, Segersjö, Lännäs socken, Örebro län. Anna (dotter till Per Ersson Sjöberg och Christina Svensdotter) föddes 15 Maj 1826, Törntorp, Lännäs socken; död 16 Mar 1911, Via. [Familjeöversikt]


  10. 89.  Anna Sofia Sjöberg föddes 15 Maj 1826, Törntorp, Lännäs socken (dotter till Per Ersson Sjöberg och Christina Svensdotter); död 16 Mar 1911, Via.
    Barn:
    1. Carl Gustaf Robert Wijnbladh föddes 4 Apr 1847, Alm, Stora Mellösa, Örebro län.
    2. Sofia Albertina Wijnbladh föddes 16 Nov 1848, Alm, Stora Mellösa, Örebro län; död 8 mars 1926, Enskede.
    3. 44. Otto Edvard Sigismund Wijnbladh föddes 22 Feb 1851, Alm, Stora Mellösa, Örebro län; död 10 Dec 1905, Hedvig Eleonora, Stockholm.
    4. Herman Paulus Alexander Wijnbladh föddes 12 Jul 1853, Alm, Stora Mellösa, Örebro län.
    5. Alfred Viktor Emanuel Wijnbladh föddes 11 okt 1855, Stora Mellösa, Örebro län; död 29 Nov 1924, Berkeley, Cal., USA.
    6. Knut Conrad Teodor Wijnbladh föddes 4 Maj 1858, Göksholm, Stora Mellösa, Örebro län; död 4 Jun 1927, Stockholm.
    7. Amelie Matilda Wijnbladh föddes 4 Okt 1860, Via, Stora Mellösa, Örebro län; död 27 Aug 1862, Via, Stora Mellösa, Örebro län.
    8. Fredrika Vilhelmina Wijnbladh föddes 18 febr 1863, Via, Stora Mellösa, Örebro län; död 1 Apr 1934, Gustaf Vasa förs, Stockholm.
    9. Selma Viktoria Wijnbladh föddes 9 Jul 1866, Via, Stora Mellösa, Örebro län; död 14 Feb 1869, Via, Stora Mellösa, Örebro län.

  11. 96.  Christopher NygrenChristopher Nygren föddes 26 Aug 1808, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; döpt 28 Aug 1808, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län (son till Pehr (Petter) Nygren och Christina Charlotta Högvall); död 14 Jan 1901, Klara, Stockholm; är begravd 18 Jan 1901, Klara, Stockholm.

    Christopher gift Eva Mathilda Hård af Segerstad 4 juni 1839, Kleverud, Frändefors (P). Eva (dotter till Gabriel Alexander Hård af Segerstad och Catharina Magdalena Elisabet Lillie af Aspenäs) föddes 17 Sep 1820, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); döpt 22 Sep 1820, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 29 Apr 1894, Stockholm. [Familjeöversikt]


  12. 97.  Eva Mathilda Hård af SegerstadEva Mathilda Hård af Segerstad föddes 17 Sep 1820, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); döpt 22 Sep 1820, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P) (dotter till Gabriel Alexander Hård af Segerstad och Catharina Magdalena Elisabet Lillie af Aspenäs); död 29 Apr 1894, Stockholm.
    Barn:
    1. Eva Lydia Nathalia Nygren föddes 27 Apr 1840, Forshems socken, Skaraborgs län; död 25 Oktober 1925, Lästmakargatan 30, Stockholm, Jacobs församling.
    2. Mathilda Amanda Theresia Nygren föddes 30 Mar 1841, Årnäs i Forshem socken; död 22 Feb 1923, Tegnergatan 38, Adolf Fredrik, Stockholm.
    3. Runo Waldemar Nygren föddes 6 Maj 1842, Forshems socken, Skaraborgs län; död 28 febr 1875, Göteborgs domkyrkoförsamling.
    4. Christopher Alexander Theodor Nygren föddes 4 Jun 1843, Lilla Nygatan 19, Stockholm, Storkyrkoförsamlingen; död 12 Apr 1926, Birger Jarlsgatan 25, Stockholm, Johannes församling.
    5. Knut Emil Nygren föddes 20 Augusti 1844, Lilla Nygatan 19, Stockholm, Storkyrkoförsamlingen; död 21 Augusti 1844, Lilla Nygatan 19, Stockholm, Storkyrkoförsamlingen.
    6. Beda Vilhelmina Elisabeth Nygren föddes 18 Apr 1846, Wentzelholm, Rumskulla, Kalmar län; döpt 19 Apr 1846, Wentzelholm, Rumskulla, Kalmar län; död 29 Juni 1848, Wentzelholm, Rumskulla, Kalmar län.
    7. Carl Emil Nygren föddes 23 Dec 1847, Wentzelholm, Rumskulla; döpt 16 Jan 1848, Wentzelholm, Rumskulla; död 10 Apr 1863, Linköping; är begravd 17 Apr 1863, Linköping.
    8. Gottfried Leonard Nygren föddes 30 Jan 1849, Wentzelholm, Rumskulla, Kalmar län; döpt 4 Mars 1849, Wentzelholm, Rumskulla, Kalmar län; död 22 Jul 1916, Engelbrekt församling, Stockholm stad; är begravd 27 Jul 1916, Engelbrekt församling, Stockholm stad.
    9. 48. Ernst Malcolm Abraham Nygren föddes 17 Dec 1851, Sundsör, Turinge församling i Södermanlands län; döpt 4 Jan 1852, Sundsör, Turinge församling i Södermanlands län.
    10. Anna S.A.E. Johanna Ingeborg Nygren föddes 30 Dec 1856, Wentzelholm, Rumskulla, Kalmar län; döpt 30 Jan 1857, Wentzelholm, Rumskulla, Kalmar län; död 14 Maj 1926, Upplandsgatan 13 b, Stockholm, Adolf Fredriks församling.
    11. Carin Wilhelmina Gabriella Nygren föddes 23 Apr 1859, Wentzelholm i Rumskulla socken; döpt 5 Maj 1859, Wentzelholm i Rumskulla socken; död 5 Aug 1919, Observatoriegatan 1, Stockholm, Gustav Vasa församling.
    12. Gerda Helena Elisabeth Nygren föddes 15 Augusti 1862, Klemenstorp, Tuna (H); död 14 Apr 1867, Kammakargatan 25, Stockholm, Adolf Fredrik.
    13. Helena Gerda Elisabeth Nygren föddes 15 Augusti 1862, Klemenstorp, Tuna (H); död 15 Sep 1862, Klemenstorp, Tuna (H).
    14. Robert Carl Emil Nygren föddes 7 Juni 1864, Klemenstorp, Tuna (H); död 1 Januari 1870, Stockholm, Adolf Fredrik.

  13. 98.  Okänd

    Okänd gift Maria Sophia Wendelius. Maria (dotter till Eric Felix Wendelius och Gustavfa Öster) föddes 14 Febr 1841, Östhammar; död 22 Dec 1927, Dragarbrunnsgatan 24, Uppsala. [Familjeöversikt]


  14. 99.  Maria Sophia Wendelius föddes 14 Febr 1841, Östhammar (dotter till Eric Felix Wendelius och Gustavfa Öster); död 22 Dec 1927, Dragarbrunnsgatan 24, Uppsala.
    Barn:
    1. 49. Maria Augusta Edberg (Wendelius) föddes 9 Sep 1858, Stockholm, Allmänna BB; döpt 13 Sep 1858, Stockholm, Allmänna BB; död 11 Jan 1949, Göteborg på Vasa Sjukhem.

  15. 100.  Gustaf NilssonGustaf Nilsson föddes 3 Aug 1815, Grundsund, Bohuslän; döpt 6 Aug 1815, Grundsund (son till Nils Johansson och Margareta Andersdotter); död 12 Febr 1903, Göteborg; Gustavi församling.

    Gustaf gift Anna Maria Andersdotter 19 oktober 1843, Vänersborg (P). Anna (dotter till Anders Andersson och Brita Amundsdotter) föddes 1 Maj 1815, Uddevalla (O); döpt 4 Maj 1815, Uddevalla (O); död 28 Aug 1866, Vänersborg (P) ; är begravd 30 Aug 1866, Vänersborg (P). [Familjeöversikt]


  16. 101.  Anna Maria Andersdotter föddes 1 Maj 1815, Uddevalla (O); döpt 4 Maj 1815, Uddevalla (O) (dotter till Anders Andersson och Brita Amundsdotter); död 28 Aug 1866, Vänersborg (P) ; är begravd 30 Aug 1866, Vänersborg (P).
    Barn:
    1. Amalia Nilsson föddes 22 Maj 1844, Vänersborg; död 5 Okt 1845, Vänersborg (P); är begravd 10 Okt 1845, Vänersborg (P).
    2. 50. Carl Gustaf Nilsson föddes 19 Jul 1846, Vänersborg; död 22 Nov 1940, Stockolm.
    3. Amalia Nilsson föddes 20 Juni 1848, Vänersborg; död 31 Aug 1851, Brunskog (S); är begravd 5 Sep 1851, Brunskog (S).
    4. Hulda Nilsson föddes 12 Januari 1850, Brunskog; död 15 Okt 1867, Vänersborg (P) ; är begravd 20 Okt 1867, Vänersborg (P).
    5. Edvin Nilsson föddes 14 Dec 1852, Brunskog (S); död 22 Aug 1903, Göteborgs Domkyrkoförsamling; är begravd 26 Aug 1903, Göteborgs Domkyrkoförsamling.
    6. Elisabeth Nilsson föddes 10 Maj 1855, Brunskog.
    7. Maria Nilsson föddes 24 Sep 1857, Brunskog; död 26 Maj 1938, Spånga.

  17. 102.  Sven Samuelsson FreijSven Samuelsson Freij föddes 1 Jul 1809, Erlandsgården Uppåkra, Vallsjö (F); döpt 1 Jul 1809, Erlandsgården Uppåkra, Vallsjö (F) (son till Samuel Mattisson och Lisa Johansdotter); död 28 Januari 1888, Jönköping.

    Sven gift Anna Sofia Andersdotter. Anna föddes 17 Apr 1810; död 8 Mar 1888, Sandsjö, Ulfstorp. [Familjeöversikt]


  18. 103.  Anna Sofia AndersdotterAnna Sofia Andersdotter föddes 17 Apr 1810; död 8 Mar 1888, Sandsjö, Ulfstorp.
    Barn:
    1. Carl August Freij föddes 23 Okt 1834, Sandsjö.
    2. Anna Lovisa Freij föddes 21 Sept 1837, Sandsjö.
    3. Frans Adolf Freij föddes 5 Mars 1840, Sandsjö; död 25 mars 1888, Jacob, Stockholm.
    4. Christina Lovisa Freij föddes 18 Juni 1843, Sandsjö.
    5. Mathilda Gustava Freij föddes 13 Sept 1846, Sandsjö.
    6. 51. Clara Helena Freij föddes 23 Dec 1849, Ulfstorp, Norra Sandsjö (F); död 20 Apr 1908, Oskar Fredrik, Göteborg (O); är begravd 4 maj 1908, Oskar Fredrik, Göteborg (O).

  19. 104.  John Hayman föddes 25 Februari 1817, Devonshire, England; död 20 Juli 1904, Göteborg.

    John gift Anna Charlotta Wahlberg 21 juni 1845. Anna (dotter till Petter Wahlberg och Christina Lovisa Alstrin) föddes 11 Apr 1824, Göteborgs Kristine; döpt 16 Apr 1824, Göteborgs Kristine; död 14 Sep 1895, Göteborg. [Familjeöversikt]


  20. 105.  Anna Charlotta Wahlberg föddes 11 Apr 1824, Göteborgs Kristine; döpt 16 Apr 1824, Göteborgs Kristine (dotter till Petter Wahlberg och Christina Lovisa Alstrin); död 14 Sep 1895, Göteborg.
    Barn:
    1. 52. George Henry Hayman föddes 15 Juni 1847, Boston; död 31 Mars 1928, Göteborg.
    2. Charlotte A Hayman föddes Nov 1849, Cambridge, Massachusetts; död 29 Juni 1852, Cambridge, Massachusetts.
    3. Ida E Hayman föddes 12 Oktober 1851, Cambridge, Massachusettes; död 26 Februari 1855, Cambridge, Massachusettes.
    4. Hayman föddes 13 Oktober 1853, Cambridge, Massachusetts.
    5. Mary Ann Hayman föddes 12 juli 1857, Boston; död 23 Nov 1938, Vasa, Göteborg.
    6. John William Hayman föddes 20 Febr 1861, Göteborg.
    7. Eva Victoria Hayman föddes 14 maj 1864, Göteborg; död 16 Mars 1946, Göteborg.

  21. 106.  Johan Peter Söderqvist föddes 23 Nov 1811, Stigtomta (son till Johan Söderqvist och Eva Greta Bodin).

    Johan gift Gustafva Charlotta Lundin. Gustafva (dotter till Johan Petter Lundin och Anna Sophia Åsberg) föddes 13 Dec 1815, Maria Magdalena, Stockholm (A,B); döpt 17 Dec 1815, Maria Magdalena, Stockholm (A,B). [Familjeöversikt]


  22. 107.  Gustafva Charlotta Lundin föddes 13 Dec 1815, Maria Magdalena, Stockholm (A,B); döpt 17 Dec 1815, Maria Magdalena, Stockholm (A,B) (dotter till Johan Petter Lundin och Anna Sophia Åsberg).
    Barn:
    1. Carolina Charlotta Söderqvist föddes 09 Nov 1843.
    2. Frans Johan Leonard Söderqvist föddes 28 Sept 1845, Hedvig Eleonora.
    3. Carl Gustav Magnus Söderqwist föddes 10 Apr 1847, Hedvig Eleonora; död 1 Aug 1847, Hedvig Eleonora.
    4. 53. Elvina Augusta Wilhelmina Söderqwist föddes 21 Juni 1848, Hedvig Eleonora, Stockholm; död 5 Okt 1929, Göteborg; är begravd 9 Okt 1929, Göteborg.
    5. Eva Hilma Paulina Söderqwist föddes 22 sept 1851, Hedvig Eleonora.

  23. 112.  Nils Larsson föddes 9 juni 1799, Edeby, Övre Ullerud (son till Lars Månsson och Maria Nilsdotter); död 3 Nov 1854, Nedre Ullerud.

    Nils gift Cajsa Olsdotter 20 juni 1830, Dejefors, Nedre Ullerud (S). Cajsa (dotter till Olof Ersson och Anna Håkansdotter) föddes 27 maj 1805, Gersheden, Ransäter (S); döpt 28 maj 1805, Gersheden, Ransäter (S); död 10 juli 1856, Dejefors, Nedre Ullerud (S); är begravd 13 juli 1856, Dejefors, Nedre Ullerud (S). [Familjeöversikt]


  24. 113.  Cajsa Olsdotter föddes 27 maj 1805, Gersheden, Ransäter (S); döpt 28 maj 1805, Gersheden, Ransäter (S) (dotter till Olof Ersson och Anna Håkansdotter); död 10 juli 1856, Dejefors, Nedre Ullerud (S); är begravd 13 juli 1856, Dejefors, Nedre Ullerud (S).
    Barn:
    1. 56. Johannes Iver föddes 27 Aug 1847, Nedre Ullerud (S); död 22 Okt 1925, Berget 88, Karlstad (S).

  25. 116.  Lars Danielsson föddes 4 Dec 1819, Norra Hög, Huggenäs (S) (son till Daniel Larsson och Cajsa Andersdotter); död 13 Jul 1905, Ramstad, Huggenäs (S); är begravd 16 Jul 1905, Ramstad, Huggenäs (S).

    Lars gift Britta Johanna Persdotter. Britta föddes 22 0kt 1821, Vägen, Bro (S); döpt 23 =kt 1823, Vägen, Bro (S); död 13 Dec 1902, Ramstad, Huggenäs (S); är begravd 21 Dec 1902, Ramstad, Huggenäs (S). [Familjeöversikt]


  26. 117.  Britta Johanna Persdotter föddes 22 0kt 1821, Vägen, Bro (S); döpt 23 =kt 1823, Vägen, Bro (S); död 13 Dec 1902, Ramstad, Huggenäs (S); är begravd 21 Dec 1902, Ramstad, Huggenäs (S).
    Barn:
    1. 58. Lars Gustaf Larsson föddes 1 Apr 1848, Hammar, Bro (S); döpt 2 Apr 1848, Hammar, Bro (S); död 30 Sep 1913, Viken 65, Karlstad (S).

  27. 120.  Jonas Jansson föddes 14 Dec 1797, Råda (S); död 26 Apr 1854, Visnums-Kil (S).

    Jonas gift Sara Greta Ersdotter 21 Dec 1823, Visnums-Kil (S). Sara (dotter till Erik Jonsson och Sara Andersdotter) föddes 22 Sep 1799, Munketorp, Visnums-Kil (S); döpt 22 Sep 1799, Munketorp, Visnums-Kil (S); död 8 Apr 1867, Löten, Visnum (S). [Familjeöversikt]


  28. 121.  Sara Greta Ersdotter föddes 22 Sep 1799, Munketorp, Visnums-Kil (S); döpt 22 Sep 1799, Munketorp, Visnums-Kil (S) (dotter till Erik Jonsson och Sara Andersdotter); död 8 Apr 1867, Löten, Visnum (S).
    Barn:
    1. Anna Maja Jonsdotter föddes 27 Apr 1824, Mosstorp, Visnums-Kil (S).
    2. Sara Stina Jonsdotter föddes 17 Sep 1829, Udderud, Visnum (S).
    3. Jan Erik Jonsson föddes 31 Aug 1832, Udderud, Visnum (S).
    4. Carl Johan Jonsson föddes 1 Apr 1834, Udderud, Visnum (S).
    5. Johanna Jonsdotter föddes 2 Nov 1837, Udderud, Visnum (S).
    6. 60. Jan Erik Jonsson föddes 25 Mar 1842, Udderud, Visnum (S); döpt 26 Mar 1842, Udderud, Visnum (S); död 5 Dec 1927, Ålderdomshemmet, Visnum (S).

  29. 124.  Olov Jansson föddes 17 Jun 1813, Kalvsfallet, Brattfors (S); döpt 18 Jun 1813, Kalvsfallet, Brattfors (S); död 21 Jun 1873, olhyttan, Färnebo (S).

    Olov gift Anna Greta Sax 29 Aug 1852, Brattforshyttan, Brattfors (S). Anna (dotter till Jan Petterson Sax och Catharina Ersdotter) föddes 24 Jun 1830, Yngshytta, Färnebo (S); döpt 26 Jun 1830, Yngshytta, Färnebo (S); död 21 Jan 1853, Brattforshyttan, Brattfors (S). [Familjeöversikt]


  30. 125.  Anna Greta Sax föddes 24 Jun 1830, Yngshytta, Färnebo (S); döpt 26 Jun 1830, Yngshytta, Färnebo (S) (dotter till Jan Petterson Sax och Catharina Ersdotter); död 21 Jan 1853, Brattforshyttan, Brattfors (S).
    Barn:
    1. 62. Jan Erik Olsson föddes 18 Feb 1852, Brattforshyttan, Brattfors (S); döpt 21 Feb 1852, Brattforshyttan, Brattfors (S); död 7 Jun 1936, Långgatan 51, Karlstad (S).


Generation: 8

  1. 128.  Petter Olsson Lund föddes 30 Dec 1814, Borgvik (son till Olof Olsson Flokfält och Stina Henriksdotter); död okt 1842, Lund, Östra Fågelvik.

    Petter gift Stina Ersdotter. Stina föddes 24 maj 1803, Väse; död 26 Jan 1871, Lund, Östra Fågelvik. [Familjeöversikt]


  2. 129.  Stina Ersdotter föddes 24 maj 1803, Väse; död 26 Jan 1871, Lund, Östra Fågelvik.
    Barn:
    1. 64. Erik Gustaf Pettersson föddes 2 Aug 1840, Östra Fågelvik; död 19 Apr 1915, Östra Fågelvik.

  3. 130.  Anders Boström föddes 7 Aug 1815, Strandhagen, Röd, Tossene (O) (son till Anders Kristoffersson Boström och Anna Larsdotter); död 10 Aug 1883, Björkenäs, Östra Fågelvik (O).

