Noteringar


Träd:  

Träffar 251 till 300 av 1,358

      «Föregående «1 ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 28» Nästa»

 #   Noteringar   Länkad till 
251 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning F1A:778 (1901-1901) Bild 70 / sid 229 (AID: v770710.b70.s229, NAD: SE/SSA/0145a) 
Nygren, Christopher (I15)
 
252 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning F1A:926 (1919-1919) Bild 1360 / sid 2266 (AID: v770858.b1360.s2266, NAD: SE/SSA/0145a) 
Nygren, Carin Wilhelmina Gabriella (I242)
 
253 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt 1:a avdelning F1A:959 (1923-1923) Bild 10700 / sid 941 (AID: v770891.b10700.s941, NAD: SE/SSA/0145a) 
Nygren, Mathilda Amanda Theresia (I238)
 
254 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt, bouppteckningsavd E1:110 (1933-1933) Bild 2860 / sid 349 (AID: v505131.b2860.s349, NAD: SE/SSA/0145C) 
Nygren, Ernst Kristoffer Teodor (I2)
 
255 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt, bouppteckningsavd E1:22 (1926-1926) Bild 2990 / sid 1195 (AID: v505043.b2990.s1195, NAD: SE/SSA/0145C) 
Lyon, Malin (I417)
 
256 Bouppteckning:
Stockholms rådhusrätt, bouppteckningsavd E1:22 (1926-1926) Bild 2990 / sid 1195 (AID: v505043.b2990.s1195, NAD: SE/SSA/0145C) 
Nygren, Christopher Alexander Theodor (I239)
 
257 Bouppteckning:
Sundals häradsrätt (P) FIIa:46 (1815-1816) Bild: 40 Sida: 75 
Ullbom, Maria Catarina (I25)
 
258 Bouppteckning:
Sundals häradsrätt (P) FIIa:61 (1835) Bild 244 / sid 485 (AID: v143133.b244.s485, NAD: SE/GLA/11112) 
Rudman, Anna Sofia (I1714)
 
259 Bouppteckning:
Sundals häradsrätt FIIa:50 (1822-1823) Bild 504 / sid 1003 (AID: v143122.b504.s1003, NAD: SE/GLA/11112) 
Herweg, Lars Leonard (I2110)
 
260 Bouppteckning:
Söderhamns stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:13 (1840-1849) Bild 2800 / sid 114 (AID: v152220.b2800.s114, NAD: SE/HLA/1050047) 
Klang, Brita Mårtensdotter (I2511)
 
261 Bouppteckning:
Söderhamns stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:3 (1773-1784) Bild 57 / sid 19 (AID: v152209.b57.s19, NAD: SE/HLA/1050047) 
Menlös, Brita Mårtensdotter (I2556)
 
262 Bouppteckning:
Söderhamns stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:4 (1785-1791) Bild 156 / sid 20 (AID: v152210.b156.s20, NAD: SE/HLA/1050047) 
Norberg, Brita (I2513)
 
263 Bouppteckning:
Söderhamns stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:40 (1943-1944) Bild 5560 (AID: v495707.b5560, NAD: SE/HLA/1050047) 
Tengvall, Amalia (I10)
 
264 Bouppteckning:
Söderhamns stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:8 (1814-1819) Bild 3010 / sid 46a (AID: v152215.b3010.s46a, NAD: SE/HLA/1050047) 
Friborg, Skomakare Jonas (I2510)
 
265 Bouppteckning:
Södra Möre häradsrätt (H) FII:46 (1833) Bild 75 / sid 145 (AID: v78707.b75.s145, NAD: SE/VALA/01584) 
Holmström, Båtsman Nils Göransson (I119)
 
266 Bouppteckning:
Värmdö skeppslags häradsrätt (AB) FII:41 (1882-1884) Bild 190 / sid 16 (AID: v161436.b190.s16, NAD: SE/SSA/1482) 
Ström, Skomakare, båtsman Johan Sandgren (I57)
 
267 Bouppteckning:
Östra Göinge häradsrätt FIIa:136 (1922-1922) Bild 4100 / sid 141 (AID: v498900.b4100.s141, NAD: SE/LLA/10083) 
Baum, Dragon Nils Persson (I2217)
 
268 Bouppteckning:
Östra Göinge häradsrätt FIIa:170 (1956-1956) Bild 11380 / sid 330 (AID: v498934.b11380.s330, NAD: SE/LLA/10083) 
Nilsson, Ida (I2214)
 
