Noteringar


Träd:  

Träffar 201 till 250 av 1,052

      «Föregående 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 22» Nästa»

 #   Noteringar   Länkad till 
201 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt, bouppteckningsavd E1:22 (1926-1926) Bild 2990 / sid 1195 (AID: v505043.b2990.s1195, NAD: SE/SSA/0145C) 
Nygren, Christopher Alexander Theodor (I239)
 
202 Bouppteckning:
Sundals häradsrätt (P) FIIa:46 (1815-1816) Bild: 40 Sida: 75 
Ullbom, Maria Catarina (I25)
 
203 Bouppteckning:
Sundals häradsrätt (P) FIIa:61 (1835) Bild 244 / sid 485 (AID: v143133.b244.s485, NAD: SE/GLA/11112) 
Rudman, Anna Sofia (I1714)
 
204 Bouppteckning:
Sundals häradsrätt FIIa:50 (1822-1823) Bild 504 / sid 1003 (AID: v143122.b504.s1003, NAD: SE/GLA/11112) 
Herweg, Lars Leonard (I2110)
 
205 Bouppteckning:
Söderhamns stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:13 (1840-1849) Bild 2800 / sid 114 (AID: v152220.b2800.s114, NAD: SE/HLA/1050047) 
Klang, Brita Mårtensdotter (I2511)
 
206 Bouppteckning:
Söderhamns stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:3 (1773-1784) Bild 57 / sid 19 (AID: v152209.b57.s19, NAD: SE/HLA/1050047) 
Menlös, Brita Mårtensdotter (I2556)
 
207 Bouppteckning:
Söderhamns stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:4 (1785-1791) Bild 156 / sid 20 (AID: v152210.b156.s20, NAD: SE/HLA/1050047) 
Norberg, Brita (I2513)
 
208 Bouppteckning:
Söderhamns stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:8 (1814-1819) Bild 3010 / sid 46a (AID: v152215.b3010.s46a, NAD: SE/HLA/1050047) 
Friborg, Skomakare Jonas (I2510)
 
209 Bouppteckning:
Östra Göinge häradsrätt FIIa:136 (1922-1922) Bild 4100 / sid 141 (AID: v498900.b4100.s141, NAD: SE/LLA/10083) 
Baum, Dragon Nils Persson (I2217)
 
210 Bouppteckning:
Östra Göinge häradsrätt FIIa:170 (1956-1956) Bild 11380 / sid 330 (AID: v498934.b11380.s330, NAD: SE/LLA/10083) 
Nilsson, Ida (I2214)
 
211 Bouppteckning:
Östra Göinge häradsrätt FIIa:174 (1960-1960) Bild 13330 / sid 289 (AID: v498938.b13330.s289, NAD: SE/LLA/10083) 
Brunell, Sven Nilsson Baum (I2213)
 
212 Bouppteckning:
Bergsjö tingslags häradsrätt (X) FII:2 (1770-1780) Bild 229 / sid 90b (AID: v151509.b229.s90b, NAD: SE/HLA/1040037) 
Genberg, Mästarsmed Per Larsson (I2944)
 
213 Bouppteckning:
Bråbo häradsrätt (E) FII:2 (1807-1812) Bild 651 / sid 1223 (AID: v76575.b651.s1223, NAD: SE/VALA/01527) 
Berggren, Cajsa Petersdotter (I3265)
 
214 Bouppteckning:
Bråbo häradsrätt (E) FII:3 (1813-1816) Bild 231 / sid 411 (AID: v76576.b231.s411, NAD: SE/VALA/01527) 
Wetterling, Löjtnant, brukspatron Daniel (I3264)
 
215 Bouppteckning:
Bälinge häradsrätt (C) FI:21 (1856-1859) Bild 3860 / sid 133 (AID: v149036.b3860.s133, NAD: SE/ULA/10151) 
Rosenholm, Eva (I3079)
 
216 bouppteckning:
Färnebo häradsrätt (S) FIIa:37 (1830-1831) Bild 210 / sid 409a (AID: v47593.b210.s409a, NAD: SE/VA/11146) 
Nilsdotter, Maria (I3006)
 