    Anders gift Cajsa Kjellander 12 Apr 1841, Östra Fågelvik. Cajsa (dotter till Anders Kjellander och Maria Eriksdotter) föddes 21 febr 1820, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 4 Nov 1856, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län. [Familjeöversikt]


  4. 131.  Cajsa Kjellander föddes 21 febr 1820, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län (dotter till Anders Kjellander och Maria Eriksdotter); död 4 Nov 1856, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    Barn:
    1. 65. Amalia Wilhelmina Boström föddes 12 Dec 1842, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 28 Nov 1931, Östra Fågelvik.
    2. Emma Elisabeth Boström föddes 20 okt 1845, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    3. Carl Ferdinand Boström föddes 18 Jun 1848, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    4. Alfred Boström föddes 14 juni 1851, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 11 Nov 1852, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    5. Alfred Boström föddes 12 Maj 1854, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.

  5. 160.  Anders Petter TraneusAnders Petter Traneus föddes 21 juli 1789, Kristine, Göteborg (son till Olof Tranaeus och Catharina Nordgren); död 31 Jan 1868, Skee.

    Anders gift Christina Lovisa Aurelius. Christina (dotter till Anders Petter Aurelius och Charlotta Maria Montelius) föddes 4 Nov 1807, Getinge; död 12 mars 1893, Kalv. [Familjeöversikt]


  6. 161.  Christina Lovisa Aurelius föddes 4 Nov 1807, Getinge (dotter till Anders Petter Aurelius och Charlotta Maria Montelius); död 12 mars 1893, Kalv.
    Barn:
    1. 80. Per Ludvig Traneus föddes 28 febr 1826, Göteborg; död 29 Jan 1892, Brooklyn, Kings, New York, United States.
    2. Gustaf Fredrik Traneus föddes 17 juli 1827, Göteborg.
    3. Maria Charlotta Traneus föddes 17 Apr 1829, Göteborg.

  7. 162.  Daniel Berggren föddes 8 Jul 1800, Saxån, Färnebo (son till Johan Berggren och Lovisa Wetterling); död 9 Nov 1849, Vitsand.

    Daniel gift Brita Ulrika Brogren. Brita (dotter till Mårtan Gustaf Brogren och Barbara Margareta Berglund) föddes 27 Nov 1805, Varnäs, Grythyttan; död 24 maj 1876, Bäve (O). [Familjeöversikt]


  8. 163.  Brita Ulrika Brogren föddes 27 Nov 1805, Varnäs, Grythyttan (dotter till Mårtan Gustaf Brogren och Barbara Margareta Berglund); död 24 maj 1876, Bäve (O).
    Barn:
    1. Johan Gustaf Bergren föddes 28 juli 1832, Vitsand (S).
    2. 81. Emelie Maria Bergren föddes 16 Jan 1834, Vitsand (S); död 22 okt 1924, Göteborgs Masthugg.
    3. Amelie Lovisa Ulrika Bergren föddes 21 maj 1835, Vitsand (S).
    4. Daniel Bernhard Bergren föddes 15 juni 1837, Vitsand (S).
    5. Knut Axel Bergren föddes 1 Aug 1838, Vitsand (S).
    6. Selma Amanda Margareta Bergren föddes 29 mars 1840, Vitsand (S).
    7. Hilma Daniella Bergren föddes 13 Apr 1844, Vitsand (S).
    8. Carl Otto Bergren föddes 7 mars 1847, Vitsand (S); död 1848.

  9. 176.  Gustaf Adolf Wijnbladh föddes 8 Aug 1789, Lundby fideikommiss (son till Carl Gustaf Wijnbladh och Maria Christina Grüner); död 20 Apr 1848, Lundby fideikommiss.

    Gustaf gift Carolina Sofia de Bronikowsky. Carolina föddes 1791; död 23 Feb 1829, Lundby. [Familjeöversikt]


  10. 177.  Carolina Sofia de Bronikowsky föddes 1791; död 23 Feb 1829, Lundby.
    Barn:
    1. Gustaf Fredrik Svantislaus Wijnbladh föddes 1817; död 1863.
    2. Carl Adolf Vilhelm Wijnbladh föddes 26 Feb 1819, Lundby; död 28 Feb 1885, Lundby.
    3. 88. Alfred Robert Edvard Alexander Wijnbladh föddes 22 Jan 1821, Lundby; död 8 Jan 1887, Via, Stora Mellösa, Örebro län.
    4. Herman Viktor Wijnbladh föddes 11 Jun 1822, Lundby; död 12 Jun 1823, Lundby.
    5. Frans Mauritz Conrad Wijnbladh föddes 8 Jun 1825, Lundby; död 13 Jan 1873, Lundby.
    6. Emilia Aurora Wijnbladh föddes 7 Aug 1826, Lundby; död 11 Okt 1827, Lundby.
    7. Selma Viktoria Wijnbladh föddes 16 Sep 1827, Lundby; död 10 Mar 1828, Lundby.
    8. Herman Axel Teodor Wijnbladh föddes 2 Okt 1831, Lundby; död 17 Jul 1900, Stockholm.
    9. Albrekt Ernst Arvid Leonard Wijnbladh föddes 1833-08-00, Lundby; död 1 Jan 1834, Lundby.

  11. 178.  Per Ersson Sjöberg föddes 8 Apr 1796, Askersund.

    Per gift Christina Svensdotter. Christina föddes 1793, Nora. [Familjeöversikt]


  12. 179.  Christina Svensdotter föddes 1793, Nora.
    Barn:
    1. 89. Anna Sofia Sjöberg föddes 15 Maj 1826, Törntorp, Lännäs socken; död 16 Mar 1911, Via.

  13. 192.  Pehr (Petter) Nygren föddes 2 Feb 1772, Kristinehamn; döpt 3 Feb 1772, Kristinehamn (son till Johan Nygren och Maria Andersdotter); död 22 Okt 1837, Katarina, Stockholm.

    Pehr gift Christina Charlotta Högvall 17 Apr 1797, Stavnäs socken, Värmlands län. Christina (dotter till Petrus Högvall och Lovisa Märtha Herweg) föddes 20 Nov 1778, Karlstad; döpt 22 Nov 1778, Karlstad; död 5 Feb 1821, Strand, Värmskog (S); är begravd 18 Feb 1821, Strand, Värmskog (S). [Familjeöversikt]


  14. 193.  Christina Charlotta Högvall föddes 20 Nov 1778, Karlstad; döpt 22 Nov 1778, Karlstad (dotter till Petrus Högvall och Lovisa Märtha Herweg); död 5 Feb 1821, Strand, Värmskog (S); är begravd 18 Feb 1821, Strand, Värmskog (S).
    Barn:
    1. Jan Petter Nygren föddes 25 Jan 1798, Stavnäs socken, Värmlands län; döpt 26 Jan 1798, Stavnäs socken, Värmlands län; död 2 Augusti 1846, Stockholm (Storkyrkoförsamlingen).
    2. Lovisa Sofia Nygren föddes 3 Mars 1800, Stavnäs socken, Värmlands län; döpt 6 Mars 1800, Stavnäs socken, Värmlands län; död 24 Juni 1868, Karlstad landsförsamling; är begravd 27 Juni 1868, Karlstad landsförsamling.
    3. Lars Leonard Nygren föddes 15 Jan 1802, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; döpt 18 Jan 1802, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; död 7 Sept 1822, "vid academiska fak.".
    4. Pehr Nygren föddes 24 Juni 1804, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; döpt 25 Juni 1804, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; död 14 Sept 1834, Grums.
    5. Carl Daniel Nygren föddes 8 Juli 1806, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; döpt 13 Juli 1806, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; död 10 Oktober 1851, Motala.
    6. 96. Christopher Nygren föddes 26 Aug 1808, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; döpt 28 Aug 1808, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; död 14 Jan 1901, Klara, Stockholm; är begravd 18 Jan 1901, Klara, Stockholm.
    7. Julius August Nygren föddes 22 Sept 1810, Billingsberg, Stavnäs socken, Värmlands län; död 17 Dec 1890, Ununge.
    8. Fredrik Leopold Nygren föddes 23 Dec 1812, Strand, Värmskog; död 19 Febr 1865, Karlstad.
    9. Maria Charlotta Nygren föddes 29 Okt 1814, Strand, Värmskog; död 15 sept 1844, Kleverud, Frändefors; är begravd 20 sept 1844, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P).
    10. Otto Wilhelm Nygren föddes 06 Apr 1816, Strand, Värmskog (S); död 9 Maj 1816, Strand, Värmskog (S).
    11. Frans Edvard Nygren föddes 21 Mars 1817, Strand, Värmskog (S); död 23 Jan 1886, Stommen, Ödskölt.
    12. Salomon Julius Nygren föddes 12 Apr 1819, Strand, Värmskog (S).

  15. 194.  Gabriel Alexander Hård af SegerstadGabriel Alexander Hård af Segerstad föddes 9 Sep 1781, Kåröd, Myckleby sn; döpt 13 Sep 1781, Kåröd, Myckleby (son till Nils Hård af Segerstad och Ulrica Eleonora Cederholm von Schmalensee); död 3 Aug 1855, Sundsör i Turinge sn; är begravd , Turinge kyrkogård i Stockholms län.

    Gabriel gift Catharina Magdalena Elisabet Lillie af Aspenäs 24 Jun 1810, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P). Catharina (dotter till Carl Lillie af Aspenäs och Hedvig Elisabeth de Bruce) föddes 25 Apr 1784, Almtorp, Tådene sn Skaraborgs län; död 14 Aug 1852, Sundsör, Turinge sn Stockholms län (A,B); är begravd 20 Aug 1852, Tyringe kyrkogård, Sundsör, Turinge sn Stockholms län (A,B). [Familjeöversikt]


  16. 195.  Catharina Magdalena Elisabet Lillie af AspenäsCatharina Magdalena Elisabet Lillie af Aspenäs föddes 25 Apr 1784, Almtorp, Tådene sn Skaraborgs län (dotter till Carl Lillie af Aspenäs och Hedvig Elisabeth de Bruce); död 14 Aug 1852, Sundsör, Turinge sn Stockholms län (A,B); är begravd 20 Aug 1852, Tyringe kyrkogård, Sundsör, Turinge sn Stockholms län (A,B).
    Barn:
    1. Sofia Hård af Segerstad föddes 23 Jun 1811, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 24 Jun 1811, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); är begravd 30 Jun 1811, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P).
    2. Amanda Emerentia Albertina Hård af Segerstad föddes 24 Dec 1812, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); döpt 28 Dec 1812, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 22 Sept 1815, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); är begravd 1 Okt 1815, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P).
    3. Emilia Christina Margareta Hård af Segerstad föddes 10 Nov 1813, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); döpt 12 Nov 1813, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 20 Sep 1884, Klara, Stockholm.
    4. Augusta Hård af Segerstad föddes 20 Sep 1815, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); är begravd 20 Sep 1815, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P).
    5. Fredrica Amalia Hård af Segerstad föddes 28 Maj 1817, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); döpt 28 Maj 1817, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 30 Apr 1817, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); är begravd 4 Maj 1817, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P).
    6. Agnes Eva Aurora Hård af Segerstad föddes 12 Jun 1819, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); döpt 18 Jun 1819, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 27 Jun 1819, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); är begravd 4 Jul 1819, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P).
    7. 97. Eva Mathilda Hård af Segerstad föddes 17 Sep 1820, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); döpt 22 Sep 1820, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 29 Apr 1894, Stockholm.
    8. Adam Fredrik Robert Hård af Segerstad föddes 20 Sep 1822, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); döpt 22 Sep 1820, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 20 Maj 1897, Helsingfors.
    9. Knut David Theodor Hård af Segerstad föddes 23 Okt 1824, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 26 Okt 1824, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); är begravd 2 Nov 1824, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P).
    10. Ebba Amalia Petterina Hård af Segerstad föddes 23 Okt 1824, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); död 29 Okt 1824, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P); är begravd 2 Nov 1824, Kleverud, Frändefors, Älvsborgs län (P).
    11. Karin Gabriella Rosaura Hård af Segerstad föddes 09 Feb 1827, Frändefors; död 4 Mars 1912, Strömsberg, Bred.

  17. 198.  Eric Felix Wendelius föddes 18 Jan 1808, Harg (son till Eric Sandstedt och Cajsa Andersdotter); död 26 Aug 1896, Östhammar.

    Eric gift Gustavfa Öster. Gustavfa (dotter till Johan Öster och Anna Catharina Rosengren) föddes 6 Nov 1805, Östhammar; död 25 febr 1893, Östhammar. [Familjeöversikt]


  18. 199.  Gustavfa Öster föddes 6 Nov 1805, Östhammar (dotter till Johan Öster och Anna Catharina Rosengren); död 25 febr 1893, Östhammar.
    Barn:
    1. Carl Johan Wendelius föddes 21 Okt 1830, Östhammar.
    2. Christina Charlotta Wendelius föddes 7 Mars 1833, Östhammar; död 19 Apr 1889, Östhammar.
    3. Eric Hjalmar Wendelius föddes 26 Sept 1838, Östhammar; död 10 Nov 1918, Sala.
    4. 99. Maria Sophia Wendelius föddes 14 Febr 1841, Östhammar; död 22 Dec 1927, Dragarbrunnsgatan 24, Uppsala.
    5. Herman August Wendelius föddes 7 Dec 1842, Östhammar; död 29 Jan 1843, Östhammar.
    6. Catharina Gustava Wendelius föddes 26 Jan 1844, Östhammar; död 14 Apr 1889, Östhammar.
    7. Clara Johanna Wendelius föddes 24 Juni 1845, Östhammar.

  19. 200.  Nils Johansson föddes 17 Febr 1774, Jonsborg, Morlanda; döpt 20 Febr 1774, Jonsborg, Morlanda (son till Johan Nilsson och Cecilia Påvelsdotter); död 10 Dec 1853, Grundsund (O); är begravd 18 Dec 1853, Grundsund (O).

    Nils gift Margareta Andersdotter 20 mars 1799, Morlanda (O). Margareta (dotter till Anders Davidsson och Anna Olsdotter) föddes 30 Apr 1774, Käringön, (O); döpt 2 Maj 1774, Käringön, (O); död 25 Okt 1824, Grundsund (O); är begravd 31 Okt 1824, Grundsund (O). [Familjeöversikt]


  20. 201.  Margareta Andersdotter föddes 30 Apr 1774, Käringön, (O); döpt 2 Maj 1774, Käringön, (O) (dotter till Anders Davidsson och Anna Olsdotter); död 25 Okt 1824, Grundsund (O); är begravd 31 Okt 1824, Grundsund (O).
    Barn:
    1. Annika Nilsdotter föddes 28 juli 1799, Jonsborg,Morlanda; döpt 30 Juli 1799, Jonsborg,Morlanda; död 17 Jan 1888, Grundsund (O) ; är begravd 20 Jan 1888, Grundsund (O).
    2. Maria Nilsdotter föddes 17 Okt 1802, Jonsborg, Morlanda; döpt 20 Okt 1802, Jonsborg, Morlanda; död 13 Jan 1803, Jonsborg, Morlanda; är begravd 23 Jan 1803, Jonsborg, Morlanda.
    3. Jacob Nilsson föddes 18 Apr 1804, Jonsborg, Morlanda; döpt 19 Apr 1804, Jonsborg, Morlanda.
    4. Lisa Nilsdotter föddes 23 Febr 1808, Jonsborg, Morlanda; döpt 25 Febr 1808, Jonsborg, Morlanda; död 6 Okt 1832, Håby, Västra Götaland, Sverige .
    5. Anders Nilsson föddes 14 Maj 1811, Jonsborg, Morlanda; döpt 17 Maj 1811, Jonsborg, Morlanda; död 22 Juni 1903, Grundsund södra.
    6. 100. Gustaf Nilsson föddes 3 Aug 1815, Grundsund, Bohuslän; döpt 6 Aug 1815, Grundsund; död 12 Febr 1903, Göteborg; Gustavi församling.

  21. 202.  Anders Andersson föddes 21 Jun 1789, Stora Skogen, Tunhem (son till Anders Olofsson och Catharina Jonsdotter); död 9 Sep 1864, Vänersborg (P); är begravd 13 Sep 1864, Vänersborg (P).

    Anders gift Brita Amundsdotter 26 okt 1811, Uddevalla. Brita föddes 4 Mars 1788, Kville; död 17 Feb 1864, Vänersborg (P); är begravd 23 Feb 1864, Vänersborg (P). [Familjeöversikt]


  22. 203.  Brita Amundsdotter föddes 4 Mars 1788, Kville; död 17 Feb 1864, Vänersborg (P); är begravd 23 Feb 1864, Vänersborg (P).
    Barn:
    1. Catharina Andersdotter föddes 16 Maj 1812, Uddevalla.
    2. 101. Anna Maria Andersdotter föddes 1 Maj 1815, Uddevalla (O); döpt 4 Maj 1815, Uddevalla (O); död 28 Aug 1866, Vänersborg (P) ; är begravd 30 Aug 1866, Vänersborg (P).
    3. Carl Andersson föddes 12 Maj 1818, Amnered, Vänersborg (P).
    4. Juliana Andersdotter föddes 9 Jan 1821, Vänersborg.
    5. Fredrik Andersson föddes 25 Nov 1822, Vänersborg.
    6. Anders Johan Andersson föddes 9 Jan 1824, Vänersborg.
    7. Otto Walfrid Andersson föddes 12 Okt 1825, Vänersborg.
    8. Adolf Oscar Andersson föddes 30 Nov 1827, Vånersborg.

  23. 204.  Samuel Mattisson föddes 1 Jan 1779, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö (F); döpt 3 Jan 1779, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö (F) (son till Mattis Svensson och Brita Nilsdotter); död 2 Dec 1857, Fattighuset, Vallsjö (F); är begravd 6 Dec 1857, Fattighuset, Vallsjö (F).

    Samuel gift Lisa Johansdotter 25 mars 1800, Vallsjö. Lisa (dotter till Johan Johansson och Lena Israelsdotter) föddes 1 Sep 1780; död 13 Jul 1845, Vallsjö. [Familjeöversikt]


  24. 205.  Lisa Johansdotter föddes 1 Sep 1780 (dotter till Johan Johansson och Lena Israelsdotter); död 13 Jul 1845, Vallsjö.
    Barn:
    1. Nils Samuelsson föddes 17 maj 1801, Vallsjö; död före 1812.
    2. Maja Lisa Samuelsdotter föddes 22 Dec 1803, Vallsjö; död 25 Sep 1808, Vallsjö.
    3. Sven Samuelsson föddes 8 mars 1806, Vallsjö; död 17 Aug 1808, Vallsjö.
    4. 102. Sven Samuelsson Freij föddes 1 Jul 1809, Erlandsgården Uppåkra, Vallsjö (F); döpt 1 Jul 1809, Erlandsgården Uppåkra, Vallsjö (F); död 28 Januari 1888, Jönköping.
    5. Nils Samuelsson föddes 24 Jan 1812, Elgabäck, Hjärtlanda (F); döpt 26 Jan 1812, Elgabäck, Hjärtlanda (F).
    6. Anna Lena Samuelsdotter föddes 13 Aug 1817, Sibbarp, Vallsjö.
    7. Lisa Stina Samuelsdotter föddes 28 febr 1824, Vallsjö.

  25. 210.  Petter Wahlberg föddes 8 februari 1798, Göteborgs Marieberg (son till Lorens Wahlberg och Christina Nilsdotter); död 29 Dec 1857, Göteborg.

    Petter gift Christina Lovisa Alstrin 28 maj 1820, Göteborg; skilda 1834. Christina (dotter till Johan Alstrin och Anna Catharina Söderström) föddes 30 Apr 1796, Göteborgs Kristine; död 5 oktober 1860. [Familjeöversikt]


  26. 211.  Christina Lovisa Alstrin föddes 30 Apr 1796, Göteborgs Kristine (dotter till Johan Alstrin och Anna Catharina Söderström); död 5 oktober 1860.
    Barn:
    1. Johanna Christina Wahlberg föddes 02 Apr 1820, Göteborgs Kristine.
    2. Johan Wilhelm Wahlberg föddes 24 Okt 1822, Göteborgs Kristine; döpt 27 Okt 1822, Göteborgs Kristine; död 5 mars 1832, Göteborgs Karl Johan; är begravd 11 Mars 1832, Göteborgs Karl Johan.
    3. 105. Anna Charlotta Wahlberg föddes 11 Apr 1824, Göteborgs Kristine; döpt 16 Apr 1824, Göteborgs Kristine; död 14 Sep 1895, Göteborg.
    4. Wilhelmina Wahlberg föddes 22 Okt 1825, Göteborgs Kristine; döpt 30 Okt 1825, Göteborgs Kristine; död 16 Aug 1827, Göteborgs Kristine; är begravd 19 Aug 1827, Göteborgs Kristine.
    5. Josefina Wahlberg föddes 02 Dec 1827, Göteborg; död 19 deceber 1835, Göteborg.
    6. Albertina Wilhelmina Wahlberg föddes 2 augusti 1829, Göteborg.
    7. Augusta Amalia Wahlberg föddes 18 Dec 1830, Göteborgs Karl Johan; döpt 26 Dec 1830, Göteborgs Karl Johan; död 20 Maj 1915, Cook, Illinois, United States.
    8. Carl Johan Wahlberg föddes 14 Dec 1832, Göteborg; död 20 Aug 1834, göteborg.
    9. Peter Edward Wahlberg föddes 21 Apr 1834, Göteborgs Karl Johan; döpt 21 Apr 1834, Göteborgs Karl Johan; död 21 Apr 1834, Göteborgs Karl Johan.

