Överste Arvid Mauritz Eriksson

Överste Arvid Mauritz Eriksson

Man 1898 -

Personlig information    |    Media    |    Noteringar    |    Källor    |    Alla    |    PDF

  • Namn Arvid Mauritz Eriksson 
    Titel Överste 
    Född 9 Jan 1898  Vaxholm, Stockholms län Hitta alla personer med händelser på denna plats  [1
    Kön Man 
    Person-ID I2117  Nygren
    Senast ändrad 23 Dec 2018 

    Far Arvid Eriksson,   f. 9 Dec 1867, Östra Fågelvik, Värmlands län Hitta alla personer med händelser på denna plats,   d. 4 Dec 1937, Vaxholm Hitta alla personer med händelser på denna plats  (Ålder 69 år) 
    Mor Brita Kristina Andersson,   f. 3 okt 1871, Falun Hitta alla personer med händelser på denna plats 
    Gift 29 sept 1895 
    Familjens ID F629  Familjeöversikt  |  Familjediagram

    Familj Marta Leonora Lindberger,   f. 6 Jun 1896, Barnbördshuset Pro Patria, Stockholms stad Hitta alla personer med händelser på denna plats,   d. 22 sept 1983, Täby Hitta alla personer med händelser på denna plats  (Ålder 87 år) 
    Gift 11 Jun 1921 
    Barn 
    +1. Åke Mauritz Eriksson,   f. 28 Jul 1923, Upplands artilleriregementes församling, Uppsala län Hitta alla personer med händelser på denna plats
     2. Bo Knut Arvid Eriksson,   f. 30 Mar 1922, Upplands artilleriregementes församling, Uppsala län Hitta alla personer med händelser på denna plats
     3. Marta Birgit Eriksson,   f. 25 sept 1929, Boden Hitta alla personer med händelser på denna plats
    Senast ändrad 22 Dec 2018 
    Familjens ID F628  Familjeöversikt  |  Familjediagram

  • Foton



  • Noteringar 
    • Upplands artilleriregementes församling A:2 (1907-1927) Bild 54 / sid 44 (AID: v126481.b54.s44, NAD: SE/ULA/11911)

      Överluleå AIIa:6i (1920-1932) Bild 710 / sid 4058 (AID: v193596.b710.s4058, NAD: SE/HLA/1010250)


    • Son till fanjunkaren vid Vesterbottens regemente Arvid Eriksson f. 9/12 1867 i Östra
      Fågelvik (S-län) d. 4/12 1937 i Vaxholm (B-län). Gift 29/9 1895 med Brita Kristina
      Andersson f. 3/10 1871 i Malung (W-län) d. 13/7 1944 i Vaxholm (B-län).
      Arvids syskon:
      Rudolf Sixten f. 20/4 1901 i Vaxholm (B-län)
      Rolf Fritiof f. 2/4 1902 i Vaxholm (B-län)
      Nils Uno f. 1/1 1908 i Vaxholm (B-län)

      Gift 11/6 1921 med Marta Lenora Lindberger f. 6/6 1896 i Adolf Fredrik (A-län) d. 22/9
      1983 i Täby (AB-län)
      Officersexamen 1918, fänrik vid Upplands artilleriregemente 1918, underlöjtnant 1920,
      löjtnant 2:a kl 1921, vid Bodens artilleriregemente 1928, vid Wendes artilleriregemente
      1933, kapten vid Generalstaben 1937, Svea artilleriregemente 1938, major 1939,
      överstelöjtnant 1941 vid Gotlands artillerikår, överste vid Fst 1945, militärattache i
      Washington 1945, chef för Gotlands artilleriregemente 1947-49, chef Skånska
      pansarregementet 1949-52, överste 1. gr 1952, stf militärbefälhavare II militärområdet
      1952, avsked 1958


      Arvid Eriksson var under krigsåren rikskänd som ”radiomajoren”. I en fortlöpande serie frejdiga radioföredrag gav han
      försvarsinformation. Han ingöt mod och tillförsikt i nedslagna svenska sinnen.
      Hans program bidrog till att sprida och stärka en nationell, demokratisk och antidiktatorisk anda. Han fick kritik för sin
      antinazistiska framtoning i radioprogrammen. Eriksson förflyttades från Stockholm och tyskarna jublade över ”Kaltstellung des
      Radiomajors im Gotland”.
      Efter kriget blev Eriksson militärattaché i USA bl a för att han var känd antinazist.
      Han var egentligen överstelöjtnant. I början av andra världskriget informerade han ofta i radion om försvarsfrågor.
      Sommaren 1941 efter att regeringen gett tillstånd till transitering av den tyska divisionen Engelbrecht genom Sverige höll han ett
      föredrag i Skåne.
      När han kom tillbaka till Stockholm blev han kallad till arméchefen Ivar Holmqvist, som förebrådde honom för hans uttalanden.
      När Eriksson framhöll att det var hans medborgerliga rätt att uttala sig i denna typ av frågor, hemställde arméchefen att han
      frivilligt skulle begära inplacering på övergångsstat. Eriksson vände sig då till försvarsminister Sköld och berättade vad som
      förevarit. Detta stämplades som illojalitet, men efter ingripande av Sköld kunde inte Eriksson utmönstras. Men det blev inga fler
      uttalanden i radion. Kort efteråt blev Eriksson kommenderad till Boden,
      ______________________________________________________

  • Källor 
    1. [S921] Vaxholm CI:7 (1895-1907) Bild 210 / sid 14 (AID: v91665.b210.s14, NAD: SE/SSA/1583).