217 Bouppteckning:
Färnebo häradsrätt (S) FIIa:37 (1830-1831) Bild 649 / sid 1271 (AID: v47593.b649.s1271, NAD: SE/VA/11146) 
Berggren, Brukspatron Johan (I2172)
 
218 Bouppteckning:
Färnebo häradsrätt (S) FIIa:52 (1853-1857) Bild 42 / sid 79 (AID: v47609.b42.s79, NAD: SE/VA/11146) 
Wetterling, Anna Lovisa (I2173)
 
219 Bouppteckning:
Gotlands södra häradsrätt (-1899) (I) F2A:4 (1778-1784) Bild 240 / sid 21 (AID: v147995.b240.s21, NAD: SE/ViLA/20060) 
Påvelsson, Hans (I2765)
 
220 Bouppteckning:
Grums häradsrätt (S) FII:1 (1719-1762) Bild 126 / sid 211 (AID: v47659.b126.s211, NAD: SE/VA/11165) 
Kihlberg, Christina Maria (I1320)
 
221 Bouppteckning:
Grums häradsrätt (S) FII:1 (1719-1762) Bild 201 / sid 337 (AID: v47659.b201.s337, NAD: SE/VA/11165) 
Kihlberg, Christina Margareta (Stina) (I927)
 
222 Bouppteckning:
Grums häradsrätt (S) FII:2 (1764-1774) Bild 130 / sid 225 (AID: v47660.b130.s225, NAD: SE/VA/11165) 
Wikholm, Arvid (I2872)
 
223 Bouppteckning:
Grums häradsrätt (S) FII:22 (1848-1850) Bild 511 / sid 1013 (AID: v47680.b511.s1013, NAD: SE/VA/11165) 
Höggren, Torpare Jonas Eriksson (I2988)
 
224 Bouppteckning:
Gullbergs häradsrätt (E) FII:10 (1808-1810) Bild 401 / sid 781 (AID: v76649.b401.s781, NAD: SE/VALA/01534) 
Basel, Livgrenadjär Zachris Persson (I2904)
 
225 Bouppteckning:
Göteborgs Rådhusrätt och Magistrat före år 1900 (O) EIIIa:33 (1793-1794) Bild 562 / sid 1093 (AID: v67679.b562.s1093, NAD: SE/GLA/12098) 
Tranaeus, Vice rektor Olof (I2664)
 
226 Bouppteckning:
Jönköpings rådhusrätt och magistrat (F) FIa:2 (1776-1779) Bild 429 / sid 847 (AID: v77587.b429.s847, NAD: SE/VALA/01665) 
Adrian, Bokbindare Gustaf Henrik (I139)
 
227 Bouppteckning:
Jönåkers häradsrätt (D) FII:18 (1825-1827) Bild 200 / sid 17 (AID: v147661.b200.s17, NAD: SE/ULA/10505) 
Söderqvist, Kusk Johan (I1832)
 
228 Bouppteckning:
Karlstads häradsrätt (S) FII:6 (1828-1830) Bild 218 / sid 427 (AID: v47772.b218.s427, NAD: SE/VA/11167) 
Sundman, Soldat Jan Ersson (I3024)
 
229 Bouppteckning:
Kils häradsrätt (S) FIIa:40 (1854-1855) Bild 738 / sid 1467 (AID: v47826.b738.s1467, NAD: SE/VA/11168) 
Larsson, Båtkarl Nils (I849)
 
230 Bouppteckning:
Kristianstads rådhusrätt och magistrat (L) FIa:144 (1744) Bild 1360 / sid 132 (AID: v230808.b1360.s132, NAD: SE/LLA/10140) 
Adrian, Bokbindare Samuel (I147)
 
231 Bouppteckning:
Kristianstads rådhusrätt och magistrat (L) FIa:175 (1775) Bild 7870 / sid 770 (AID: v230839.b7870.s770, NAD: SE/LLA/10140) 
Bildt, Johanna (I148)
 
232 Bouppteckning:
Kristianstads rådhusrätt och magistrat (L) FIIb:25 (1709-1712) Bild 1390 / sid 131 (AID: v158157.b1390.s131, NAD: SE/LLA/10140) 
Bildt, Rådman Gustaf (I151)
 