  27. 212.  Johan Söderqvist föddes 1777; död 21 Dec 1824, Stigtomta.

    Johan gift Eva Greta Bodin 24 Apr 1808, Övre Välinge, Stigtomta. Eva (dotter till Bengt Bodin och Christina Persdotter) föddes 22 juni 1780, Bodarne. [Familjeöversikt]


  28. 213.  Eva Greta Bodin föddes 22 juni 1780, Bodarne (dotter till Bengt Bodin och Christina Persdotter).
    Barn:
    1. Johanna Maria Söderqvist föddes 13 sept 1809, Stigtomta; död 2 juni 1877, Kvistbro.
    2. 106. Johan Peter Söderqvist föddes 23 Nov 1811, Stigtomta.

  29. 214.  Johan Petter Lundin

    Johan gift Anna Sophia Åsberg 3 Okt 1811, Katarina, Stockholm (A,B). Anna (dotter till Magnus Åsberg och Anna Catharina Björkman) föddes 18 Feb 1779, Katarina, Stockholm (AB); döpt 18 Feb 1779, Katarina, Stockholm (AB). [Familjeöversikt]


  30. 215.  Anna Sophia Åsberg föddes 18 Feb 1779, Katarina, Stockholm (AB); döpt 18 Feb 1779, Katarina, Stockholm (AB) (dotter till Magnus Åsberg och Anna Catharina Björkman).
    Barn:
    1. 107. Gustafva Charlotta Lundin föddes 13 Dec 1815, Maria Magdalena, Stockholm (A,B); döpt 17 Dec 1815, Maria Magdalena, Stockholm (A,B).

  31. 224.  Lars Månsson föddes 1 Sep 1767 (son till Måns Bengtsson och Brita Olofsdotter); död 16 Apr 1840, Prästebol, Övre Ullerud (S); är begravd 20 Apr 1840, Prästebol, Övre Ullerud (S).

    Lars gift Maria Nilsdotter. Maria föddes 1775; död 3 Aug 1817, Edebydalen, Övre Ullerud (S). [Familjeöversikt]


  32. 225.  Maria Nilsdotter föddes 1775; död 3 Aug 1817, Edebydalen, Övre Ullerud (S).
    Barn:
    1. 112. Nils Larsson föddes 9 juni 1799, Edeby, Övre Ullerud; död 3 Nov 1854, Nedre Ullerud.

  33. 226.  Olof Ersson föddes 1760, Ömestorp, Östmark (S) (son till Erik Matsson och Ellika Pålsdotter); död 10 Apr 1845, Gersheden, Ransäter (S); är begravd 20 Apr 1845, Gersheden, Ransäter (S).

    Olof gift Anna Håkansdotter. Anna (dotter till Håkan Jonsson och Annika Eriksdotter) föddes 8 Aug 1771, Gersheden, Ransäter (S); döpt 9 Aug 1771, Gersheden, Ransäter (S); död 2 Aug 1851, Hollsby Ransäter (S); är begravd 10 Aug 1851, Hollsby Ransäter (S). [Familjeöversikt]


  34. 227.  Anna Håkansdotter föddes 8 Aug 1771, Gersheden, Ransäter (S); döpt 9 Aug 1771, Gersheden, Ransäter (S) (dotter till Håkan Jonsson och Annika Eriksdotter); död 2 Aug 1851, Hollsby Ransäter (S); är begravd 10 Aug 1851, Hollsby Ransäter (S).
    Barn:
    1. 113. Cajsa Olsdotter föddes 27 maj 1805, Gersheden, Ransäter (S); döpt 28 maj 1805, Gersheden, Ransäter (S); död 10 juli 1856, Dejefors, Nedre Ullerud (S); är begravd 13 juli 1856, Dejefors, Nedre Ullerud (S).

  35. 232.  Daniel Larsson föddes 20 Feb 1795, Norra Hög, Huggenäs (S) (son till Lars Ersson och Maria Danielsdotter).

    Daniel gift Cajsa Andersdotter. Cajsa (dotter till Anders Ersson och Ingrid Persdotter) föddes 1 Nov 1797, Västra Uggelsäter, Huggenäs (S); döpt 2 Nov 1797, Västra Uggelsäter, Huggenäs (S). [Familjeöversikt]


  36. 233.  Cajsa Andersdotter föddes 1 Nov 1797, Västra Uggelsäter, Huggenäs (S); döpt 2 Nov 1797, Västra Uggelsäter, Huggenäs (S) (dotter till Anders Ersson och Ingrid Persdotter).
    Barn:
    1. Maria Lisa Danielsdotter föddes 14 Jan 1817, Norra Hög, Huggenäs (S).
    2. 116. Lars Danielsson föddes 4 Dec 1819, Norra Hög, Huggenäs (S); död 13 Jul 1905, Ramstad, Huggenäs (S); är begravd 16 Jul 1905, Ramstad, Huggenäs (S).
    3. Erik Danielsson föddes 15 Jan 1822, Norra Hög, Huggenäs (S); död 15 Nov 1822, Norra Hög, Huggenäs (S).
    4. Anna Stina Danielsdotter föddes 6 Dec 1823, Norra Hög, Huggenäs (S).

  37. 242.  Erik Jonsson föddes 1 Sep 1769, Grytsjön, Nysund, (S); döpt 3 Sep 1769, Grytsjön, Nysund, (S) (son till Jonas Persson och Margareta Ersdotter); död 8 Sep 1827, Mosstorp, Visnums-Kil (S); är begravd 16 Sep 1827, Mosstorp, Visnums-Kil (S).

    Erik gift Sara Andersdotter. Sara (dotter till Anders Andersson och Sara Jonsdotter) föddes 13 Jan 1770, Munketorp, Visnums-Kil (S); döpt 14 Jan 1770, Munketorp, Visnums-Kil (S); död 18 Dec 1838, Bergs ägor, Visnums-Kil (S); är begravd 26 Dec 1838, Bergs ägor, Visnums-Kil (S). [Familjeöversikt]


  38. 243.  Sara Andersdotter föddes 13 Jan 1770, Munketorp, Visnums-Kil (S); döpt 14 Jan 1770, Munketorp, Visnums-Kil (S) (dotter till Anders Andersson och Sara Jonsdotter); död 18 Dec 1838, Bergs ägor, Visnums-Kil (S); är begravd 26 Dec 1838, Bergs ägor, Visnums-Kil (S).
    Barn:
    1. 121. Sara Greta Ersdotter föddes 22 Sep 1799, Munketorp, Visnums-Kil (S); döpt 22 Sep 1799, Munketorp, Visnums-Kil (S); död 8 Apr 1867, Löten, Visnum (S).

  39. 250.  Jan Petterson Sax föddes 29 Aug 1802, Nyttstad, Färnebo (S); döpt 30 Aug 1802, Nyttstad, Färnebo (S) (son till Petter Ersson Sax och Maja Andersdotter); död 25 Jun 1865, Persberg, Färnebo (S); är begravd 2 Jul 1865, Persberg, Färnebo (S).

    Jan gift Catharina Ersdotter. Catharina föddes 1796, Kroppa (S); död 29 Nov 1833, Yngshyttan, Färnebo (S); är begravd 8 Dec 1833, Yngshyttan, Färnebo (S). [Familjeöversikt]


  40. 251.  Catharina Ersdotter föddes 1796, Kroppa (S); död 29 Nov 1833, Yngshyttan, Färnebo (S); är begravd 8 Dec 1833, Yngshyttan, Färnebo (S).
    Barn:
    1. 125. Anna Greta Sax föddes 24 Jun 1830, Yngshytta, Färnebo (S); döpt 26 Jun 1830, Yngshytta, Färnebo (S); död 21 Jan 1853, Brattforshyttan, Brattfors (S).


Generation: 9

  1. 256.  Olof Olsson Flokfält föddes 24 sept 1781, Frykerud; död 12 juni 1849, Kärrmyra, Grums.

    Olof gift Stina Henriksdotter. Stina föddes 1785, Nor; död 23 Jan 1854, Kärrmyra, Grums. [Familjeöversikt]


  2. 257.  Stina Henriksdotter föddes 1785, Nor; död 23 Jan 1854, Kärrmyra, Grums.
    Barn:
    1. Nils Olsson föddes 10 okt 1806, Grums.
    2. Olov Olsson föddes 21 Jan 1812, Grums.
    3. 128. Petter Olsson Lund föddes 30 Dec 1814, Borgvik; död okt 1842, Lund, Östra Fågelvik.
    4. Cajsa Olsdotter föddes 30 Aug 1818, Borgvik.
    5. Johannes Olsson föddes 19 juni 1821, Bogvik; död 25 Nov 1821, Borgvik.
    6. Maria Olsdotter föddes 4 Aug 1822, Borgvik.

  3. 260.  Anders Kristoffersson Boström föddes 18 juli 1791; död 23 Apr 1864, Röd, Tossene (O).

    Anders gift Anna Larsdotter 1815. Anna föddes 6 Jan 1795; död 5 Jan 1877, Bro (O). [Familjeöversikt]


  4. 261.  Anna Larsdotter föddes 6 Jan 1795; död 5 Jan 1877, Bro (O).
    Barn:
    1. 130. Anders Boström föddes 7 Aug 1815, Strandhagen, Röd, Tossene (O); död 10 Aug 1883, Björkenäs, Östra Fågelvik (O).
    2. Britta Christina Boström föddes 2 okt 1820, Tossene.
    3. Samuel Boström föddes 28 sept 1823, Tossene.
    4. Lovisa Boström föddes 4 Aug 1829, Tossene.
    5. Carolina Boström föddes 7 juli 1826, Tossene.
    6. Amalia Boström föddes 8 sept 1833, Tossene.
    7. Helena Boström föddes 1836, Tossene.
    8. Inger Helena Boström föddes 21 Apr 1843, Tossene.

  5. 262.  Anders Kjellander föddes 2 juli 1796, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län (son till Bengt Persson Kjellander och Cajsa Persdotter); död 8 sept 1863, Björknäs, Östra Fågelvik, Värmlands län.

    Anders gift Maria Eriksdotter. Maria föddes 1791, Gillberga; död 18 sept 1842, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län. [Familjeöversikt]


  6. 263.  Maria Eriksdotter föddes 1791, Gillberga; död 18 sept 1842, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    Barn:
    1. 131. Cajsa Kjellander föddes 21 febr 1820, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 4 Nov 1856, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    2. Maria Kjellander föddes 17 Aug 1822, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    3. Anders Kjellander föddes 22 mars 1825, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 1826, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    4. Johanna Kjellander föddes 27 Dec 1826, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 1827, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    5. Anders Gustav Kjellander föddes 4 okt 1829, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    6. Johanna Kjellander föddes 28 maj 1831, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    7. Carl Johan Kjellander föddes 9 sept 1834, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 26 Dec 1834, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    8. Lovisa Kjellander föddes 10 Apr 1836, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 1836, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.

  7. 320.  Olof Tranaeus föddes 1753; död 21 Aug 1794, Kristine, Göteborg.

    Olof gift Catharina Nordgren. Catharina föddes 1751; död 29 juni 1816, Kristine, Göteborg. [Familjeöversikt]


  8. 321.  Catharina Nordgren föddes 1751; död 29 juni 1816, Kristine, Göteborg.
    Barn:
    1. 160. Anders Petter Traneus föddes 21 juli 1789, Kristine, Göteborg; död 31 Jan 1868, Skee.
    2. Johannes Daniel Tranaeus föddes 23 Aug 1791, Kristine, Göteborg; död 21 Jan 1795, Kristine, Göteborg.

  9. 322.  Anders Petter AureliusAnders Petter Aurelius föddes 22 Jan 1761, Grimeton (son till Peter Aurelius och Catharina Lagerbohm); död 3 Nov 1830, Getinge prästgård.

    Anders gift Charlotta Maria Montelius. Charlotta föddes ca 1770. [Familjeöversikt]


  10. 323.  Charlotta Maria Montelius föddes ca 1770.
    Barn:
    1. 161. Christina Lovisa Aurelius föddes 4 Nov 1807, Getinge; död 12 mars 1893, Kalv.

  11. 324.  Johan Berggren föddes 25 Jan 1766, Saxån, Färnebo (son till Johan Olsson Berggren och Christina Tingberg); död 14 Dec 1830, Saxån, Färnebo.

    Johan gift Lovisa Wetterling. Lovisa föddes 1776. [Familjeöversikt]


  12. 325.  Lovisa Wetterling föddes 1776.
    Barn:
    1. Stina Cajsa Berggren föddes 3 okt 1793, Saxån, Färnebo.
    2. Lisa Maria Berggren föddes 1795.
    3. Britta Ulrika Berggren föddes 1797.
    4. 162. Daniel Berggren föddes 8 Jul 1800, Saxån, Färnebo; död 9 Nov 1849, Vitsand.
    5. Bernhard Berggren föddes 1799.

  13. 326.  Mårtan Gustaf Brogren föddes 3 juni 1773, Sikfors bruk, Hällefors; död 14 juli 1854, Kristinefors bruk, Vitsand.

    Mårtan gift Barbara Margareta Berglund 1802. Barbara föddes 4 febr 1780, Hällefors; död 7 juli 1840, Kristinefors bruk, Vitsand. [Familjeöversikt]


  14. 327.  Barbara Margareta Berglund föddes 4 febr 1780, Hällefors; död 7 juli 1840, Kristinefors bruk, Vitsand.
    Barn:
    1. Margreta Gustava Brogren föddes 16 Aug 1803, Varnäs, Grythyttan; död 1818.
    2. 163. Brita Ulrika Brogren föddes 27 Nov 1805, Varnäs, Grythyttan; död 24 maj 1876, Bäve (O).
    3. Erik Gustaf Brogren föddes 5 okt 1804, Varnäs, Grythyttan.
    4. Knut Emanuel Brogren föddes 16 Apr 1806, Varnäs, Grythyttan; död 1826, Varnäs, Grythyttan.
    5. Axel Brogren föddes 17 juli 1810.

  15. 352.  Carl Gustaf Wijnbladh föddes 19 Apr 1750, Elovshult i Väckelsångs socken, Kronobergs län (son till Olof Gabriel Wijnbladh och Magdalena Christina von Castanie); död 9 Jun 1820, Lundby, Lids socken.

    Carl gift Maria Christina Grüner. Maria (dotter till Johan Gabriel Grüner och Metta Hård af Segerstad) föddes 24 Okt 1762; död 30 Jan 1836. [Familjeöversikt]


  16. 353.  Maria Christina Grüner föddes 24 Okt 1762 (dotter till Johan Gabriel Grüner och Metta Hård af Segerstad); död 30 Jan 1836.
    Barn:
    1. 176. Gustaf Adolf Wijnbladh föddes 8 Aug 1789, Lundby fideikommiss; död 20 Apr 1848, Lundby fideikommiss.
    2. Carl Otto Wijnbladh föddes 25 Jun 1790, Lundby, Lids socken; död 27 Jun 1790, Lundby, Lids socken.

  17. 384.  Johan Nygren föddes 22 Aug 1732, Gärdsbol, Nysund (son till Lars Nilsson och Maria Carlsdotter); död 19 Nov 1781, Kristinehamn; är begravd 27 Nov 1781, Kristinehman.

    Johan gift Maria Andersdotter 9 Apr 1760, Kristinehamn. Maria föddes 25 Mar 1740; död 11 Maj 1827, Liljedal, Ed, Värmlands län (S); är begravd 20 Maj 1827, Liljedal, Ed, Värmlands län (S). [Familjeöversikt]


  18. 385.  Maria Andersdotter föddes 25 Mar 1740; död 11 Maj 1827, Liljedal, Ed, Värmlands län (S); är begravd 20 Maj 1827, Liljedal, Ed, Värmlands län (S).
    Barn:
    1. Cajsa Maja Nygren föddes 26 Feb 1761, Kristinehamn; döpt 1 Mars 1761, Kristinehamn; död 25 Maj 1763, Kristinehamn.
    2. Pehr Nygren föddes 12 Juli 1763, Kristinehamn; död 24 Juli 1768, Kristinehamn.
    3. Stina Maria Nygren föddes 15 Dec 1767, Kristinehamn; död 27 Juli 1768, Kristinehamn.
    4. Christina Maria Nygren föddes 10 Juni 1769, Kristinehamn; död 26 Juli 1773, Kristinehamn.
    5. 192. Pehr (Petter) Nygren föddes 2 Feb 1772, Kristinehamn; döpt 3 Feb 1772, Kristinehamn; död 22 Okt 1837, Katarina, Stockholm.
    6. Jan Nygren föddes 4 Dec 1774, Kristinehamn; döpt 6 Dec 1774, Kristinehamn; död 28 Maj 1835, Värmskog.
    7. Lars Nygren föddes 4 Dec 1774, Kristinehamn; döpt 6 Dec 1774, Kristinehamn; död 21 Okt 1842, Karlstad.

  19. 386.  Petrus Högvall föddes 15 Maj 1743, Ed; döpt 18 Maj 1743, Ed (son till Ericus Nicolai Högvall och Kristina Margareta Brelin); död 26 Mar 1808, Stavnäs socken, Värmlands län; är begravd 13 Apr 1808, Stavnäs socken, Värmlands län.

    Petrus gift Lovisa Märtha Herweg 9 Juli 1775, Bolstad, Älvsborg. Lovisa (dotter till Leonard Herweg och Maria Catarina Ullbom) föddes 3 Maj 1752, Övre Ullerud; döpt 6 Maj 1752, Övre Ullerud; död 21 Juni 1786, Stavnäs socken, Värmlands län; är begravd 24 Juni 1786, Stavnäs socken, Värmlands län. [Familjeöversikt]


  20. 387.  Lovisa Märtha Herweg föddes 3 Maj 1752, Övre Ullerud; döpt 6 Maj 1752, Övre Ullerud (dotter till Leonard Herweg och Maria Catarina Ullbom); död 21 Juni 1786, Stavnäs socken, Värmlands län; är begravd 24 Juni 1786, Stavnäs socken, Värmlands län.
    Barn:
    1. Eric Leonard Högvall föddes 5 Maj 1776, Karlstad; döpt 6 Maj 1776, Karlstad; död 1808, Stavnäs socken, Värmlands län.
    2. Maria Lovisa Högvall föddes 23 Juni 1777, Karlstad; döpt 24 Juni 1777, Karlstad; död 26 Apr 1781, Karlstad; är begravd 29 Apr 1781, Karlstad.
    3. 193. Christina Charlotta Högvall föddes 20 Nov 1778, Karlstad; döpt 22 Nov 1778, Karlstad; död 5 Feb 1821, Strand, Värmskog (S); är begravd 18 Feb 1821, Strand, Värmskog (S).
    4. Christoffer Högvall föddes 8 Dec 1779, Karlstad; döpt 8 Dec 1779, Karlstad; död 1803, Ostindien.
    5. Hedvig Johanna Högvall föddes 9 Jan 1781, Karlstad; döpt 11 Jan 1781, Karlstad; död 12 Jan 1781, Karlstad; är begravd 14 Jan 1781, Karlstad.
    6. Bengt Högvall föddes 2 Nov 1782, Karlstad; döpt 2 Nov 1782, Karlstad; död 13 Jan 1784, Karlstad; är begravd 18 Jan 1784, Karlstad.
    7. Sara Fredrika Högvall föddes 20 Nov 1784, Karlstad; döpt 22 Nov 1784, Karlstad; död 25 Dec 1840, Lovö; är begravd 3 Jan 1841, Lovö.
    8. Daniel Högvall föddes 3 Juni 1786, Stavnäs socken, Värmlands län; döpt 5 Juni 1786, Stavnäs socken, Värmlands län; död 23 Mars 1828, Stockholm.