269 Bouppteckning:
Östra Göinge häradsrätt FIIa:174 (1960-1960) Bild 13330 / sid 289 (AID: v498938.b13330.s289, NAD: SE/LLA/10083) 
Brunell, Sven Nilsson Baum (I2213)
 
270 Bouppteckning:
Östra häradsrätt FIIa:15 (1805-1806) Bild 4770 / sid 857 (AID: v157411.b4770.s857, NAD: SE/LLA/10081) 
Hansdotter, Karin (I71)
 
271 Bouppteckning:
Östra häradsrätt FIIa:9 (1790-1791) Bild 490 / sid 85 (AID: v157405.b490.s85, NAD: SE/LLA/10081)

VT 1790 nr 15

År 1790 den 27 januari infunno sig undertecknade på begäran av avlidne jaktuppsyningsmannen Gustaf Gustafsson kvarlämnade änka madame Magdalena Gustafva Gustafsson i närvaro kofferdiskepparna Petter Gustafsson och Magnus Strömberg att hålla Laga Bouppteckning över kvarlåtenskapen efter avlidne jaktuppsyningsmannen herr Gustaf Gustafsson och skedde på följande sätt nämligen:
 
Gustafsson, Gustaf (I148)
 
272 Bouppteckning:
Bergsjö tingslags häradsrätt (X) FII:2 (1770-1780) Bild 229 / sid 90b (AID: v151509.b229.s90b, NAD: SE/HLA/1040037) 
Genberg, Mästarsmed Per Larsson (I2944)
 
273 Bouppteckning:
Bråbo häradsrätt (E) FII:2 (1807-1812) Bild 651 / sid 1223 (AID: v76575.b651.s1223, NAD: SE/VALA/01527) 
Berggren, Cajsa Petersdotter (I3265)
 
274 Bouppteckning:
Bråbo häradsrätt (E) FII:3 (1813-1816) Bild 231 / sid 411 (AID: v76576.b231.s411, NAD: SE/VALA/01527) 
Wetterling, Löjtnant, brukspatron Daniel (I3264)
 
275 Bouppteckning:
Bälinge häradsrätt (C) FI:21 (1856-1859) Bild 3860 / sid 133 (AID: v149036.b3860.s133, NAD: SE/ULA/10151) 
Rosenholm, Eva (I3079)
 
276 Bouppteckning:
Enångers tingslags häradsrätt (X) FII:5 (1819-1831) Bild 428 / sid 191 (AID: v151819.b428.s191, NAD: SE/HLA/1040043) 
Brottom, Båtsman Per Larsson (I3380)
 
277 bouppteckning:
Färnebo häradsrätt (S) FIIa:37 (1830-1831) Bild 210 / sid 409a (AID: v47593.b210.s409a, NAD: SE/VA/11146) 
Nilsdotter, Maria (I3006)
 
278 Bouppteckning:
Färnebo häradsrätt (S) FIIa:37 (1830-1831) Bild 649 / sid 1271 (AID: v47593.b649.s1271, NAD: SE/VA/11146) 
Berggren, Brukspatron Johan (I2172)
 
279 Bouppteckning:
Färnebo häradsrätt (S) FIIa:52 (1853-1857) Bild 42 / sid 79 (AID: v47609.b42.s79, NAD: SE/VA/11146) 
Wetterling, Anna Lovisa (I2173)
 
280 Bouppteckning:
Färs häradsrätt (L, M) FIIa:33 (1816) Bild 3490 / sid 95 (AID: v157665.b3490.s95, NAD: SE/LLA/10016) 
Severin, Dorothea Maria (I3376)
 
281 Bouppteckning:
Gotlands södra häradsrätt (-1899) (I) F2A:4 (1778-1784) Bild 240 / sid 21 (AID: v147995.b240.s21, NAD: SE/ViLA/20060) 
Påvelsson, Hans (I2765)
 
282 Bouppteckning:
Gotlands södra häradsrätt (-1899) (I) F2A:8 (1799-1804) Bild 12360 / sid 1232 (AID: v147999.b12360.s1232, NAD: SE/ViLA/20060) 
Eliasdotter, Christina (I3428)
 
283 Bouppteckning:
Grums häradsrätt (S) FII:1 (1719-1762) Bild 126 / sid 211 (AID: v47659.b126.s211, NAD: SE/VA/11165) 
Kihlberg, Christina Maria (I1320)
 