233 Bouppteckning:
Kristianstads rådhusrätt och magistrat (L) FIIb:46 (1830-1831) Bild 4360 / sid 432 (AID: v158178.b4360.s432, NAD: SE/LLA/10140) 
Larsdotter, Anna Christina (I2926)
 
234 Bouppteckning:
Kristinehamns rådhusrätt och magistrat (S) FIIa:1 (1758-1792) Bild 180 / sid 351 (AID: v48736.b180.s351, NAD: SE/VA/11934) 
Nygren, Bryggare Johan (I702)
 
235 Bouppteckning:
Lysings häradsrätt (E) FII:33 (1835-1837) Bild 867 / sid 1601 (AID: v77083.b867.s1601, NAD: SE/VALA/01556) 
Wetterling, Christina Elisabet (I3280)
 
236 Bouppteckning:
Norrköpings rådhusrätt och magistrat (E) FIaaa:102 (1849) Bild 471 / sid 56 (AID: v79349.b471.s56, NAD: SE/VALA/01697) 
Wetterling, Maria Elisabet (I3266)
 
237 Bouppteckning:
Rådhusrätten-Magistraten i Visby stad (I) F2A:25 (1778-1779) Bild 1250 / sid 1014b (AID: v148056.b1250.s1014b, NAD: SE/ViLA/20252) 
Brun, Anna Magdalena (I2018)
 
238 Bouppteckning:
Sotholms häradsrätt (AB) F2:73 (1917-1918) Bild 770 / sid 15 (AID: v502127.b770.s15, NAD: SE/SSA/1477) 
Petersén, Christen Hjort Kjellerup (I3148)
 
239 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:279 (1784) Bild 8020 / sid 790 (AID: v222906.b8020.s790, NAD: SE/SSA/0145a) 
Montelius, Carl (I2915)
 
240 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:307 (1792) Bild 4350 / sid 409 (AID: v222945.b4350.s409, NAD: SE/SSA/0145a) 
Reuterhusen, Ulrica (I3296)
 
241 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:315 (1794) Bild 7440 / sid 710 (AID: v222953.b7440.s710, NAD: SE/SSA/0145a) 
Helin, Spegelfabrikör Jacob Pettersson (I3295)
 
242 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:439 (1825) Bild 2210 / sid 212 (AID: v223078.b2210.s212, NAD: SE/SSA/0145a) 
Björkman, Anna Catharina (I1614)
 
243 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:445 (1826) Bild 8310 / sid 796 (AID: v223084.b8310.s796, NAD: SE/SSA/0145a) 
Lyon, Edvard (I1405)
 
244 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:463 (1831) Bild 4850 / sid 470 (AID: v223105.b4850.s470, NAD: SE/SSA/0145a) 
Lindberg, Kryddkramhandlare Georg Jacob (I1412)
 
245 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:577 (1857) Bild 1600 / sid 36 (AID: v223287.b1600.s36, NAD: SE/SSA/0145a) 
Nathan, Henriette (I1406)
 
246 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (A, AB) F1A:644 (1874) Bild 8310 / sid 300 (AID: v223405.b8310.s300, NAD: SE/SSA/0145a) 
Norman, Boktryckare Anders Ludvig (I2650)
 
247 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning (AB) F1A:361 (1805) Bild 2090 / sid 202 (AID: v222999a.b2090.s202, NAD: SE/SSA/0145a) 
Lindberg, Spegelfabrikör Georg (I3293)
 
248 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning EIIa12:652 (1878-1878) Bild 6040 / sid 179 
Ekorn, Christina Charlotta (I1033)
 
249 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning F1A:481 (1834-1834) Bild 8020 / sid 763
 
Fris, Fabrikör Gustaf Adolph (I1034)
 
250 Bouppteckning:
Svea Hovrätt - Adelns bouppteckningar EIXb:23 (1744) Bild 1010 (AID: v364158.b1010, NAD: SE/RA/42042201) 
Willemsens, Carl Gustaf (I3090)
 

      «Föregående 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 22» Nästa»