  21. 388.  Nils Hård af Segerstad föddes 2 Feb 1734, Arvidstorp i Mellby sn i Skaraborgs län; döpt 6 Feb 1734, Arvidstorp i Mellby sn i Skaraborgs län (son till Axel Hård af Segerstad och Beata Kafle); död 2 Jan 1791, Erikslund i Kalvs sn Älvsborgs län; är begravd 15 Feb 1791, Erikslund i Kalvs sn Älvsborgs län.

    Nils gift Ulrica Eleonora Cederholm von Schmalensee 24 Maj 1768. Ulrica (dotter till Casper Adolf Cederholm von Schmalensee och Margareta Fägersköld) föddes 13 Sept 1750, Järpås; döpt 16 Sept 1750, Järnås; död 29 Sept 1811. [Familjeöversikt]


  22. 389.  Ulrica Eleonora Cederholm von Schmalensee föddes 13 Sept 1750, Järpås; döpt 16 Sept 1750, Järnås (dotter till Casper Adolf Cederholm von Schmalensee och Margareta Fägersköld); död 29 Sept 1811.
    Barn:
    1. Carl Johan Hård af Segerstad föddes 8 Sept 1769; död död ung.
    2. Beata Margareta Hård af Segerstad död 8 Juli 1773.
    3. Carl Magnus Vilhelm Hård af Segerstad föddes 7 Aug 1774; död 9 Sep 1809, Åland.
    4. Beata Lovisa Hård af Segerstad föddes 1 Dec 1776, Kåröd, Myckleby sn; döpt 2 Dec 1776, Kåröd, Myckleby; död 16 Dec 1853, Alingsås; är begravd 22 Dec 1853, Alingsås.
    5. Kyrkoherde Nils Ulric Hård af Segerstad föddes 1 Juni 1778, Myckleby; döpt 28 Juni 1778, Myckleby; död 19 Aug 1849, Källby; är begravd 28 Aug 1849, Källby.
    6. Gustaf Adolf Hård af Segerstad föddes 31 Mars 1780, Kåröd, Myckleby sn; döpt 2 Apr 1780, Kåröd, Myckleby; död 28 Okt 1808, Västra Ed.
    7. 194. Gabriel Alexander Hård af Segerstad föddes 9 Sep 1781, Kåröd, Myckleby sn; döpt 13 Sep 1781, Kåröd, Myckleby; död 3 Aug 1855, Sundsör i Turinge sn; är begravd , Turinge kyrkogård i Stockholms län.
    8. Margareta Christina Hård af Segerstad föddes 22 Maj 1783, Järpås; döpt 25 Maj 1783, Järpås; död 10 Apr 1868, Molla (P).
    9. Erland Fromhold Hård af Segerstad föddes 4 Febr 1785, Järpås; döpt 6 Febr 1785, Järpås; död 5 Dec 1816, Hemsjö (P); är begravd 18 Dec 1816, Hemsjö (P).
    10. Britta Gustava Hård af Segerstad föddes 11 Aug 1786, Järpås; döpt 14 Aug 1786, Järpås; död 4 Juni 1828, Lena (P); är begravd 11 Juni 1828, Lena (P).
    11. Ulrica Eleonora Hård af Segerstad föddes 4 Sep 1787, Järpås; döpt 5 Sep 1787, Järpås; död 8 Febr 1873, Råda (R); är begravd 12 Febr 1873, Råda (R).
    12. Nils Fredrik Hård af Segerstad föddes 17 Jan 1791, Kalv socken; döpt 19 Jan 1791, Kalv socken; död 1 Sept 1834, Nya Varvet, Göteborg; är begravd 4 Sept 1834, Nya Varvet, Göteborg.

  23. 390.  Carl Lillie af AspenäsCarl Lillie af Aspenäs föddes 25 Augusti 1747, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län (son till Carl Georg Lillie af Aspenäs och Margareta Stenbock); död 13 Dec 1787, Hacketorp, Ugglum, Skaraborgs län.

    Carl gift Hedvig Elisabeth de Bruce. Hedvig (dotter till Erik de Bruce och Hedvig Catharina Hård af Segerstad) föddes 21 Dec 1747, Ölanda gård, Istrums socken, Skaraborgs län (R); död 14 Febr 1817, Stora Bjurum, Bjurums socken, Skaraborgs län (R); är begravd 23 Febr 1817, Stora Bjurum, Bjurums socken, Skaraborgs län (R). [Familjeöversikt]


  24. 391.  Hedvig Elisabeth de Bruce föddes 21 Dec 1747, Ölanda gård, Istrums socken, Skaraborgs län (R) (dotter till Erik de Bruce och Hedvig Catharina Hård af Segerstad); död 14 Febr 1817, Stora Bjurum, Bjurums socken, Skaraborgs län (R); är begravd 23 Febr 1817, Stora Bjurum, Bjurums socken, Skaraborgs län (R).
    Barn:
    1. 195. Catharina Magdalena Elisabet Lillie af Aspenäs föddes 25 Apr 1784, Almtorp, Tådene sn Skaraborgs län; död 14 Aug 1852, Sundsör, Turinge sn Stockholms län (A,B); är begravd 20 Aug 1852, Tyringe kyrkogård, Sundsör, Turinge sn Stockholms län (A,B).

  25. 396.  Eric Sandstedt föddes 1 Apr 1783, Häverö (son till Eric Ersson och Anna Mattsdotter); död 24 maj 1856, Sandika, Harg.

    Eric gift Cajsa Andersdotter. Cajsa föddes 4 Apr 1782, Edebo. [Familjeöversikt]


  26. 397.  Cajsa Andersdotter föddes 4 Apr 1782, Edebo.
    Barn:
    1. Anna Cajsa Sandstedt föddes 5 Juni 1806, Edebo.
    2. 198. Eric Felix Wendelius föddes 18 Jan 1808, Harg; död 26 Aug 1896, Östhammar.
    3. Maja Christina Sandstedt föddes 1 Jan 1810, Harg.
    4. Anders Adolf Sandstedt föddes 19 Sept 1812, Harg; död 1812.

  27. 398.  Johan Öster föddes 6 Febr 1765, Östhammar (son till Eric Öster och Anna Larsdotter); död 10 febr 1829, Östhammar.

    Johan gift Anna Catharina Rosengren 24 Apr 1794, Östhammar. Anna föddes 1766, Harg; död 5 mars 1849, Östhammar. [Familjeöversikt]


  28. 399.  Anna Catharina Rosengren föddes 1766, Harg; död 5 mars 1849, Östhammar.
    Barn:
    1. Eric Öster föddes 19 Okt 1794, Östhammar.
    2. Anna Maria Öster föddes 5 Jan 1799, Östhammar.
    3. Stina Cajsa Öster föddes 14 Okt 1801, Östhammar.
    4. 199. Gustavfa Öster föddes 6 Nov 1805, Östhammar; död 25 febr 1893, Östhammar.

  29. 400.  Johan Nilsson föddes 29 Okt 1726, Brastad; döpt 1 Nov 1726, Brastad (son till Nils Andersson och Elin Hansdotter); död 26 Feb 1780, Jonsborg, Morlanda; är begravd 5 Mars 1780, Jonsborg, Morlanda.

    Johan gift Cecilia Påvelsdotter 1 Jun 1757, Morlanda. Cecilia (dotter till Påvel Gregerson och Elin Kristensdotter) föddes 19 Maj 1736, Jonsborg, Morlanda; död 02 Dec 1823, Jonsborg, Morlanda. [Familjeöversikt]


  30. 401.  Cecilia Påvelsdotter föddes 19 Maj 1736, Jonsborg, Morlanda (dotter till Påvel Gregerson och Elin Kristensdotter); död 02 Dec 1823, Jonsborg, Morlanda.
    Barn:
    1. Nicolaus Johansson föddes 12 Sept 1759, Jonsborg, Morlanda; döpt 14 Sept 1759, Jonsborg, Morlanda; död 7 Nov 1759, Jonsborg, Morlanda; är begravd 11 Nov 1759, Jonsborg, Morlanda.
    2. Greger Johansson föddes 8 Sept 1760, Jonsborg, Morlanda; döpt 14 Sept 1760, Jonsborg, Morlanda; död 14 Juni 1809, Jonsborg, Morlanda; är begravd 21 Juni 1809, Jonsborg, Morlanda.
    3. Elin Johansdotter föddes 1 Jan 1763, Jonsborg, Morlanda; döpt 4 Jan 1763, Jonsborg, Morlanda; död 22 Jan 1819, Grundsund (O); är begravd 31 Jan 1819, Grundsund (O).
    4. Annika Johansdotter föddes 02 Dec 1764, Jonsborg, Morlanda; döpt 9 Dec 1764, Jonsborg, Morlanda; död 14 Okt 1779, Jonsborg, Morlanda; är begravd 17 Okt 1779, Jonsborg, Morlanda.
    5. Kristina Johansdotter föddes 20 Jan 1767, Jonsborg, Morlanda; döpt 23 Jan 1767, Jonsborg, Morlanda; död 18 Dec 1771, Jonsborg, Morlanda; är begravd 22 Dec 1771, Jonsborg, Morlanda.
    6. Nils Johansson föddes 6 Okt 1769, Jonsborg, Morlanda; döpt 8 Okt 1769, Jonsborg, Morlanda; död 12 Dec 1771, Jonsborg, Morlanda; är begravd 22 Dec 1771, Jonsborg, Morlanda.
    7. 200. Nils Johansson föddes 17 Febr 1774, Jonsborg, Morlanda; döpt 20 Febr 1774, Jonsborg, Morlanda; död 10 Dec 1853, Grundsund (O); är begravd 18 Dec 1853, Grundsund (O).
    8. Elsa Johansdotter föddes 15 Feb 1776, Jonsborg, Morlanda; döpt 21 Feb 1776, Jonsborg, Morlanda; död 12 Sept 1836, Grundsund (O); är begravd 18 Sept 1836, Grundsund (O).
    9. Anders Johansson föddes 17 Apr 1778, Jonsborg, Morlanda; döpt 19 Apr 1778, Jonsborg, Morlanda; död 18 Feb 1848, Rågårdsvik, Morlanda; är begravd 5 Mars 1848, Rågårdsvik, Morlanda.
    10. Helena Johansdotter föddes 1780, Jonsborg, Morlanda.

  31. 402.  Anders Davidsson föddes 29 Sep 1735, Lilla Skår, Bokenäs (O) (son till David Eriksson och Anna Andersdotter); död 30 Sep 1806, Käringön, (O).

    Anders gift Anna Olsdotter 19 Jan 1774, Morlanda. Anna föddes 1748, Tvet, Tegneby. [Familjeöversikt]


  32. 403.  Anna Olsdotter föddes 1748, Tvet, Tegneby.
    Barn:
    1. 201. Margareta Andersdotter föddes 30 Apr 1774, Käringön, (O); döpt 2 Maj 1774, Käringön, (O); död 25 Okt 1824, Grundsund (O); är begravd 31 Okt 1824, Grundsund (O).

  33. Barn:
    1. 202. Anders Andersson föddes 21 Jun 1789, Stora Skogen, Tunhem; död 9 Sep 1864, Vänersborg (P); är begravd 13 Sep 1864, Vänersborg (P).

  34. 408.  Mattis Svensson föddes 1 Jan 1729, Vallsjö (F) (son till Sven Hake och Ingrid); död 16 Sep 1799, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö (F); är begravd 22 Sep 1799, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö (F).

    Mattis gift Brita Nilsdotter. Brita föddes 1735; död 14 Feb 1811, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö F); är begravd 24 Feb 1811, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö F). [Familjeöversikt]


  35. 409.  Brita Nilsdotter föddes 1735; död 14 Feb 1811, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö F); är begravd 24 Feb 1811, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö F).
    Barn:
    1. 204. Samuel Mattisson föddes 1 Jan 1779, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö (F); döpt 3 Jan 1779, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö (F); död 2 Dec 1857, Fattighuset, Vallsjö (F); är begravd 6 Dec 1857, Fattighuset, Vallsjö (F).

  36. 410.  Johan Johansson föddes 1755; död 25 okt 1834, Burseryd, Vallsjö.

    Johan gift Lena Israelsdotter. Lena föddes 1755; död 16 Jan 1835, Oxhagen, Vallsjö. [Familjeöversikt]


  37. 411.  Lena Israelsdotter föddes 1755; död 16 Jan 1835, Oxhagen, Vallsjö.
    Barn:
    1. 205. Lisa Johansdotter föddes 1 Sep 1780; död 13 Jul 1845, Vallsjö.

  38. 420.  Lorens Wahlberg föddes ca 1755, Vänersborg (P) (son till Nils Nilsson Wahlberg och Catharina Larsdotter Hallberg); död 1798-1800.

    Lorens gift Christina Nilsdotter 12 Dec 1779, Göteborg. Christina föddes ca 1751; död 2 Febr 1827, Göteborg. [Familjeöversikt]


  39. 421.  Christina Nilsdotter föddes ca 1751; död 2 Febr 1827, Göteborg.
    Barn:
    1. Maria Catharina Wahlberg föddes 3 Febr 1780, Göteborg; döpt 4 Febr 1780, Göteborg.
    2. Anna Britta Wahlberg föddes 5 Okt 1782, Göteborg; döpt 6 Okt 1782, Göteborg; död 20 Jan 1783, Göteborg; är begravd 26 Jan 1783, Göteborg.
    3. Maria Christina Wahlberg föddes 26 Juni 1784, Göteborg; döpt 27 Juni 1784, Göteborg; död 6 Juni 1786, Göteborg; är begravd 9 Juni 1786, Göteborg.
    4. Nils Wahlberg föddes 24 Nov 1788, Göteborg; död 24 mars 1861, Tofta Sörgård, Västra Frölunda.
    5. Petter Wahlberg föddes 25 Okt 1792, Göteborg; döpt 26 Okt 1792, Göteborg; död 09 Jan 1797.
    6. Mathias Wahlberg föddes 16 Okt 1796, Göteborg; döpt 17 Okt 1796, Göteborg; död 3 Febr 1797, Göteborg.
    7. 210. Petter Wahlberg föddes 8 februari 1798, Göteborgs Marieberg; död 29 Dec 1857, Göteborg.

  40. 422.  Johan Alstrin föddes 26 Okt 1764.

    Johan gift Anna Catharina Söderström 17 Apr 1789, Göteborgs Kristine. Anna föddes 1769. [Familjeöversikt]


  41. 423.  Anna Catharina Söderström föddes 1769.
    Barn:
    1. Nikolaus Alstrin föddes 7 Maj 1789, Göteborgs Kristine; död 19 Maj 1789.
    2. Niklas Alstrin föddes 3 Febr 1792, Göteborgs Kristine.
    3. Alstrin föddes 23 Nov 1794, Göteborgs Kristine; död 23 Nov 1794.
    4. 211. Christina Lovisa Alstrin föddes 30 Apr 1796, Göteborgs Kristine; död 5 oktober 1860.
    5. Johan Voldrick Alstrin föddes 18 Nov 1798; död 19 Sept 1799.
    6. Jonas Alstrin föddes 2 Jan 1801, Kristine församling, Göteborg.
    7. Lorens Voldrick Alstrin föddes 19 Juli 1803, Kristine församling, Göteborg.
    8. Lars Wilhelm Alstrin föddes 1806.

  42. 426.  Bengt Bodin föddes 20 febr 1746, Bodarne; död 12 Aug 1804, Klockaretorpet, Ramundeboda.

    Bengt gift Christina Persdotter. Christina föddes 23 Jan 1748, Finnerödja; död 21 Dec 1808, Klockaretorpet, Ramundeboda. [Familjeöversikt]


  43. 427.  Christina Persdotter föddes 23 Jan 1748, Finnerödja; död 21 Dec 1808, Klockaretorpet, Ramundeboda.
    Barn:
    1. 213. Eva Greta Bodin föddes 22 juni 1780, Bodarne.

  44. 430.  Magnus Åsberg föddes 1744; död 22 juli 1803, Katarina, Stockholm (A).

    Magnus gift Anna Catharina Björkman. Anna föddes ca 1754. [Familjeöversikt]


  45. 431.  Anna Catharina Björkman föddes ca 1754.
    Barn:
    1. 215. Anna Sophia Åsberg föddes 18 Feb 1779, Katarina, Stockholm (AB); döpt 18 Feb 1779, Katarina, Stockholm (AB).

  46. 448.  Måns Bengtsson föddes 7 Jan 1758.

    Måns gift Brita Olofsdotter. Brita föddes 12 Aug 1760. [Familjeöversikt]


  47. 449.  Brita Olofsdotter föddes 12 Aug 1760.
    Barn:
    1. 224. Lars Månsson föddes 1 Sep 1767; död 16 Apr 1840, Prästebol, Övre Ullerud (S); är begravd 20 Apr 1840, Prästebol, Övre Ullerud (S).

  48. 452.  Erik Matsson föddes 1730; död 30 Maj 1808, Ömnetorp, Östmark (S).

    Erik gift Ellika Pålsdotter. Ellika föddes 1737. [Familjeöversikt]


  49. 453.  Ellika Pålsdotter föddes 1737.
    Barn:
    1. 226. Olof Ersson föddes 1760, Ömestorp, Östmark (S); död 10 Apr 1845, Gersheden, Ransäter (S); är begravd 20 Apr 1845, Gersheden, Ransäter (S).

  50. 454.  Håkan Jonsson föddes 1726; död ca 1790, Gersheden, Ransäter (S).

    Håkan gift Annika Eriksdotter. Annika (dotter till Erik Olofsson och Kiersti Svensdotter) föddes 20 Dec 1733, Ransäter; döpt 25 Dec 1733, Ransäter; död ca 1815, Ransäter. [Familjeöversikt]


  51. 455.  Annika Eriksdotter föddes 20 Dec 1733, Ransäter; döpt 25 Dec 1733, Ransäter (dotter till Erik Olofsson och Kiersti Svensdotter); död ca 1815, Ransäter.
    Barn:
    1. 227. Anna Håkansdotter föddes 8 Aug 1771, Gersheden, Ransäter (S); döpt 9 Aug 1771, Gersheden, Ransäter (S); död 2 Aug 1851, Hollsby Ransäter (S); är begravd 10 Aug 1851, Hollsby Ransäter (S).

  52. 464.  Lars Ersson föddes 22 Aug 1753, Huggenäs (S) (son till Erik Hansson och Britta Torstensdotter); död 29 Mar 1815, Norra Hög, Huggenäs (S).

    Lars gift Maria Danielsdotter. Maria föddes 6 Okt 1757, Huggenäs (S); död 22 Jan 1830, Norra Hög, Huggenäs (S). [Familjeöversikt]


  53. 465.  Maria Danielsdotter föddes 6 Okt 1757, Huggenäs (S); död 22 Jan 1830, Norra Hög, Huggenäs (S).
    Barn:
    1. Eric Larsson föddes 1779, Norra Hög, Huggenäs (S).
    2. Johannes Larsson föddes 6 Okt 1792, Norra Hög, Huggenäs (S).
    3. 232. Daniel Larsson föddes 20 Feb 1795, Norra Hög, Huggenäs (S).

  54. 466.  Anders Ersson föddes 1763, Ed socken.

    Anders gift Ingrid Persdotter. Ingrid föddes 1753, Botilsäter. [Familjeöversikt]


  55. 467.  Ingrid Persdotter föddes 1753, Botilsäter.
    Barn:
    1. Anna Andersdotter föddes 1782, Västra Uggelsäter, Huggenäs (S).
    2. Erik Andersson föddes 1788, Västra Uggelsäter, Huggenäs (S).
    3. 233. Cajsa Andersdotter föddes 1 Nov 1797, Västra Uggelsäter, Huggenäs (S); döpt 2 Nov 1797, Västra Uggelsäter, Huggenäs (S).
    4. Maria Andersdotter föddes 1793, Västra Uggelsäter, Huggenäs (S).

  56. 484.  Jonas Persson föddes 18 Mar 1733, Marken, Nysund (S) (son till Petter Larsson och Karin Jonsdotter); död 17 Apr 1804, Grytsjön, Nysund (S).