284 Bouppteckning:
Grums häradsrätt (S) FII:1 (1719-1762) Bild 201 / sid 337 (AID: v47659.b201.s337, NAD: SE/VA/11165) 
Kihlberg, Christina Margareta (Stina) (I927)
 
285 Bouppteckning:
Grums häradsrätt (S) FII:2 (1764-1774) Bild 130 / sid 225 (AID: v47660.b130.s225, NAD: SE/VA/11165) 
Wikholm, Arvid (I2872)
 
286 Bouppteckning:
Grums häradsrätt (S) FII:22 (1848-1850) Bild 511 / sid 1013 (AID: v47680.b511.s1013, NAD: SE/VA/11165) 
Höggren, Torpare Jonas Eriksson (I2988)
 
287 Bouppteckning:
Gullbergs häradsrätt (E) FII:10 (1808-1810) Bild 401 / sid 781 (AID: v76649.b401.s781, NAD: SE/VALA/01534) 
Basel, Livgrenadjär Zachris Persson (I2904)
 
288 Bouppteckning:
Göteborgs Rådhusrätt och Magistrat före år 1900 (O) EIIIa:33 (1793-1794) Bild 562 / sid 1093 (AID: v67679.b562.s1093, NAD: SE/GLA/12098) 
Tranaeus, Vice rektor Olof (I2664)
 
289 Bouppteckning:
Göteborgs rådhusrätt och magistrat. Första avdelningen efter 1901. (O) EIIIa:37 (1913) Bild 5900 / sid 349 (AID: v561888.b5900.s349, NAD: SE/GLA/14055) 
Nygren, Alfred Theodor (I977)
 
290 Bouppteckning:
Hudiksvalls stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:16 (1864-1875) Bild 329 / sid 140 (AID: v152087.b329.s140, NAD: SE/HLA/1050009) 
Timdahl, Snickarmästare Georg Fredrik (I43)
 
291 Bouppteckning:
Hudiksvalls stad Rådhusrätt och magistrat (X) FII:6 (1804-1810) Bild 36 / sid 10 (AID: v152077.b36.s10, NAD: SE/HLA/1050009) 
Hansdotter, Magdalena (I236)
 
292 Bouppteckning:
Jönköpings rådhusrätt och magistrat (F) FIa:2 (1776-1779) Bild 429 / sid 847 (AID: v77587.b429.s847, NAD: SE/VALA/01665) 
Adrian, Bokbindare Gustaf Henrik (I139)
 
293 Bouppteckning:
Jönåkers häradsrätt (D) FII:18 (1825-1827) Bild 200 / sid 17 (AID: v147661.b200.s17, NAD: SE/ULA/10505) 
Söderqvist, Kusk Johan (I1832)
 
294 Bouppteckning:
Jösse häradsrätt (S) FII:6 (1779-1781) Bild 369 / sid 695 (AID: v47698.b369.s695, NAD: SE/VA/11166) 
Styff, Överstelöjtnant Peter (I2870)
 
295 Bouppteckning:
Karlstads häradsrätt (S) FII:6 (1828-1830) Bild 218 / sid 427 (AID: v47772.b218.s427, NAD: SE/VA/11167) 
Sundman, Soldat Jan Ersson (I3024)
 
296 Bouppteckning:
Kils häradsrätt (S) FIIa:3 (1787-1791) Bild 127 / sid 243 (AID: v47789.b127.s243, NAD: SE/VA/11168) 
Hörstadius, Catharina Gustava (I784)
 
297 Bouppteckning:
Kils häradsrätt (S) FIIa:40 (1854-1855) Bild 738 / sid 1467 (AID: v47826.b738.s1467, NAD: SE/VA/11168) 
Larsson, Båtkarl Nils (I849)
 
298 Bouppteckning:
Kinne häradsrätt (R) FII:20 (1826-1829) Bild 154 / sid 301 (AID: v143742.b154.s301, NAD: SE/GLA/11034) 
Östberg, Smed Erik Andersson (I119)
 
299 Bouppteckning:
Kinnefjärdings, Kinne och Kållands häradsrätt (R) FII:37 (1940) Bild 3970 / sid 37 (AID: v663786.b3970.s37, NAD: SE/GLA/15149) 
André, Fabrikör Adolf (I8)
 
300 Bouppteckning:
Kinnefjärdings, Kinne och Kållands häradsrätt (R) FII:47 (1950) Bild 3740 / sid 216 (AID: v663796.b3740.s216, NAD: SE/GLA/15149) 
André, Helge Edvard Matteus (I13)
 

      «Föregående «1 ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 28» Nästa»