    Jonas gift Margareta Ersdotter 31 Okt 1762, Nysund (S). Margareta föddes 22 Maj 1737, Krogen, Bjurtjärn, Örebro län; död 18 Feb 1814, Grytsjön, Nysund (S). [Familjeöversikt]


  57. 485.  Margareta Ersdotter föddes 22 Maj 1737, Krogen, Bjurtjärn, Örebro län; död 18 Feb 1814, Grytsjön, Nysund (S).
    Barn:
    1. Stina Jonsdotter föddes 2 Nov 1763, Grytsjön, Nysund, (S); död 18 Jan 1769, Grytsjön, Nysund (S).
    2. Maria Jonsdotter föddes 3 Jul 1766, Grytsjön, Nysund, (S); död 29 Jan 1784, Grytsjön, Nysund (S).
    3. 242. Erik Jonsson föddes 1 Sep 1769, Grytsjön, Nysund, (S); döpt 3 Sep 1769, Grytsjön, Nysund, (S); död 8 Sep 1827, Mosstorp, Visnums-Kil (S); är begravd 16 Sep 1827, Mosstorp, Visnums-Kil (S).
    4. Kristina Jonsdotter föddes 12 Sep 1772, Grytsjön, Nysund, (S); död 13 Mar 1857, Brofallet, Nysund (S).
    5. Anders Jonsson föddes 30 Nov 1775, Grytsjön, Nysund, (S); död 20 Maj 1830, Nysunds socken.
    6. Margareta Jonsdotter föddes 20 Jan 1779, Grytsjön, Nysund, (S).

  58. 486.  Anders Andersson föddes 23 Dec 1736, Munketorp, Visnums-Kil (S); döpt 1 Jan 1737, Munketorp, Visnums-Kil (S) (son till Anders Andersson och Kerstin Andersdotter).

    Anders gift Sara Jonsdotter 17 Maj 1761, Stavsön, Visnums-Kil (S). Sara (dotter till Jon Jonsson och Kerstin Bengtsdotter) föddes 1 Jun 1739, Staversön, Visnums-Kil (S); döpt 3 Jun 1739, Staversön, Visnums-Kil (S); död 17 Aug 1803, Munketorp, Visnums-Kil (S). [Familjeöversikt]


  59. 487.  Sara Jonsdotter föddes 1 Jun 1739, Staversön, Visnums-Kil (S); döpt 3 Jun 1739, Staversön, Visnums-Kil (S) (dotter till Jon Jonsson och Kerstin Bengtsdotter); död 17 Aug 1803, Munketorp, Visnums-Kil (S).
    Barn:
    1. Jonas Andersson föddes 1761.
    2. Anders Andersson föddes 1764.
    3. Olle Andersson föddes 1765.
    4. 243. Sara Andersdotter föddes 13 Jan 1770, Munketorp, Visnums-Kil (S); döpt 14 Jan 1770, Munketorp, Visnums-Kil (S); död 18 Dec 1838, Bergs ägor, Visnums-Kil (S); är begravd 26 Dec 1838, Bergs ägor, Visnums-Kil (S).

  60. 500.  Petter Ersson Sax föddes 4 Apr 1770, Mörtkärnshyttan, Färnebo (S); döpt 6 Apr 1770, Mörtkärnshyttan, Färnebo (S) (son till Erik Ersson och Margareta Ersdotter); död 15 Okt 1842, Yngshyttan, Färnebo (S); är begravd 28 Okt 1842, Yngshyttan, Färnebo (S).

    Petter gift Maja Andersdotter 15 Maj 1796, Färnebo (S). Maja föddes 1765; död 30 Sep 1819, Nyttstad, Färnebo (S). [Familjeöversikt]


  61. 501.  Maja Andersdotter föddes 1765; död 30 Sep 1819, Nyttstad, Färnebo (S).
    Barn:
    1. Anders Pettersson föddes 16 Feb 1797, Nyttstad, Färnebo (S); döpt 18 Feb 1797, Nyttstad, Färnebo (S); död 1811, Nyttstad, Färnebo (S).
    2. Erik Pettersson föddes 21 Okt 1798, Nyttstad, Färnebo (S); döpt 21 Okt 1798, Nyttstad, Färnebo (S).
    3. Greta Pettersdotter föddes 2 Feb 1800, Nyttstad, Färnebo (S); döpt 6 Feb 1800, Nyttstad, Färnebo (S).
    4. 250. Jan Petterson Sax föddes 29 Aug 1802, Nyttstad, Färnebo (S); döpt 30 Aug 1802, Nyttstad, Färnebo (S); död 25 Jun 1865, Persberg, Färnebo (S); är begravd 2 Jul 1865, Persberg, Färnebo (S).
    5. Anna Pettersdotter föddes 4 Okt 1804, Nyttstad, Färnebo (S).


Generation: 10

  1. 524.  Bengt Persson Kjellander föddes 11 Apr 1753, Ullerön; död 2 sept 1826, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.

    Bengt gift Cajsa Persdotter. Cajsa föddes 16 maj 1757, Hultet, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 22 Dec 1810, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län. [Familjeöversikt]


  2. 525.  Cajsa Persdotter föddes 16 maj 1757, Hultet, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 22 Dec 1810, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län.
    Barn:
    1. 262. Anders Kjellander föddes 2 juli 1796, Skattkärr, Östra Fågelvik, Värmlands län; död 8 sept 1863, Björknäs, Östra Fågelvik, Värmlands län.

  3. 644.  Peter AureliusPeter Aurelius föddes 7 Apr 1714, Göteborg; död 3 juni 1774, Grimeton.

    Peter gift Catharina Lagerbohm. Catharina (dotter till Jacob Lagerbohm och Silla Sörensdotter Falckman) föddes 9 Apr 1741, Varberg; död 9 Apr 1809, Grimeton. [Familjeöversikt]


  4. 645.  Catharina Lagerbohm föddes 9 Apr 1741, Varberg (dotter till Jacob Lagerbohm och Silla Sörensdotter Falckman); död 9 Apr 1809, Grimeton.
    Barn:
    1. Johan Jacob Aurelius föddes 8 Dec 1759, Grimeton; död 21 mars 1763, Grimeton.
    2. 322. Anders Petter Aurelius föddes 22 Jan 1761, Grimeton; död 3 Nov 1830, Getinge prästgård.
    3. Carl Severin Aurelius föddes 6 Apr 1762, Grimeton.
    4. Catharina Regina Aurelia föddes 5 sept 1763, Grimeton.
    5. Johan Jacob Aurelius föddes 30 okt 1764, Grimeton.
    6. Carl Johan Aurelius föddes 23 Dec 1765, Grimeton.
    7. Johannes Petri Aurelius föddes 17 sept 1767, Grimeton.
    8. Sofia Cecilia Aurelia föddes 1 okt 1769, Grimeton.
    9. Josefina Aurelia föddes 15 okt 1771, Grimeton.

  5. 648.  Johan Olsson Berggren föddes 1731; död 20 Apr 1792, Saxån, Färnebo.

    Johan gift Christina Tingberg. Christina (dotter till Erik Thingberg och Dorothea Christina Kjellman) föddes 13 juni 1726, Bjurtjärn; död okt 1797, Gåsborn. [Familjeöversikt]


  6. 649.  Christina Tingberg föddes 13 juni 1726, Bjurtjärn (dotter till Erik Thingberg och Dorothea Christina Kjellman); död okt 1797, Gåsborn.
    Barn:
    1. 324. Johan Berggren föddes 25 Jan 1766, Saxån, Färnebo; död 14 Dec 1830, Saxån, Färnebo.

  7. 704.  Olof Gabriel Wijnbladh föddes 14 Dec 1708; död 4 Maj 1783, Väderlanda, Nöbbele socken.

    Olof gift Magdalena Christina von Castanie 26 Aug 1744, Elovshult. Magdalena föddes 1723; död 27 Maj 1759. [Familjeöversikt]


  8. 705.  Magdalena Christina von Castanie föddes 1723; död 27 Maj 1759.
    Barn:
    1. 352. Carl Gustaf Wijnbladh föddes 19 Apr 1750, Elovshult i Väckelsångs socken, Kronobergs län; död 9 Jun 1820, Lundby, Lids socken.

  9. 706.  Johan Gabriel Grüner föddes 26 Dec 1708, Bjursnäs i Björnlunda socken; död 17 Jun 1782, Lida.

    Johan gift Metta Hård af Segerstad. Metta (dotter till Johan Adolf Hård af Segerstad och Catharina Silfversparre) föddes 28 Jan 1725, Skämningsfors; död 16 Dec 1785, på sin gård Lida. [Familjeöversikt]


  10. 707.  Metta Hård af Segerstad föddes 28 Jan 1725, Skämningsfors (dotter till Johan Adolf Hård af Segerstad och Catharina Silfversparre); död 16 Dec 1785, på sin gård Lida.
    Barn:
    1. 353. Maria Christina Grüner föddes 24 Okt 1762; död 30 Jan 1836.

  11. 768.  Lars Nilsson föddes 1 Apr 1694, Gärdsbol, Nysund; döpt 5 Apr 1694, Gärdsbol, Nysund (son till Nils Jonsson och Annika Olofsdotter); död 13 Dec 1781, Gärdsbol, Nysunds socken; är begravd 23 Dec 1781, Gärdsbol, Nysunds socken.

    Lars gift Maria Carlsdotter. Maria föddes 1702, Lövnäs, Nysund; död 15 Apr 1763, Gärdsbol, Nysund (S); är begravd 24 Apr 1763, Gärdsbol, Nysund (S). [Familjeöversikt]


  12. 769.  Maria Carlsdotter föddes 1702, Lövnäs, Nysund; död 15 Apr 1763, Gärdsbol, Nysund (S); är begravd 24 Apr 1763, Gärdsbol, Nysund (S).
    Barn:
    1. Oluf Larsson föddes 11 Feb 1722, Gärdsbol, Nysund.
    2. Anders Larsson föddes 11 Okt 1724, Gärdsbol, Nysund; död 27 Febr 1758, Åtorp Nysund; är begravd 12 Mars 1758, Åtorp, Nysund.
    3. Carl Larsson föddes 8 Aug 1727, Gärdsbol, Nysund; död 1 Nov 1794, Nysunds socken.
    4. Kerstin Larsdotter föddes 25 Dec 1729, Gärdsbol, Nysunds socken; död 1 Juli 1739, Gärdsbol, Nysunds socken.
    5. 384. Johan Nygren föddes 22 Aug 1732, Gärdsbol, Nysund; död 19 Nov 1781, Kristinehamn; är begravd 27 Nov 1781, Kristinehman.
    6. Lars Larsson föddes 17 augusti 1735, Gärdsbol, Nysund; död 25 Sep 1739, Gärdsbol, Nysund.
    7. Maria Larsdotter föddes 10 Mars 1739, Gärdsbol, Nysunds socken; död 25 Okt 1739, Gärdsbol, Nysunds socken.
    8. Sara Larsdotter föddes 4 Sept 1741, Gärdsbol, Nysunds socken; död 30 Maj 1742, Gärdsbol, Nysunds socken.
    9. Jonas Larsson föddes 5 Maj 1743, Gärdsbol, Nysunds socken; död 20 Febr 1785, Södra Räverud, Visnum.
    10. Petter Larsson föddes 20 Dec 1745, Gärdsbol, Nysund; död 9 Febr 1796, Gärdsbol, Nysund.

  13. 772.  Ericus Nicolai Högvall föddes 6 Okt 1686, Tösse (son till Nicolaus Erici Högvall och Kristina Nilsdotter Cygnaea); död 11 Jan 1767, Ed; är begravd 25 Jan 1767, Ed.

    Ericus gift Kristina Margareta Brelin 3 Jan 1738, Ed. Kristina (dotter till Johan Brelin och Christina Margareta (Stina) Kihlberg) föddes ca 1717, Grums; död 26 Maj 1780, Ytterenhörna. [Familjeöversikt]


  14. 773.  Kristina Margareta Brelin föddes ca 1717, Grums (dotter till Johan Brelin och Christina Margareta (Stina) Kihlberg); död 26 Maj 1780, Ytterenhörna.
    Barn:
    1. Jonas Högvall föddes 1 Juni 1739, Ed (S); döpt 3 Juni 1739, Ed (S).
    2. Andreas Högvall föddes 28 Febr 1741, Ed; död 1 Sept 1748, Ed.
    3. 386. Petrus Högvall föddes 15 Maj 1743, Ed; döpt 18 Maj 1743, Ed; död 26 Mar 1808, Stavnäs socken, Värmlands län; är begravd 13 Apr 1808, Stavnäs socken, Värmlands län.
    4. Maja Stina Högvall föddes 19 Okt 1750, Ed (S).
    5. Carl Högvall föddes 25 Apr 1753, Ed (S); döpt 26 Apr 1753, Ed (S); död 5 Febr 1820, Kristinehamn.

  15. 774.  Leonard Herweg föddes 8 Sept 1688, Filipstad; döpt 12 Sept 1688, Filipstad (son till Henrich Herweg och Catharina Svensdotter); död 2 Sept 1765, Övre Ullerud; är begravd 15 Okt 1765, Övre Ullerud.

    Leonard gift Maria Catarina Ullbom 3 Dec 1747, Nedre Ullerud. Maria (dotter till Laurentius Laurentii Ullbom och Märtha Risell) föddes 23 Maj 1725, Nedre Ullerud; döpt 27 Maj 1725, Nedre Ullerud (S); död 13 Apr 1815, Bodane, Bolstad (P); är begravd 5 Maj 1815, Bodane, Bolstad (P). [Familjeöversikt]


  16. 775.  Maria Catarina Ullbom föddes 23 Maj 1725, Nedre Ullerud; döpt 27 Maj 1725, Nedre Ullerud (S) (dotter till Laurentius Laurentii Ullbom och Märtha Risell); död 13 Apr 1815, Bodane, Bolstad (P); är begravd 5 Maj 1815, Bodane, Bolstad (P).
    Barn:
    1. Leonard Gustaf Herweg föddes 31 Aug 1748, Övre Ullerud; döpt 1 Sept 1748, Övre Ullerud; död 2 Maj 1753, Övre Ullerud.
    2. Eva Lisa Herweg föddes 17 Okt 1749, Övre Ullerud; döpt 20 Okt 1749, Övre Ullerud; död 10 Juni 1797, Karlstad landsförsamling.
    3. 387. Lovisa Märtha Herweg föddes 3 Maj 1752, Övre Ullerud; döpt 6 Maj 1752, Övre Ullerud; död 21 Juni 1786, Stavnäs socken, Värmlands län; är begravd 24 Juni 1786, Stavnäs socken, Värmlands län.
    4. Lars Leonard Herweg föddes 1760; död 15 Nov 1823, Strätet, Bolstad.

  17. 776.  Axel Hård af Segerstad föddes 29 Jun 1702 (son till Gustaf Hård af Segerstad och Brita Christina Stake); död 15 Maj 1750, Arvidstorp, Mellby (R).

    Axel gift Beata Kafle 26 Dec 1725, Arvidstorp, Mellby (R). Beata (dotter till Erland Kafle och Margareta Ribbing) föddes 15 Juli 1690, Russelbacka, Järnås (R); döpt 18 Juli 1690, Russelbacka, Järnås (R); död 9 Sept 1743, Arvidstorp, Mellby socken; är begravd 23 Sept 1743, Arvidstorp, Mellby socken. [Familjeöversikt]


  18. 777.  Beata Kafle föddes 15 Juli 1690, Russelbacka, Järnås (R); döpt 18 Juli 1690, Russelbacka, Järnås (R) (dotter till Erland Kafle och Margareta Ribbing); död 9 Sept 1743, Arvidstorp, Mellby socken; är begravd 23 Sept 1743, Arvidstorp, Mellby socken.
    Barn:
    1. Gustaf Erland Hård af Segerstad föddes 1 Dec 1726, Arvidstorp i Mellby sn i Skaraborgs län ; döpt 2 Dec 1726, Arvidstorp i Mellby sn i Skaraborgs län; död 15 Maj 1732, Bryne i Hjärpås socken; är begravd 19 Maj 1732, Arvidstorp, Mellby.
    2. Birgitta Margareta Hård af Segerstad föddes 21 Apr 1729, Arvidstorp i Mellby sn i Skaraborgs län; död 29 Okt 1736, Arvidstorp, Mellby socken; är begravd 17 Nov 1736, Arvidstorp, Mellby socken.
    3. 388. Nils Hård af Segerstad föddes 2 Feb 1734, Arvidstorp i Mellby sn i Skaraborgs län; döpt 6 Feb 1734, Arvidstorp i Mellby sn i Skaraborgs län; död 2 Jan 1791, Erikslund i Kalvs sn Älvsborgs län; är begravd 15 Feb 1791, Erikslund i Kalvs sn Älvsborgs län.

  19. 778.  Casper Adolf Cederholm von Schmalensee föddes 2 febr 1701 (son till Christoffer Caspersson Cederholm och Gustaviana von Liewen); död 9 juli 1785, Korpegården, Järpås (R); är begravd 19 juli 1785, Korpegården, Järpås, (R).

    Casper gift Margareta Fägersköld. Margareta (dotter till Lars Fägersköld och Margareta Hjerta) föddes 1706; död 28 juli 1773, Korpegården, Järpås (R). [Familjeöversikt]


  20. 779.  Margareta Fägersköld föddes 1706 (dotter till Lars Fägersköld och Margareta Hjerta); död 28 juli 1773, Korpegården, Järpås (R).
    Barn:
    1. Magdalena Lovisa Cederholm von Schmalensee föddes 22 Nov 1747, Korpegården, Järpås.
    2. 389. Ulrica Eleonora Cederholm von Schmalensee föddes 13 Sept 1750, Järpås; döpt 16 Sept 1750, Järnås; död 29 Sept 1811.

  21. 780.  Carl Georg Lillie af Aspenäs föddes 4 Juli 1712, Näs, Bjurbäck, Skaraborgs län (R) (son till Carl Lillie af Aspenäs och Agneta Hedvig Mörner af Tuna); död 2 Jan 1782, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län; är begravd 29 Jan 1782, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län.

    Carl gift Margareta Stenbock. Margareta (dotter till Carl Stenbock och Eva Zelow) föddes 8 Jan 1720, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län; döpt 10 Jan 1720, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län; död 28 Feb 1767, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län. [Familjeöversikt]


  22. 781.  Margareta StenbockMargareta Stenbock föddes 8 Jan 1720, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län; döpt 10 Jan 1720, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län (dotter till Carl Stenbock och Eva Zelow); död 28 Feb 1767, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län.
    Barn:
    1. Hedwig Charlotta Lillie af Aspenäs föddes 11 Sept 1744, Bjurum; död 28 Jan 1828, Bjurbäck.
    2. 390. Carl Lillie af Aspenäs föddes 25 Augusti 1747, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län; död 13 Dec 1787, Hacketorp, Ugglum, Skaraborgs län.
    3. Brynte Lillie af Aspenäs föddes 3 Juni 1751, Bjurbäck; död 24 Maj 1821, Bjurums socken, Stora Bjurum, Skaraborgs län, Sweden.
    4. Maria Christina Lillie af Aspenäs föddes 1 Mars 1754; död 23 mars 1835.
    5. Agneta Carolina Lillie af Aspenäs föddes 25 Juli 1755; död 15 Okt 1810, Bjurbäck.

  23. 782.  Erik de BruceErik de Bruce föddes 28 Dec 1720, Almetorp, Lavads socken, Skaraborgs län (son till Erik Bruce och Maria Christina Nordenberg); död 17 Februari 1784, Almetorp, Lavads socken, Skaraborgs län.

    Erik gift Hedvig Catharina Hård af Segerstad. Hedvig (dotter till Lennart Gustafsson Hård af Segerstad och Margareta Dorothea von Platen) föddes 19 Febr 1719, Moanäs, Norra Fågelås, Skaraborgs län (R); döpt 23 Febr 1719, Moanäs, Norra Fågelås, Skaraborgs län (R); död 14 Juni 1807. [Familjeöversikt]


  24. 783.  Hedvig Catharina Hård af Segerstad föddes 19 Febr 1719, Moanäs, Norra Fågelås, Skaraborgs län (R); döpt 23 Febr 1719, Moanäs, Norra Fågelås, Skaraborgs län (R) (dotter till Lennart Gustafsson Hård af Segerstad och Margareta Dorothea von Platen); död 14 Juni 1807.
    Barn:
    1. 391. Hedvig Elisabeth de Bruce föddes 21 Dec 1747, Ölanda gård, Istrums socken, Skaraborgs län (R); död 14 Febr 1817, Stora Bjurum, Bjurums socken, Skaraborgs län (R); är begravd 23 Febr 1817, Stora Bjurum, Bjurums socken, Skaraborgs län (R).

  25. 792.  Eric Ersson föddes 6 Okt 1762, Häverö (son till Eric Ersson och Margareta Persdotter).

    Eric gift Anna Mattsdotter. Anna föddes 1754, Häverö. [Familjeöversikt]


  26. 793.  Anna Mattsdotter föddes 1754, Häverö.
    Barn:
    1. 396. Eric Sandstedt föddes 1 Apr 1783, Häverö; död 24 maj 1856, Sandika, Harg.

  27. 796.  Eric Öster föddes 1722, Östhammar; död 12 okt 1803, Östhammar.

    Eric gift Anna Larsdotter. Anna föddes 1726, Östhammar; död 18 Juli 1765, Östhammar. [Familjeöversikt]


  28. 797.  Anna Larsdotter föddes 1726, Östhammar; död 18 Juli 1765, Östhammar.
    Barn:
    1. Olof Öster föddes 6 okt 1753, Östhammar.
    2. Anna Öster föddes 1756, Östhammar.
    3. Lars Öster föddes 1759, Östhammar.
    4. 398. Johan Öster föddes 6 Febr 1765, Östhammar; död 10 febr 1829, Östhammar.

  29. 800.  Nils Andersson föddes ca 1696, Brastad; död 28 Aug 1755, Ödegården, Brastad; är begravd 7 Sept 1755, Ödegården, Brastad.

    Nils gift Elin Hansdotter 10 Nov 1717, Brastad. Elin föddes ca 1680; död 11 Juli 1731, Brastad. [Familjeöversikt]


  30. 801.  Elin Hansdotter föddes ca 1680; död 11 Juli 1731, Brastad.
    Barn:
    1. Johanna Nilsdotter föddes 5 Aug 1720, Brastad; döpt 7 Aug 1720, Brastad.
    2. Anders Nilsson föddes 20 Maj 1723, Brastad; döpt 23 Maj 1723, Brastad.
    3. 400. Johan Nilsson föddes 29 Okt 1726, Brastad; döpt 1 Nov 1726, Brastad; död 26 Feb 1780, Jonsborg, Morlanda; är begravd 5 Mars 1780, Jonsborg, Morlanda.

  31. 802.  Påvel Gregerson föddes 1680, Jonsborg, Morlanda (son till Greger Jörgensson och Elisabeth Påvelsdotter); död 17 Apr 1751, Jonsborg, Morlanda; är begravd 28 Apr 1751, Jonsborg, Morlanda.

    Påvel gift Elin Kristensdotter 10 Jan 1720, Jonsborg, Morlanda. Elin (dotter till Kristen Sörensson och Karin Persdotter) föddes 1692, Islandsberg, Morlanda; död 3 Okt 1781, Jonsborg, Morlanda; är begravd 7 Okt 1781, Jonsborg, Morlanda. [Familjeöversikt]


  32. 803.  Elin Kristensdotter föddes 1692, Islandsberg, Morlanda (dotter till Kristen Sörensson och Karin Persdotter); död 3 Okt 1781, Jonsborg, Morlanda; är begravd 7 Okt 1781, Jonsborg, Morlanda.
    Barn:
    1. Elisabet Påvelsdotter föddes 7 Aug 1721, Jonsborg, Morlanda; döpt 11 Aug 1721, Jonsborg, Morlanda; död 10 Nov 1786, Gullholmen, Morlanda; är begravd 19 Nov 1786, Gullholmen, Morlanda.
    2. Anna Påvelsdotter föddes 25 Okt 1722, Jonsborg, Morlanda; död 27 Dec 1722, Jonsborg, Morlanda.
    3. 401. Cecilia Påvelsdotter föddes 19 Maj 1736, Jonsborg, Morlanda; död 02 Dec 1823, Jonsborg, Morlanda.

  33. 804.  David Eriksson föddes 13 Apr 1702, Bokenäs (O); död 21 Sep 1750, Lilla Skår, Bokenäs (O); är begravd 30 Sep 1750, Lilla Skår, Bokenäs (O).

    David gift Anna Andersdotter 28 Dec 1726, Bokenäs (O). Anna föddes 1708; död 28 Sep 1771, Lilla Skår, Bokenäs (O); är begravd 10 Feb 1771, Lilla Skår, Bokenäs (O). [Familjeöversikt]


  34. 805.  Anna Andersdotter föddes 1708; död 28 Sep 1771, Lilla Skår, Bokenäs (O); är begravd 10 Feb 1771, Lilla Skår, Bokenäs (O).
    Barn:
    1. Engebrekt Davidsson föddes sept 1727, Lila Skår, Bokenäs; döpt 11 sept 1727, Lilla Skår, Bokenäs; död 10 Apr 1777, Morlanda (O).
    2. Sisella Davidsdotter föddes Jan 1730, Lilla Skrå, Bokenäs (O); döpt 25 Jan 1730, Lilla Skrå, Bokenäs (O).
    3. Malin Davidsdotter föddes 3 Sep 1732, Lilla Skår, Bokenäs (O); död 8 sept 1771, Bön, Bokenäs (O).
    4. 402. Anders Davidsson föddes 29 Sep 1735, Lilla Skår, Bokenäs (O); död 30 Sep 1806, Käringön, (O).
    5. Erica Davidsdotter föddes 11 Nov 1737, Lilla Skår, Bokenäs (O).
    6. Jon Davidsson föddes 24 juni 1741, Lill Skår, Bokenäs (O); död 4 mars 1785, Kalvhagen u. Orrevik, Bokenäs (O).
    7. Britta Davidsdotter föddes 22 Apr 1744, Lilla Skår, Bokenäs (O); död 5 Aug 1825, Lilla Skår, Bokenäs (O).
    8. Olov Davidsson föddes 19 Nov 1748, Lilla Skår, Bokenäs (O).

  35. 816.  Sven Hake föddes 14 Sep 1692, Vallsjö (son till Bengt Hake och Kerstin Svensdotter); död 10 Jan 1762, Uppåkra, Vallsjö (F); är begravd 17 Jan 1762, Uppåkra, Vallsjö (F).

    Sven gift Ingrid. Ingrid föddes 18 febr 1697, Uppåkra, Vallsjö; död 25 Dec 1757, Vallsjö. [Familjeöversikt]


  36. 817.  Ingrid föddes 18 febr 1697, Uppåkra, Vallsjö; död 25 Dec 1757, Vallsjö.
    Barn:
    1. 408. Mattis Svensson föddes 1 Jan 1729, Vallsjö (F); död 16 Sep 1799, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö (F); är begravd 22 Sep 1799, Uppåkra Erlandsgård, Vallsjö (F).

  37. 840.  Nils Nilsson Wahlberg föddes 23 Nov 1718, Uddevalla (O); döpt 25 Nov 1718, Uddevalla (O) (son till Nils Nilsson och Gertrud Hansdotter); död 23 Juli 1766, Uddevalla (O); är begravd 27 Juli 1766, Uddevalla (O).

    Nils gift Catharina Larsdotter Hallberg 3 Jan 1753, Västergötland. Catharina (dotter till Lars Hallberg och Maria Johanna Larsdotter) föddes 16 Okt 1720, Sandhem; död 24 Juni 1800, Uddevalla (O). [Familjeöversikt]


  38. 841.  Catharina Larsdotter Hallberg föddes 16 Okt 1720, Sandhem (dotter till Lars Hallberg och Maria Johanna Larsdotter); död 24 Juni 1800, Uddevalla (O).
    Barn:
    1. 420. Lorens Wahlberg föddes ca 1755, Vänersborg (P); död 1798-1800.
    2. Jacob Wahlberg föddes 28 Mars 1757, Uddevalla (O); döpt 29 Mars 1757, Uddevalla (O); död 12 Nov 1757, Uddevalla (O); är begravd 20 Nov 1757, Uddevalla (O).
    3. Catharina Wahlberg föddes 16 Nov 1759, Uddevalla; död 16 Nov 1759, Uddevalla.
    4. Helena Wahlberg föddes 1 Nov 1760, Uddevalla; död 24 Apr 1761, Uddevalla.
    5. Olaus Wahlberg föddes 11 Okt 1764, Uddevalla (O); döpt 11 Okt 1764, Uddevalla (O).

  39. 910.  Erik Olofsson föddes 2 Jan 1696, Ransäter.

    Erik gift Kiersti Svensdotter 17 Juni 1721, Ransäter. Kiersti föddes ca 1700. [Familjeöversikt]


  40. 911.  Kiersti Svensdotter föddes ca 1700.
    Barn:
    1. Olof Eriksson föddes 24 Nov 1722, Ransäter; död 8 Apr 1812, Ransäter.
    2. Kiersti Eriksdotter föddes 10 Nov 1727, Ransäter.
    3. Jonas Eriksson föddes 1 Juni 1729, Ransäter.
    4. 455. Annika Eriksdotter föddes 20 Dec 1733, Ransäter; döpt 25 Dec 1733, Ransäter; död ca 1815, Ransäter.
    5. Kersti Eriksdotter föddes 25 Nov 1736, Ransäter; döpt 2 Mars 1827, Ransäter.
    6. Karin Eriksdotter föddes 15 Jan 1740, Ransäter; död 10 Nov 1742, Ransäter.

  41. 928.  Erik Hansson föddes 1712; död 4 mars 1779, Huggenäs.

    Erik gift Britta Torstensdotter. Britta föddes 1715; död 23 Dec 1781, Huggenäs. [Familjeöversikt]


  42. 929.  Britta Torstensdotter föddes 1715; död 23 Dec 1781, Huggenäs.
    Barn:
    1. 464. Lars Ersson föddes 22 Aug 1753, Huggenäs (S); död 29 Mar 1815, Norra Hög, Huggenäs (S).
    2. Göran Ersson föddes 18 Dec 1756, Huggenäs; död 1 Nov 1778, Huggenäs.
    3. Petter Ersson föddes 26 Jan 1758, Huggenäs.

  43. 968.  Petter Larsson föddes 5 Apr 1697, Gräsholmstorp, Karlskoga, Örebro län (son till Lars Persson och Elin Gälarsdotter); död 8 Maj 1767, Grytsjön, Nysund (S).

    Petter gift Karin Jonsdotter 1 Jan 1721, Nysund (S). Karin föddes 27 Dec 1690, Grytsjön, Nysund, (S); död 3 Aug 1762, Grytsjön, Nysund (S). [Familjeöversikt]


  44. 969.  Karin Jonsdotter föddes 27 Dec 1690, Grytsjön, Nysund, (S); död 3 Aug 1762, Grytsjön, Nysund (S).
    Barn:
    1. Maria Persdotter föddes 1 Nov 1721, Grytsjön, Nysund, (S); död 5 Nov 1721, Nysund (S).
    2. Annika Persdotter föddes 18 Nov 1722, Grytsjön, Nysund, (S); död 11 Jan 1725, Hållunda, Nysund (S).
    3. Katarina Persdotter föddes 27 Okt 1725, Hållunda, Nysund (S); död 22 Apr 1808, Grytsjön, Nysund (S).
    4. Maria Persdotter föddes 5 Feb 1730, Håkanbol, Nysund (S).
    5. 484. Jonas Persson föddes 18 Mar 1733, Marken, Nysund (S); död 17 Apr 1804, Grytsjön, Nysund (S).

  45. 972.  Anders Andersson föddes 1695.

    Anders gift Kerstin Andersdotter. Kerstin föddes 1697. [Familjeöversikt]


  46. 973.  Kerstin Andersdotter föddes 1697.
    Barn:
    1. 486. Anders Andersson föddes 23 Dec 1736, Munketorp, Visnums-Kil (S); döpt 1 Jan 1737, Munketorp, Visnums-Kil (S).

  47. 974.  Jon Jonsson föddes 1695; död 15 Maj 1763, Staversön, Visnums-Kil (S).

    Jon gift Kerstin Bengtsdotter. Kerstin föddes 1699. [Familjeöversikt]


  48. 975.  Kerstin Bengtsdotter föddes 1699.
    Barn:
    1. 487. Sara Jonsdotter föddes 1 Jun 1739, Staversön, Visnums-Kil (S); döpt 3 Jun 1739, Staversön, Visnums-Kil (S); död 17 Aug 1803, Munketorp, Visnums-Kil (S).

  49. 1000.  Erik Ersson föddes 23 Jul 1736, Yngsjöhyttan, Färnebo (S); döpt 1 Aug 1736, Yngsjöhyttan, Färnebo (S) (son till Erik Lindberg och Stina Andersdotter); död 8 Aug 1784, Sundet, Färnebo (S); är begravd 15 Aug 1784, Sundet, Färnebo (S).

    Erik gift Margareta Ersdotter 22 Okt 1762, Färnebo (S). Margareta (dotter till Erik Persson och Kerstin Larsdotter) föddes 11 Sep 1733, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 14 Sep 1733, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); död 25 Dec 1795, Tossåsen, Färnebo (S); är begravd 3 Jan 1796, Tossåsen, Färnebo (S). [Familjeöversikt]


  50. 1001.  Margareta Ersdotter föddes 11 Sep 1733, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 14 Sep 1733, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S) (dotter till Erik Persson och Kerstin Larsdotter); död 25 Dec 1795, Tossåsen, Färnebo (S); är begravd 3 Jan 1796, Tossåsen, Färnebo (S).
    Barn:
    1. 500. Petter Ersson Sax föddes 4 Apr 1770, Mörtkärnshyttan, Färnebo (S); döpt 6 Apr 1770, Mörtkärnshyttan, Färnebo (S); död 15 Okt 1842, Yngshyttan, Färnebo (S); är begravd 28 Okt 1842, Yngshyttan, Färnebo (S).


Generation: 11

  1. 1290.  Jacob Lagerbohm föddes 13 maj 1711, Varberg; död 29 juli 1772, Varberg.

    Jacob gift Silla Sörensdotter Falckman. Silla (dotter till Sören Sörensson och Anna Margareta Liedberg) föddes 14 Dec 1714, Falkenberg; död 6 mars 1805, Varberg. [Familjeöversikt]


  2. 1291.  Silla Sörensdotter Falckman föddes 14 Dec 1714, Falkenberg (dotter till Sören Sörensson och Anna Margareta Liedberg); död 6 mars 1805, Varberg.
    Barn:
    1. 645. Catharina Lagerbohm föddes 9 Apr 1741, Varberg; död 9 Apr 1809, Grimeton.

  3. 1298.  Erik ThingbergErik Thingberg föddes Jan 1672; död 28 maj 1732, Bjurtjärn.

    Erik gift Dorothea Christina Kjellman. [Familjeöversikt]


  4. 1299.  Dorothea Christina Kjellman
    Barn:
    1. 649. Christina Tingberg föddes 13 juni 1726, Bjurtjärn; död okt 1797, Gåsborn.

  5. 1414.  Johan Adolf Hård af Segerstad föddes 28 Feb 1684, Skämningstors i Brandstorps socken (son till Adolf Hård af Segerstad och Anna Hierta); död 7 Feb 1746, Skämningsfors.

    Johan gift Catharina Silfversparre. [Familjeöversikt]


  6. 1415.  Catharina Silfversparre
    Barn:
    1. 707. Metta Hård af Segerstad föddes 28 Jan 1725, Skämningsfors; död 16 Dec 1785, på sin gård Lida.

  7. 1536.  Nils Jonsson föddes 1661, Visnum socken (S); död 13 Jan 1743, Gärdsbol, Nysund (S) ; är begravd 16 Jan 1743, Gärdsbol, Nysund (S).

    Nils gift Annika Olofsdotter 1691, Gärdsbol, Nysund (S). Annika föddes 1659; död 30 Nov 1747, Gärdsbol, Nysund (S) ; är begravd 13 Dec 1747, Gärdsbol, Nysund (S) . [Familjeöversikt]


  8. 1537.  Annika Olofsdotter föddes 1659; död 30 Nov 1747, Gärdsbol, Nysund (S) ; är begravd 13 Dec 1747, Gärdsbol, Nysund (S) .
    Barn:
    1. Olov Nilsson föddes 22 februari 1692, Gärdsbol, Nysund; död 15 maj 1765, Norra Billinge, Nysund.
    2. 768. Lars Nilsson föddes 1 Apr 1694, Gärdsbol, Nysund; döpt 5 Apr 1694, Gärdsbol, Nysund; död 13 Dec 1781, Gärdsbol, Nysunds socken; är begravd 23 Dec 1781, Gärdsbol, Nysunds socken.
    3. Philip Nilsson föddes 11 Jan 1698, Gärdsbol, Nysund; död 8 Juni 1757, Gärdsbol, Nysund.
    4. Jonas Nilsson föddes 10 mars 1702, Gärdsbol, Nysund.

  9. 1544.  Nicolaus Erici Högvall (son till Ericus Nicolai Högvaldius och Maria Jonsdotter Elfdalia); död 1692.

    Nicolaus gift Kristina Nilsdotter Cygnaea. [Familjeöversikt]


  10. 1545.  Kristina Nilsdotter Cygnaea
    Barn:
    1. 772. Ericus Nicolai Högvall föddes 6 Okt 1686, Tösse; död 11 Jan 1767, Ed; är begravd 25 Jan 1767, Ed.

  11. 1546.  Johan Brelin föddes ca 1692, Kälkebräcka, Grums (S) (son till Johan Nilsson och Margareta Andersdotter); död ca 1722, Carlberg, Grums .

    Johan gift Christina Margareta (Stina) Kihlberg. Christina (dotter till Petter Kihlberg) föddes 1699; död 11 januari 1755, Ed socken. [Familjeöversikt]


  12. 1547.  Christina Margareta (Stina) Kihlberg föddes 1699 (dotter till Petter Kihlberg); död 11 januari 1755, Ed socken.
    Barn:
    1. 773. Kristina Margareta Brelin föddes ca 1717, Grums; död 26 Maj 1780, Ytterenhörna.
    2. Nils Johansson Bard föddes 1718; död 13 okt 1806, Märinge, Strängnäs.

  13. 1548.  Henrich Herweg föddes 1643 (son till Jacob Herweg och Catharina Skragge); död 20 Aug 1711, Filipstad.

    Henrich gift Catharina Svensdotter. [Familjeöversikt]


  14. 1549.  Catharina Svensdotter
    Barn:
    1. Margareta Herweg föddes 3 Okt 1675, Filipstad.
    2. Jacob Herweg föddes 28 Jan 1677, Filipstad; död 1722.
    3. Catharina Herweg föddes 13 Apr 1678, Filipstad.
    4. Märta Herweg föddes 26 Sept 1680, Filipstad; död 14 Feb 1746, Nyed (S); är begravd 25 Mars 1746, Nyed (S).
    5. Sven Herweg föddes 13 Dec 1682, Filipstad; död 1716.
    6. Gustavus Herweg föddes 10 Apr 1686, Filipstad; död 1721, Karlstad (S).
    7. 774. Leonard Herweg föddes 8 Sept 1688, Filipstad; döpt 12 Sept 1688, Filipstad; död 2 Sept 1765, Övre Ullerud; är begravd 15 Okt 1765, Övre Ullerud.
    8. Henrich Herweg föddes 29 Nov 1691, Filipstad; död 7 Okt 1768, Filipstad.
    9. Adam Herweg föddes 2 Sept 1693, Filipstad; död efter 1750.
    10. Håkan Herweg föddes 20 Febr 1695, Filipstad.
    11. Eva Herweg föddes 5 Apr 1697, Filipstad; död 1725, Rottneros, Sunne (S).
    12. Engelborg Herweg föddes 19 Febr 1699, Filipstad; död 4 Juni 1699, Filipstad.

  15. 1550.  Laurentius Laurentii Ullbom föddes 1677, Munkerud, Ransäter; död 20 Sept 1730, Nedre Ullerud; är begravd 15 Okt 1730, Nedre Ullerud.

    Laurentius gift Märtha Risell. Märtha (dotter till Nicolaus Christophori Risell och Christina (Brita) Welin) föddes 20 Juni 1692, Nedre Ullerud; döpt 23 Juni 1692, Nedre Ullerud (S); död 6 Okt 1750, Nedre Ullerud. [Familjeöversikt]


  16. 1551.  Märtha Risell föddes 20 Juni 1692, Nedre Ullerud; döpt 23 Juni 1692, Nedre Ullerud (S) (dotter till Nicolaus Christophori Risell och Christina (Brita) Welin); död 6 Okt 1750, Nedre Ullerud.
    Barn:
    1. Kristina Ullbom föddes 9 Nov 1713, Nedre Ullerud; döpt 13 Nov 1713, Nedre Ullerud (S).
    2. Elisabeth Ullbom föddes 26 Juni 1715, Nedre Ullerud; döpt 28 Juni 1715, Nedre Ullerud (S).
    3. Magdalena Ullbom föddes 25 Juli 1716, Nedre Ullerud; döpt 29 Juli 1716, Nedre Ullerud (S).
    4. Nils Ullbom föddes 17 Aug 1719, Nedre Ullerud; döpt 24 Aug 1719, Nedre Ullerud (S).
    5. Märta Ullbom föddes 3 Maj 1721, Nedre Ullerud; döpt 5 Maj 1721, Nedre Ullerud (S).
    6. 775. Maria Catarina Ullbom föddes 23 Maj 1725, Nedre Ullerud; döpt 27 Maj 1725, Nedre Ullerud (S); död 13 Apr 1815, Bodane, Bolstad (P); är begravd 5 Maj 1815, Bodane, Bolstad (P).
    7. Ulrika Ullbom föddes 21 Dec 1726, Nedre Ullerud; döpt 22 Dec 1726, Nedre Ullerud (S).
    8. Anna Helena Ullbom föddes 19 Maj 1728, Nedre Ullerud; döpt 22 Maj 1728, Nedre Ullerud (S).

  17. 1552.  Gustaf Hård af SegerstadGustaf Hård af Segerstad föddes 1654 (son till Eric Hård af Segerstad och Anna Krabbe af Svaneby); död 9 Feb 1714, Riddarholmen, Stockholm .

    Gustaf gift Brita Christina Stake. Brita (dotter till Erik Haraldsson Stake och Ebba Ulfsparre af Broxvik) föddes 1669; död 12 Okt 1722. [Familjeöversikt]


  18. 1553.  Brita Christina StakeBrita Christina Stake föddes 1669 (dotter till Erik Haraldsson Stake och Ebba Ulfsparre af Broxvik); död 12 Okt 1722.
    Barn:
    1. Carl Fredrik Hård af Segerstad föddes 25 Nov 1688; död 1712; är begravd 19 Sept 1712, Karlshamn.
    2. Ebba Brita Hård af Segerstad föddes 14 Dec 1689.
    3. Erik Hård af Segerstad föddes 22 Jan 1691; död 1692.
    4. Gustaf Hård af Segerstad föddes 8 Sept 1692; död 29 Maj 1713, Tönning.
    5. Erik Hård af Segerstad föddes 2 juli 1693; död 29 Nov 1731, Långserud.
    6. Lennart Hård af Segerstad föddes 25 Nov 1694; död 12 Mars 1768; är begravd 23 Mars 1768.
    7. Anna Magdalena Hård af Segerstad föddes 4 Febr 1696; död 30 Apr 1738, Bjälbo.
    8. Fredrik Harald Hård af Segerstad föddes 26 Feb 1697, Kavlås, Hömb; död 20 Mars 1759, Nedergårdern, Stora Mellby; är begravd 25 Mars 1759, Nedergårdern, Stora Mellby.
    9. Agneta Hård af Segerstad föddes 4 Mars 1698; död 12 Okt 1698, Kavlås, Hömb.
    10. Carl Georg Hård af Segerstad föddes 18 Mars 1699; död 24 Apr 1760, Nabben.
    11. Hedvig Eleonora Hård af Segerstad föddes 3 Juni 1700; död 10 Mars 1779.
    12. Johan Hård af Segerstad föddes 1 Juni 1701; död 28 Juli 1737; är begravd 7 Aug 1737, Sparlösa (R).
    13. 776. Axel Hård af Segerstad föddes 29 Jun 1702; död 15 Maj 1750, Arvidstorp, Mellby (R).
    14. Adolf Hård af Segerstad föddes 1704; död 10 Apr 1709.
    15. Per Hård af Segerstad

  19. 1554.  Erland Kafle (son till Hans Kafle); död 1674.

    Erland gift Margareta Ribbing. Margareta (dotter till Eric Ribbing och Kerstin Oxhufvud) föddes 1653; död 3 maj 1723, Järpås. [Familjeöversikt]


  20. 1555.  Margareta Ribbing föddes 1653 (dotter till Eric Ribbing och Kerstin Oxhufvud); död 3 maj 1723, Järpås.
    Barn:
    1. 777. Beata Kafle föddes 15 Juli 1690, Russelbacka, Järnås (R); döpt 18 Juli 1690, Russelbacka, Järnås (R); död 9 Sept 1743, Arvidstorp, Mellby socken; är begravd 23 Sept 1743, Arvidstorp, Mellby socken.

  21. 1556.  Christoffer Caspersson Cederholm föddes 1669 (son till Casper Christoffersson Schmalensee och Elisabet Hult); död 1705.

    Christoffer gift Gustaviana von Liewen. Gustaviana (dotter till Gustaf Fredric von Liewen och Hillevi Margareta Kyle) föddes 1674; död 11 mars 1756, Korpegården, Järpås. [Familjeöversikt]


  22. 1557.  Gustaviana von Liewen föddes 1674 (dotter till Gustaf Fredric von Liewen och Hillevi Margareta Kyle); död 11 mars 1756, Korpegården, Järpås.
    Barn:
    1. 778. Casper Adolf Cederholm von Schmalensee föddes 2 febr 1701; död 9 juli 1785, Korpegården, Järpås (R); är begravd 19 juli 1785, Korpegården, Järpås, (R).

  23. 1558.  Lars FägersköldLars Fägersköld föddes 1664 (son till Fromhold Fägersköld och Catarina Lillie af Aspenäs); död 1719.

    Lars gift Margareta Hjerta. Margareta (dotter till Lars Hjerta och Magdalena Uggla) föddes 1676; död 1740. [Familjeöversikt]


  24. 1559.  Margareta Hjerta föddes 1676 (dotter till Lars Hjerta och Magdalena Uggla); död 1740.
    Barn:
    1. 779. Margareta Fägersköld föddes 1706; död 28 juli 1773, Korpegården, Järpås (R).

  25. 1560.  Carl Lillie af Aspenäs föddes 1683 (son till Bengt Lillie af Aspenäs och Märta Kafle); död 9 juni 1749, Näs, Bjurbäck (P).

    Carl gift Agneta Hedvig Mörner af Tuna. Agneta (dotter till Berndt Didrik Mörner af Tuna och Catharina Hård af Segerstad) föddes 8 okt 1679; död , Näs, Bjurbäck (P); är begravd 25 Nov 1741, Bottnaryds kyrka. [Familjeöversikt]


  26. 1561.  Agneta Hedvig Mörner af Tuna föddes 8 okt 1679 (dotter till Berndt Didrik Mörner af Tuna och Catharina Hård af Segerstad); död , Näs, Bjurbäck (P); är begravd 25 Nov 1741, Bottnaryds kyrka.
    Barn:
    1. 780. Carl Georg Lillie af Aspenäs föddes 4 Juli 1712, Näs, Bjurbäck, Skaraborgs län (R); död 2 Jan 1782, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län; är begravd 29 Jan 1782, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län.

  27. 1562.  Carl Stenbock föddes 1685 (son till Carl Otto Stenbock och Margaretha Soop); död 25 Apr 1723, Jönköping.

    Carl gift Eva Zelow. Eva (dotter till Georg Zelow och Christina Dorothea Posse af Säby) föddes 8 Apr 1700; död 1 maj 1722. [Familjeöversikt]


  28. 1563.  Eva Zelow föddes 8 Apr 1700 (dotter till Georg Zelow och Christina Dorothea Posse af Säby); död 1 maj 1722.
    Barn:
    1. 781. Margareta Stenbock föddes 8 Jan 1720, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län; döpt 10 Jan 1720, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län; död 28 Feb 1767, Stora Bjurum i Bjurums socken, Skaraborgs län.

  29. 1564.  Erik BruceErik Bruce föddes 24 januari 1686 (son till Eric Bruce och Catarina Brun); död 21 maj 1742.

    Erik gift Maria Christina Nordenberg. Maria (dotter till Johan Eric Nordberg och Maria Christina Björn) föddes 20 Juli 1698; död 13 Apr 1762, Ölanda, Istrums socken. [Familjeöversikt]


  30. 1565.  Maria Christina Nordenberg föddes 20 Juli 1698 (dotter till Johan Eric Nordberg och Maria Christina Björn); död 13 Apr 1762, Ölanda, Istrums socken.
    Barn:
    1. 782. Erik de Bruce föddes 28 Dec 1720, Almetorp, Lavads socken, Skaraborgs län; död 17 Februari 1784, Almetorp, Lavads socken, Skaraborgs län.

  31. 1566.  Lennart Gustafsson Hård af Segerstad föddes 17 Apr 1683 (son till Gustaf Carlsson Hård af Segerstad och Anna Haraldsdotter Stake); död 12 Mars 1768, Hyringa, Skaraborgs län (R); är begravd 23 Mars 1768, Hyringa, Skaraborgs län (R).

    Lennart gift Margareta Dorothea von Platen. Margareta (dotter till Baltzar von Platen och Elisabet Hedvig von Rhaden) föddes 1698. [Familjeöversikt]


  32. 1567.  Margareta Dorothea von Platen föddes 1698 (dotter till Baltzar von Platen och Elisabet Hedvig von Rhaden).
    Barn:
    1. 783. Hedvig Catharina Hård af Segerstad föddes 19 Febr 1719, Moanäs, Norra Fågelås, Skaraborgs län (R); döpt 23 Febr 1719, Moanäs, Norra Fågelås, Skaraborgs län (R); död 14 Juni 1807.

  33. 1584.  Eric Ersson föddes 1732, Häverö; död 9 juni 1782, Norrby, Häverö.

    Eric gift Margareta Persdotter. Margareta föddes 1728, Häverö. [Familjeöversikt]


  34. 1585.  Margareta Persdotter föddes 1728, Häverö.
    Barn:
    1. 792. Eric Ersson föddes 6 Okt 1762, Häverö.

  35. 1604.  Greger Jörgensson föddes 1634, Jonsborg, Morlanda (son till Jörgen Håkansson och N Jönsdotter); död 11 Mars 1721, Jonsborg, Morlanda; är begravd 19 Mars 1721, Jonsborg, Morlanda.

    Greger gift Elisabeth Påvelsdotter. Elisabeth (dotter till Påvel Persson) föddes 1646, Gullholmen, Morlanda; död 10 Feb 1712, Jonsborg, Morlanda; är begravd 18 Feb 1712, Jonsborg, Morlanda. [Familjeöversikt]


  36. 1605.  Elisabeth Påvelsdotter föddes 1646, Gullholmen, Morlanda (dotter till Påvel Persson); död 10 Feb 1712, Jonsborg, Morlanda; är begravd 18 Feb 1712, Jonsborg, Morlanda.
    Barn:
    1. Torsten Gregersson föddes 4 Aug 1679, Jonsborg, Morlanda; död 14 Juli 1728, Ellös, Morlanda.
    2. 802. Påvel Gregerson föddes 1680, Jonsborg, Morlanda; död 17 Apr 1751, Jonsborg, Morlanda; är begravd 28 Apr 1751, Jonsborg, Morlanda.
    3. Kerstin Gregersdotter föddes 8 Apr 1681, Jonsborg, Morlanda; död 8 Okt 1729, Jonsborg, Morlanda.
    4. Anna Gregersdotter föddes 1696, Jonsborg, Morlanda; död 1 Okt 1770, Ellös, Morlanda.

  37. 1606.  Kristen Sörensson föddes 1647, Gullholmen, Morlanda; död 1709, Islandsberg, Morlanda.

    Kristen gift Karin Persdotter. Karin (dotter till Per Påvelsson och Margareta Henriksdotter) föddes 1661, Gullholmen, Morlanda; död 17 Okt 1725, Islandsberg, Morlanda. [Familjeöversikt]


  38. 1607.  Karin Persdotter föddes 1661, Gullholmen, Morlanda (dotter till Per Påvelsson och Margareta Henriksdotter); död 17 Okt 1725, Islandsberg, Morlanda.
    Barn:
    1. 803. Elin Kristensdotter föddes 1692, Islandsberg, Morlanda; död 3 Okt 1781, Jonsborg, Morlanda; är begravd 7 Okt 1781, Jonsborg, Morlanda.
    2. Sören Kristensson föddes 1685, Islandsberg, Morlanda.
    3. Per Kristensson föddes 1689, Islandsberg, Morlanda; död 01 Nov 1760, Bovik, Morlanda.
    4. Karin Kristensdotter föddes 1690, Islandsberg, Morlanda; död 14 Dec 1741, Grundsund, Morlanda.
    5. Sara Kristensdotter föddes 1691, Islandsberg, Morlanda; död 17 Maj 1783, Backa, Morlanda.
    6. Björn Kristensson föddes 1694, Islandsberg, Morlanda.
    7. Henrik Kristensson föddes 1697, Islandsberg, Morlanda; död 04 Maj 1749, Bovik, Morlanda.
    8. Inger Kristensdotter föddes 1698, Islandsberg, Morlanda; död 19 Nov 1746, Rågårdsvik, Morlanda.
    9. Mats Kristensson föddes 1702, Islandsberg, Morlanda; död 18 Aug 1726, Grundsund, Morlanda.

  39. 1632.  Bengt Hake död före 1717.

    Bengt gift Kerstin Svensdotter. [Familjeöversikt]


  40. 1633.  Kerstin Svensdotter
    Barn:
    1. 816. Sven Hake föddes 14 Sep 1692, Vallsjö; död 10 Jan 1762, Uppåkra, Vallsjö (F); är begravd 17 Jan 1762, Uppåkra, Vallsjö (F).
    2. Elin Bengtsdotter föddes 24 juli 1693, Vallsjö; döpt 25 juli 1693, Vallsjö; död 14 Apr 1778, Fröderyd.
    3. Per Hake föddes 13 mars 1698, Vallsjö.
    4. Nils Hake föddes 14 Dec 1700, Vallsjö.

  41. 1680.  Nils Nilsson föddes ca 1671; död 1 Febr 1744; är begravd 5 Febr 1744.

    Nils gift Gertrud Hansdotter 29 Mars 1711, Uddevalla. Gertrud föddes ca 1684; död 8 Aug 1753, Uddevalla (O); är begravd 12 Aug 1753, Uddevalla (O). [Familjeöversikt]


  42. 1681.  Gertrud Hansdotter föddes ca 1684; död 8 Aug 1753, Uddevalla (O); är begravd 12 Aug 1753, Uddevalla (O).
    Barn:
    1. Magdalena/Mallena Nilsson Wahlberg föddes 12 Nov 1712, Uddevalla (O); döpt 21 No 1712, Uddevalla (O); död 17 Febr 1781, Uddevalla (O); är begravd 22 Febr 1781, Uddevalla (O).
    2. Maria Nilsdotter föddes 12 Nov 1715, Uddevalla (O).
    3. Nils Nilsson föddes 10 Jan 1717, Uddevalla (O); döpt 10 Jan 1717, Uddevalla (O).
    4. 840. Nils Nilsson Wahlberg föddes 23 Nov 1718, Uddevalla (O); döpt 25 Nov 1718, Uddevalla (O); död 23 Juli 1766, Uddevalla (O); är begravd 27 Juli 1766, Uddevalla (O).
    5. Maria Nilsdotter föddes 19 Feb 1721, Uddevalla (O); döpt 21 Feb 1721, Uddevalla (O); död 28 Feb 1764, Uddevalla (O); är begravd 2 Mars 1764, Uddevalla (O).
    6. Olof Nilsson Wahlberg föddes 29 Nov 1724, Uddevalla (O) ; döpt 1 Dec 1724, Uddevalla (O); död 22 Aug 1786, Uddevalla (O); är begravd 27 Aug 1786, Uddevalla (O).

  43. 1682.  Lars Hallberg föddes 1695; död 26 Dec 1742, Sandhem (F,R).

    Lars gift Maria Johanna Larsdotter. Maria föddes 1697; död 16 Jan 1743, Sandhem. [Familjeöversikt]


  44. 1683.  Maria Johanna Larsdotter föddes 1697; död 16 Jan 1743, Sandhem.
    Barn:
    1. 841. Catharina Larsdotter Hallberg föddes 16 Okt 1720, Sandhem; död 24 Juni 1800, Uddevalla (O).
    2. Lars Larsson Hallberg föddes 16 Apr 1723, Sandhem.
    3. Johan Larsson Hallberg föddes 29 Dec 1725, Sandhem.
    4. Anders Larsson Hallberg föddes 12 Mars 1731, Sandhem.
    5. Annika Larsdotter Hallberg föddes 1 Mars 1734, Sandhem.
    6. Erik Larsson Hallberg föddes 2 Maj 1736, Sandhem.
    7. Gabriel Larsson Hallberg föddes 26 Nov 1739, Sandhem.

  45. 1936.  Lars Persson föddes ca 1658; död 27 Jun 1747, Gräsholmstorp, Karlskoga (T).

    Lars gift Elin Gälarsdotter. Elin föddes ca 1658; död 2 Okt 1742, Gräsholmstorp, Karlskoga (T). [Familjeöversikt]


  46. 1937.  Elin Gälarsdotter föddes ca 1658; död 2 Okt 1742, Gräsholmstorp, Karlskoga (T).
    Barn:
    1. Karin Larsdotter föddes 22 Apr 1685, Gräsholmstorp, Karlskoga, Örebro län.
    2. Pedar Larsson föddes 15 Dec 1689, Gräsholmstorp, Karlskoga, Örebro län.
    3. Kerstin Larsdotter föddes 27 Dec 1691, Gräsholmstorp, Karlskoga, Örebro län.
    4. Lars Larsson föddes 11 Nov 1694, Gräsholmstorp, Karlskoga, Örebro län.
    5. 968. Petter Larsson föddes 5 Apr 1697, Gräsholmstorp, Karlskoga, Örebro län; död 8 Maj 1767, Grytsjön, Nysund (S).

  47. 2000.  Erik Lindberg

    Erik gift Stina Andersdotter 18 Dec 1732, Yngshyttan, Färnebo (S). Stina föddes 1712; död 10 Apr 1777, Yngshyttan, Färnebo (S). [Familjeöversikt]


  48. 2001.  Stina Andersdotter föddes 1712; död 10 Apr 1777, Yngshyttan, Färnebo (S).
    Barn:
    1. 1000. Erik Ersson föddes 23 Jul 1736, Yngsjöhyttan, Färnebo (S); döpt 1 Aug 1736, Yngsjöhyttan, Färnebo (S); död 8 Aug 1784, Sundet, Färnebo (S); är begravd 15 Aug 1784, Sundet, Färnebo (S).

  49. 2002.  Erik Persson föddes 10 Sep 1707, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 21 Sep 1707, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S) (son till Per Ericsson och Kersti Göransdotter); död 1 Apr 1772, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); är begravd 12 Apr 1772, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).

    Erik gift Kerstin Larsdotter 28 Okt 1732, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S). Kerstin (dotter till Lars Jonsson och Marit Månsdotter) föddes 16 Okt 1703, Dammarna, Färnebo (S); död 9 Feb 1773, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); är begravd 7 Mar 1773, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S). [Familjeöversikt]


  50. 2003.  Kerstin Larsdotter föddes 16 Okt 1703, Dammarna, Färnebo (S) (dotter till Lars Jonsson och Marit Månsdotter); död 9 Feb 1773, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); är begravd 7 Mar 1773, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    Barn:
    1. 1001. Margareta Ersdotter föddes 11 Sep 1733, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 14 Sep 1733, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); död 25 Dec 1795, Tossåsen, Färnebo (S); är begravd 3 Jan 1796, Tossåsen, Färnebo (S).
    2. Stina Ersdotter föddes 8 Okt 1735, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 12 Okt 1735, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    3. Helena Ersdotter föddes 21 Jan 1738, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 25 Jan 1738, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    4. Peter Ersson föddes 26 Jun 1740, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 2 Jul 1740, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    5. Lars Ersson föddes 1744.
    6. Jan Ersson föddes 5 Dec 1746, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 8 Dec 1746, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    7. Cajsa Ersdotter föddes 6 Dec 1749, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 11 Dec 1749, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).


Generation: 12

  1. 2582.  Sören Sörensson föddes 1675, Falkenberg; död 28 sept 1755, Falkenberg.

    Sören gift Anna Margareta Liedberg. Anna föddes 1684; död 19 sept 1765, Falkenberg. [Familjeöversikt]


  2. 2583.  Anna Margareta Liedberg föddes 1684; död 19 sept 1765, Falkenberg.
    Barn:
    1. Karin Sörensdotter Falkman föddes 19 juni 1708, Falkenberg.
    2. Silla Sörensdotter föddes 26 juni 1710, Falkenberg; död 6 sept 1713, Falkenberg.
    3. Johannes Sörensson Falkman föddes 19 sept 1712, Falkenberg; död 14 Jan 1766, Falkenberg.
    4. 1291. Silla Sörensdotter Falckman föddes 14 Dec 1714, Falkenberg; död 6 mars 1805, Varberg.
    5. Mårten Sörensson föddes 10 febr 1717, Falkenberg; död 1722, Falkenberg.
    6. Hans Sörensson Falkman föddes 20 Apr 1719, Falkenberg; död 20 Nov 1793, Falkenberg.
    7. Carl Sörensson föddes 30 Aug 1720, Falkenberg; död 1722, Falkenberg.
    8. Sara Brita Falkman föddes 20 febr 1722, Falkenberg; död 15 Aug 1779, Falkenberg.
    9. Catharina Maria Sörenssondotter föddes 29 juli 1723, Falkenberg.
    10. Mårten Sörensson föddes 20 mars 1725, Falkenberg; död 8 juni 1729, Falkenberg.

  3. 2828.  Adolf Hård af Segerstad föddes 22 Jul 1642, Skämningsfors (son till Carl Olofsson Hård af Segerstad och Beata Eriksdotter Kyle); död 2 Feb 1697, Stockholm.

    Adolf gift Anna Hierta. Anna föddes 1651; död 26 Mar 1732, Skämningsfors. [Familjeöversikt]


  4. 2829.  Anna Hierta föddes 1651; död 26 Mar 1732, Skämningsfors.
    Barn:
    1. 1414. Johan Adolf Hård af Segerstad föddes 28 Feb 1684, Skämningstors i Brandstorps socken; död 7 Feb 1746, Skämningsfors.

  5. 3088.  Ericus Nicolai Högvaldius föddes , Högvalta, Arvika lfs; död 1685, Norra Torp, Ny.

    Ericus gift Maria Jonsdotter Elfdalia. Maria död 24 Jan 1702, Stöllet, Ny. [Familjeöversikt]


  6. 3089.  Maria Jonsdotter Elfdalia död 24 Jan 1702, Stöllet, Ny.
    Barn:
    1. 1544. Nicolaus Erici Högvall död 1692.

  7. 3092.  Johan Nilsson föddes sept 1656; döpt 16 Mar 1729, Västra Segemon, Ed (S) (son till Nils Matsson).

    Johan gift Margareta Andersdotter. Margareta föddes 1652; döpt 28 Dec 1745, Västra Segemon, Ed (S). [Familjeöversikt]


  8. 3093.  Margareta Andersdotter föddes 1652; döpt 28 Dec 1745, Västra Segemon, Ed (S).
    Barn:
    1. Helena Brelin föddes ca 1680, Kälkebräcka, Grums (S).
    2. Annika Johansdotter föddes ca 1685, Kälkebräcka, Grums (S); död ca 1722, Hälle, Millesvik (S).
    3. Christina Brelin föddes ca 1688, Kälkebräcka, Grums (S); död 19 Apr 1765, Åmål (P).
    4. Nils Brelin föddes ca 1690, Grums; död 5 Jul 1753, Bolstad (P).
    5. Maria Brelin föddes ca 1691, Kälkebräcka, Grums (S); död 17 Maj 1745, Västra Segmon, Ed.
    6. 1546. Johan Brelin föddes ca 1692, Kälkebräcka, Grums (S); död ca 1722, Carlberg, Grums .
    7. Anders Brelin föddes 1696; död 7 Dec 1718, Västra Segemon, Ed.
    8. Carl Brelin föddes ca 1700, Kälkebräcka, Grums (S).

  9. 3094.  Petter Kihlberg föddes ca 1650; död ca 1719.
    Barn:
    1. Lars Kihlberg död , Polen.
    2. Anders Kihlberg
    3. Anna Maria Kihlberg föddes 30 Mars 1685, Övre Ullerud.
    4. 1547. Christina Margareta (Stina) Kihlberg föddes 1699; död 11 januari 1755, Ed socken.
    5. Katarina Margareta Kihlberg föddes ca 1703; död 6 Nov 1775, Utterud, Nor.
    6. Maria Kristina Kihlberg död 1749, Utterud, Nor.

  10. 3096.  Jacob Herweg

    Jacob gift Catharina Skragge. [Familjeöversikt]


  11. 3097.  Catharina Skragge
    Barn:
    1. 1548. Henrich Herweg föddes 1643; död 20 Aug 1711, Filipstad.

  12. 3102.  Nicolaus Christophori Risell föddes 1655 (son till Christophorus Nicolai Uranius och Sofia Robertsdotter Feif); död 4 okt 1708, Edsleskog.

    Nicolaus gift Christina (Brita) Welin. Christina föddes 8 Apr 1665, Väse; död 2 Maj 1748. [Familjeöversikt]


  13. 3103.  Christina (Brita) Welin föddes 8 Apr 1665, Väse; död 2 Maj 1748.
    Barn:
    1. Christoffer Risell föddes 16 Mars 1687, Nedre Ullerud (S); död 1 Juli 1762, Filipstad; är begravd 15 Aug 1762, Filipstad.
    2. Sofia Risell föddes 12 Okt 1688, Nedre Ullerud (S); döpt 17 Okt 1688, Nedre Ullerud (S); död 22 Okt 1688, Nedre Ullerud; är begravd 22 Mars 1689, Nedre Ullerud.
    3. Elisabeth Risell föddes 23 Apr 1690, Nedre Ullbrud (S); döpt 27 Apr 1690, Nedre Ullerud (S); död 1743.
    4. 1551. Märtha Risell föddes 20 Juni 1692, Nedre Ullerud; döpt 23 Juni 1692, Nedre Ullerud (S); död 6 Okt 1750, Nedre Ullerud.
    5. Erland Risell föddes 14 Maj 1693, Nedre Ullerud (S); döpt 15 Maj 1693, Nedre Ullerud (S); död 1748, Bolstad.
    6. Sofia Risell föddes 2 Sept 1695, Nedre Ullerud (S); döpt 6 Sept 1695, Nedre Ullerud (S).
    7. Johannes Risell föddes 3 Apr 1697, Nedre Ullerud (S); döpt 8 Apr 1697, Nedre Ullerud (S).
    8. Nils Risell föddes 6 Juli 1699, Nedre Ullerud; död 6 Juli 1699, Nedre Ullerud; är begravd 6 Aug 1699, Nedre Ullerud.
    9. Maria Sofia Risell föddes 11 Juni 1700, Nedre Ullerud (S); döpt 14 Juni 1700, Nedre Ullerud (S); död 12 Maj 1780, Rolfskärr, Tydde (P); är begravd 18 Maj 1780, Rolfskärr, Tydde (P).
    10. Anna Christina Risell föddes 29 Sep 1703, Edsleskog (P); död 23 Okt 1740, Nedre Ullerud; är begravd 23 Nov 1740, Nedre Ullerud.

  14. 3104.  Eric Hård af Segerstad föddes 1621 (son till Johan Hård af Segerstad och Elin Eriksdotter Store); död 5 Maj 1692.

    Eric gift Anna Krabbe af Svaneby. Anna föddes 1622; död 1676. [Familjeöversikt]


  15. 3105.  Anna Krabbe af Svaneby föddes 1622; död 1676.
    Barn:
    1. Johan Hård af Segerstad föddes 1650; död 1711.
    2. Lennart Hård af Segerstad
    3. Adolf Hård af Segerstad död 1678.
    4. 1552. Gustaf Hård af Segerstad föddes 1654; död 9 Feb 1714, Riddarholmen, Stockholm .
    5. Märta Hård af Segerstad föddes 1655; död 27 Apr 1692, Tubbetorp; är begravd 29 Sept 1692, Skärvs kyrka.
    6. Helena Hård af Segerstad föddes 1656; död 5 maj 1732.
    7. Margareta Hård af Segerstad föddes 5 Jan 1657, Tubbetorp; död 14 Maj 1663; är begravd 26 Juni 1663, Stenums kyrka.
    8. Anna Catharina Hård af Segerstad
    9. Axel Christoffer Hård af Segerstad död 1704.
    10. Agneta Hård af Segerstad död 15 Juni 1729, Uddetorp.

  16. 3106.  Erik Haraldsson Stake föddes ca 1643, Hönsäter (son till Harald Stake och Magdalena Sparre af Rossvik); död 1672.

    Erik gift Ebba Ulfsparre af Broxvik. [Familjeöversikt]


  17. 3107.  Ebba Ulfsparre af Broxvik (dotter till Johan Ulfsparre af Broxvik och Gertrud Gyllengrip).
    Barn:
    1. 1553. Brita Christina Stake föddes 1669; död 12 Okt 1722.

  18. 3108.  Hans Kafle (son till Mattis Kafle och Karin Soop); död 1674.
    Barn:
    1. 1554. Erland Kafle död 1674.

  19. 3110.  Eric Ribbing föddes 1606 (son till Eric Ribbing och Emerentia Gyllenstjierna).

    Eric gift Kerstin Oxhufvud. Kerstin (dotter till Anders Oxhufvud och Margareta Lillie) föddes 1615. [Familjeöversikt]


  20. 3111.  Kerstin Oxhufvud föddes 1615 (dotter till Anders Oxhufvud och Margareta Lillie).
    Barn:
    1. 1555. Margareta Ribbing föddes 1653; död 3 maj 1723, Järpås.

  21. 3112.  Casper Christoffersson Schmalensee föddes 1685 (son till Christoffer Schmalensee).

    Casper gift Elisabet Hult. Elisabet död 1643. [Familjeöversikt]


  22. 3113.  Elisabet Hult död 1643.
    Barn:
    1. 1556. Christoffer Caspersson Cederholm föddes 1669; död 1705.

  23. 3114.  Gustaf Fredric von Liewen (son till Bernhar Otto von Liewen och Elisabet Löwe); död 1676.

    Gustaf gift Hillevi Margareta Kyle. Hillevi (dotter till Hans Kyle och von der Lue) föddes 1648; död 1719. [Familjeöversikt]


  24. 3115.  Hillevi Margareta Kyle föddes 1648 (dotter till Hans Kyle och von der Lue); död 1719.
    Barn:
    1. 1557. Gustaviana von Liewen föddes 1674; död 11 mars 1756, Korpegården, Järpås.

  25. 3116.  Fromhold Fägersköld (son till Lars Fegir Fägersköld och Rutensköld); död 1707.

    Fromhold gift Catarina Lillie af Aspenäs. [Familjeöversikt]


  26. 3117.  Catarina Lillie af AspenäsCatarina Lillie af Aspenäs
    Barn:
    1. 1558. Lars Fägersköld föddes 1664; död 1719.

  27. 3118.  Lars HjertaLars Hjerta föddes 1648 (son till Per Hjerta och Märta Lindelöf af Kedom); död 1711.

    Lars gift Magdalena Uggla. Magdalena (dotter till Sven Uggla och Margareta Kafle) död 1693. [Familjeöversikt]


  28. 3119.  Magdalena Uggla (dotter till Sven Uggla och Margareta Kafle); död 1693.
    Barn:
    1. 1559. Margareta Hjerta föddes 1676; död 1740.

  29. 3120.  Bengt Lillie af Aspenäs föddes 1649 (son till Johan Lillie af Aspenäs och Karin Stake); död 1699.

    Bengt gift Märta Kafle. Märta (dotter till Erland Kafle och Margareta Ekeblad) föddes 1644; död 1713. [Familjeöversikt]


  30. 3121.  Märta Kafle föddes 1644 (dotter till Erland Kafle och Margareta Ekeblad); död 1713.
    Barn:
    1. 1560. Carl Lillie af Aspenäs föddes 1683; död 9 juni 1749, Näs, Bjurbäck (P).

  31. 3122.  Berndt Didrik Mörner af Tuna föddes 26 Sep 1639, Tuna (son till Carl Mörner af Tuna och Maria Ribbing); död 5 Maj 1710, Näs, Bjurbäck.

    Berndt gift Catharina Hård af Segerstad. [Familjeöversikt]


  32. 3123.  Catharina Hård af Segerstad (dotter till Carl Hård af Segerstad och Beata Kyle).
    Barn:
    1. 1561. Agneta Hedvig Mörner af Tuna föddes 8 okt 1679; död , Näs, Bjurbäck (P); är begravd 25 Nov 1741, Bottnaryds kyrka.

  33. 3124.  Carl Otto Stenbock föddes 19 Apr 1653 (son till Gustaf Otto Stenbock och Brita Horn af Åminne); död 17 Juni 1697, Bjurhem, Gudhem.

    Carl gift Margaretha Soop 4 Jan 1681. Margaretha (dotter till Gustaf Soop och Margareta Horn af Marienborg) föddes 20 Okt 1662; död 22 Aug 1715, Göteborg. [Familjeöversikt]


  34. 3125.  Margaretha Soop föddes 20 Okt 1662 (dotter till Gustaf Soop och Margareta Horn af Marienborg); död 22 Aug 1715, Göteborg.
    Barn:
    1. 1562. Carl Stenbock föddes 1685; död 25 Apr 1723, Jönköping.

  35. 3126.  Georg Zelow föddes 1640 (son till Christer Zelow och Christina Gyllenstierna af Lundholm); död 1708.

    Georg gift Christina Dorothea Posse af Säby. [Familjeöversikt]


  36. 3127.  Christina Dorothea Posse af Säby (dotter till Mauritz Posse af Säby och de Cray).
    Barn:
    1. 1563. Eva Zelow föddes 8 Apr 1700; död 1 maj 1722.

  37. 3128.  Eric Bruce föddes 1638 (son till Anders Bruce och Rebecka Sylvesterdotter Phrygia); död 26 Apr 1692.

    Eric gift Catarina Brun. Catarina föddes 1646; död 26 Mar 1722. [Familjeöversikt]


  38. 3129.  Catarina Brun föddes 1646; död 26 Mar 1722.
    Barn:
    1. 1564. Erik Bruce föddes 24 januari 1686; död 21 maj 1742.

  39. 3130.  Johan Eric Nordberg föddes 1660 (son till Eric Mattsson och Maria Olofsdotter Cassling); död 1740.

    Johan gift Maria Christina Björn. Maria (dotter till Anders Björn och Catarina Grasman) föddes 1666; död 1704. [Familjeöversikt]


  40. 3131.  Maria Christina Björn föddes 1666 (dotter till Anders Björn och Catarina Grasman); död 1704.
    Barn:
    1. 1565. Maria Christina Nordenberg föddes 20 Juli 1698; död 13 Apr 1762, Ölanda, Istrums socken.

  41. 3132.  Gustaf Carlsson Hård af Segerstad föddes 1635, Skämmingefors, Brandstorp ? (son till Carl Olofsson Hård af Segerstad och Beata Eriksdotter Kyle); död 19 Okt 1689.

    Gustaf gift Anna Haraldsdotter Stake. Anna (dotter till Harald Stake och Magdalena Sparre af Rossvik) föddes 1646; död 1730. [Familjeöversikt]


  42. 3133.  Anna Haraldsdotter Stake föddes 1646 (dotter till Harald Stake och Magdalena Sparre af Rossvik); död 1730.
    Barn:
    1. 1566. Lennart Gustafsson Hård af Segerstad föddes 17 Apr 1683; död 12 Mars 1768, Hyringa, Skaraborgs län (R); är begravd 23 Mars 1768, Hyringa, Skaraborgs län (R).

  43. 3134.  Baltzar von Platen föddes 17 Maj 1642 (son till Henric von Platen till Dornhof och Silla Warg von Dattenbergen); död 1716.

    Baltzar gift Elisabet Hedvig von Rhaden. [Familjeöversikt]


  44. 3135.  Elisabet Hedvig von Rhaden
    Barn:
    1. 1567. Margareta Dorothea von Platen föddes 1698.

  45. 3208.  Jörgen Håkansson föddes 1615, Jonsborg, Morlanda; död 1685, Jonsborg, Morlanda.

    Jörgen gift N Jönsdotter. N föddes 1615, Jonsborg, Morlanda; död 1685, Jonsborg, Morlanda. [Familjeöversikt]


  46. 3209.  N Jönsdotter föddes 1615, Jonsborg, Morlanda; död 1685, Jonsborg, Morlanda.
    Barn:
    1. 1604. Greger Jörgensson föddes 1634, Jonsborg, Morlanda; död 11 Mars 1721, Jonsborg, Morlanda; är begravd 19 Mars 1721, Jonsborg, Morlanda.

  47. 3210.  Påvel Persson föddes 1595, Islandsberg, Morlanda (son till Per Påvelsson och Anna); död 1650, Gullholmen, Morlanda.
    Barn:
    1. 1605. Elisabeth Påvelsdotter föddes 1646, Gullholmen, Morlanda; död 10 Feb 1712, Jonsborg, Morlanda; är begravd 18 Feb 1712, Jonsborg, Morlanda.
    2. Börta Påvelsdotter föddes 1629, Gullholmen, Morlanda.
    3. Nils Påvelsson föddes 1635, Gullholmen, Morlanda; död 1685, Gullholmen, Morlanda.
    4. Olof Påvelsson föddes 1635, Gullholmen, Morlanda; död 1685, Gullholmen, Morlanda.
    5. Per Påvelsson föddes 1635, Gullholmen, Morlanda; död 1690, Islandsberg, Morlanda.
    6. Jöns Påvelsson föddes 1642; död 1705, Rågårdsvik, Morlanda.

  48. 3214.  Per Påvelsson föddes 1635, Gullholmen, Morlanda (son till Påvel Persson och Margareta); död 1690, Islandsberg, Morlanda.

    Per gift Margareta Henriksdotter. Margareta föddes 1635, Hultås, Dragsmark; död 1695, Islandsberg, Morlanda. [Familjeöversikt]


  49. 3215.  Margareta Henriksdotter föddes 1635, Hultås, Dragsmark; död 1695, Islandsberg, Morlanda.
    Barn:
    1. 1607. Karin Persdotter föddes 1661, Gullholmen, Morlanda; död 17 Okt 1725, Islandsberg, Morlanda.
    2. Måns Persson föddes 1672, Islandsberg, Morlanda; död 11 Mars 1762, Islandsberg, Morlanda.
    3. Hans Persson föddes 1678, Islandsberg, Morlanda; död 11 Mar 1761, Islandsberg, Morlanda.

  50. 4004.  Per Ericsson föddes ca 1655; död 7 Apr 1717, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).

    Per gift Kersti Göransdotter. Kersti föddes ca 1683; död 26 Feb 1749, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S). [Familjeöversikt]


  51. 4005.  Kersti Göransdotter föddes ca 1683; död 26 Feb 1749, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    Barn:
    1. 2002. Erik Persson föddes 10 Sep 1707, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); döpt 21 Sep 1707, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); död 1 Apr 1772, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); är begravd 12 Apr 1772, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    2. Göran Persson föddes 23 Jun 1709, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    3. Per Persson föddes 1 Sep 1711, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    4. Carin Persdotter föddes 31 Nov 1712, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    5. Pehr Persson föddes 20 Okt 1714, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    6. Nils Persson föddes 13 Aug 1716, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).

  52. 4006.  Lars Jonsson

    Lars gift Marit Månsdotter. Marit föddes 1675; död 29 Maj 1715, Dammhyttan, Färnebo (S). [Familjeöversikt]


  53. 4007.  Marit Månsdotter föddes 1675; död 29 Maj 1715, Dammhyttan, Färnebo (S).
    Barn:
    1. Jon Larsson föddes 8 Apr 1702, Dammarna, Färnebo (S).
    2. 2003. Kerstin Larsdotter föddes 16 Okt 1703, Dammarna, Färnebo (S); död 9 Feb 1773, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S); är begravd 7 Mar 1773, Mörttjärnshyttan, Färnebo (S).
    3. Helena Larsdotter föddes 26 Jan 1706, Dammarna, Färnebo (S).
    4. Joen Larsson föddes 27 Okt 1707, Dammarna, Färnebo (S).
    5. Helena Larsdotter föddes 30 Jun 1711, Dammarna, Färnebo (S).
    6. Mattes Larsson föddes 5 Dec 1714, Dammarna, Färnebo (S).